O nas
Kontakt

Jak technologia ratuje życie na salach operacyjnych | Europejscy pionierzy technologii zdrowotnych

Laura Kowalczyk

How technology is saving lives in the operating rooms

Historią dr Nadine Hachach-Haram rozpoczynamy naszą miniserię o europejskich pionierach technologii medycznych. Przewodzą przełomom, torując drogę rozwojowi różnych technologii medycznych, które już wpływają na nasze życie.

Doktor Nadine Hachach-Haram, chirurg plastyczny mieszkająca w Londynie, przoduje w rewolucjonizowaniu opieki zdrowotnej, wprowadzając najnowsze innowacje technologiczne na sale operacyjne.

Kiedy zauważyła, że ​​pomimo postępującej cyfryzacji sale operacyjne nie wykorzystują w pełni swojego potencjału, stała się, jak to nazywa, „przedsiębiorcą z przypadku” i założyła firmę Proximie, aby wypełnić tę lukę.

Jej ostateczny cel: demokratyzacja dostępu do wysokiej jakości opieki zdrowotnej dzięki technologii.

Od nastoletniego marzyciela po lidera technologii medycznych

Doktor Nadine Hachach-Haram po raz pierwszy doświadczyła przemieniającej mocy chirurgii w wieku 14 lat, kiedy weszła na salę operacyjną libańskiego szpitala, aby uważnie obserwować pracę przyjaciela rodziny, który był chirurgiem rekonstrukcyjnym. „Pamiętam, jak tego popołudnia pospieszyłem do domu, do matki i powiedziałem: zdecydowałem, że to koniec, chcę zostać chirurgiem rekonstrukcyjnym!” Hachach-Haram wspomina. „Byłam pod wielkim wrażeniem tego, jak operacja może natychmiast zmienić życie ludzi” – dodaje.

Wiele lat później Hachach-Haram zamieniła swoje nastoletnie marzenie w rzeczywistość i została chirurgiem plastycznym zaangażowanym w poprawę życia innych ludzi.

Jednak jej zawód nie kończył się na salach operacyjnych. Dr Nadine Hachach-Haram założyła własną firmę Proximie, cyfrową platformę opieki zdrowotnej, aby przekształcić sale operacyjne w przestrzenie połączone cyfrowo.

Jej decyzja o rozpoczęciu działalności gospodarczej wynikała z głębokiej świadomości: szpitale mają tendencję do niedostatecznego wykorzystywania potencjału technologii. „To bardzo praktyczna kariera i bardzo zakorzeniona w tradycji. Istnieje hierarchia chirurgów i zespołów chirurgicznych, więc naturalnie często są oni mniej skłonni do zmiany sposobu działania” – wyjaśnia.

Ponadto dr Hachach-Haram uznała pilną potrzebę zwiększenia dostępności opieki zdrowotnej. „Istnieje duża różnorodność w zakresie opieki chirurgicznej. To, gdzie się udasz i gdzie uzyskasz dostęp do opieki, często może decydować o rodzaju opieki, którą otrzymasz” – zauważa.

Musimy znaleźć punkt przecięcia między opieką zdrowotną a technologią. Nic tam nie było, więc poczułem, że moim obowiązkiem jest spróbować rozwiązać ten problem.

Doktor Nadine Hachach-Haram

Prezes Zarządu Proximie

Proximie, rewolucja technologiczna dla systemu opieki zdrowotnej

Jako wiodąca platforma opieki zdrowotnej, Proximie dąży do zwiększenia produktywności sal operacyjnych poprzez innowacje technologiczne.

„Możemy zamienić sale operacyjne w połączone ze sobą sale, w których ludzie mogą wirtualnie szorować, współpracować i dzielić się najlepszymi praktykami. Możemy zamienić je w pomieszczenia, w których można gromadzić informacje i przechowywać je w bezpieczny i zgodny z przepisami sposób” – wyjaśnia dr Hachach-Haram.

Zasadniczo Poximie przypomina narzędzie wirtualnej rzeczywistości, które łączy komputery z prawdziwym światem. Jeśli więc chirurg potrzebuje porady kolegi z drugiego końca świata, może nawiązać kontakt i współpracować, aby zapewnić pacjentowi opiekę najwyższej jakości.

Proximie jest obecnie wdrożona w sześćdziesięciu stanach, a dr Hachach-Haram uważa, że ​​jej produkt to tylko jeden z przykładów prób zapewnienia trwałości systemów opieki zdrowotnej na przyszłość: „Historyczny model scentralizowanej opieki zdrowotnej w dużych szpitalach nie nadaje się już do użytku z punktu widzenia z punktu widzenia kosztów” – mówi. „Musimy zacząć inaczej patrzeć na opiekę zdrowotną i nie chodzi tu tylko o Proximie, ale także o opiekę wirtualną, opiekę zdalną i profilaktykę”.