O nas
Kontakt

Jakie korzyści międzypokoleniowa siła robocza może przynieść firmom?

Laura Kowalczyk

Jakie korzyści międzypokoleniowa siła robocza może przynieść firmom?

Autor: Aoife Barry

Na początku tego roku Eurostat – agencja statystyczna UE – stwierdził, że prawie sześć na 10 przedsiębiorstw zatrudniających 10 lub więcej pracowników lub osób prowadzących działalność na własny rachunek oferowało zdalny dostęp do poczty elektronicznej, dokumentów oraz aplikacji/oprogramowania biznesowego, podczas gdy 91 proc. z ponad 240 pracownikami oferowało to samo.

Korzyści z pracy zdalnej i hybrydowej są wielorakie, w tym dostęp do lepszej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym i krótszy czas spędzony na dojazdach.

Nieobecność w biurze ze swoim zespołem tak często jak wcześniej lub wcale może mieć jednak pewne wady; jednym z nich może być utrata relacji międzypokoleniowych.

Różne punkty widzenia

Budowanie relacji międzypokoleniowych może zaoferować punkt widzenia kolegów młodszych lub starszych od Ciebie, co może poszerzyć Twój sposób myślenia o świecie i pracy.

Starsi pracownicy, którzy pracują w branży lub firmie dłużej, mogą wyjaśnić powody, dla których robi się pewne rzeczy, lub pokazać nowym pracownikom, jak to zrobić.

Z drugiej strony młodsi pracownicy mogą mieć świeższe podejście do sposobu, w jaki działa firma i zadawać ważne pytania dotyczące tego, dlaczego wszystko odbywa się w określony sposób.

Organizacja Generations Working Together wyjaśnia, że ​​istnieje coś takiego jak „praktyka międzypokoleniowa”, która ma charakter włączający i wzajemny. Niektóre z jego korzyści obejmują ulepszone połączenia społeczne oraz lepsze uczenie się i rozwój.

W dzisiejszym miejscu pracy mile widziane jest skupienie się na różnorodności i włączeniu. Wspieranie wielopokoleniowego miejsca pracy może odegrać rolę w przełamywaniu stereotypów dotyczących wieku i doświadczenia, co może pomóc w walce z dyskryminacją ze względu na wiek.

W ankiecie Lee Hecht Harrison Penna przeprowadzonej w Wielkiej Brytanii w 2017 r. pracownicy stwierdzili, że najczęstszą przyczyną nierówności w miejscu pracy jest dyskryminacja ze względu na wiek, podczas gdy w tym roku w Irlandii badanie przeprowadzone przez firmę Matrix wykazało, że nierówność pod względem wynagrodzenia i wieku (30%) była najczęstszą formą dyskryminacji.

Przeprowadzono badania dotyczące wpływu relacji międzypokoleniowych na dyskryminację ze względu na wiek; jeden autorstwa Martine Lagacé, Lise Van de Beeck i Najat Firzly przekazali starszym pracownikom kwestionariusz na ten temat, a wyniki „sugerują, że zdrowy międzypokoleniowy klimat w miejscu pracy wywiera znaczący i pozytywny wpływ na postrzeganą dyskryminację ze względu na wiek w miejscu pracy”.

Postawy w pracy

Mentoring może stanowić dużą część międzypokoleniowych relacji zawodowych, w ramach których starsi pracownicy biorą pod swoje skrzydła nowicjuszy i opiekują się nimi w miarę ich awansu na szczebel kariery. Ale może być też odwrotnie.

W końcu miejsce pracy się starzeje. Według OECD do 2050 r. na dwie osoby w wieku od 20 do 64 lat będzie przypadać jedna osoba w wieku 65 lat i więcej, w porównaniu do obecnie jednej na trzy osoby.

Tymczasem udział ludności w wieku 50 lat i więcej wzrośnie z 37 proc. w 2020 r. do 45 proc.

W ostatnich dziesięcioleciach zmieniło się także podejście do pracy. Trendy w mediach społecznościowych, takie jak „praca dla leniwych dziewcząt” i „ciche rzucenie pracy”, pokazują nam, że niektóre grupy pokolenia Z nie mają obsesji na punkcie długoterminowej kariery u tego samego pracodawcy.

To pokolenie mogłoby uczyć starsze pokolenia, kiedy skupić się na pracy, a kiedy na życiu poza nią.

Korzyści biznesowe

Według OECD wielopokoleniowa siła robocza przynosi kilka korzyści biznesowych: obejmują one zwiększoną produktywność, silniejszy zasób talentów, większą różnorodność umiejętności i perspektyw, lepsze zatrzymywanie doświadczenia i know-how, większą odporność i lepszy dostęp do wielowykwalifikowanych pracowników zespoły.

Jeśli firmy miałyby wziąć te ustalenia pod uwagę, powinny zadbać o to, aby ich aplikacje o pracę zachęcały do ​​różnorodności. Powinny także zachęcać ludzi do ubiegania się o pracę niezależnie od wieku.

Chcesz zmienić karierę? Oto trzy firmy zatrudniające osoby, które znajdują się na tablicy ogłoszeń TylkoGliwice.

Partner Biznesowy HR, Rozliczenia EBA

HR odgrywa ogromną rolę w zapewnieniu wielopokoleniowego podejścia firmy. EBA Clearing poszukuje HR Business Partnera z siedzibą we Frankfurcie, który wesprze szefa HR w opracowaniu strategii HR firmy. Będą konsultować się z menedżerami liniowymi i wzmacniać ich kompetencje w zarządzaniu kwestiami związanymi z ludźmi oraz pomogą promować zdrowe miejsce pracy. Wszystkie szczegóły można znaleźć tutaj.

Starszy inżynier ds. Androida, Thermondo GMBH

Thermondo działa na niemieckim rynku energii i zajmuje się transformacją energetyczną i redukcją emisji CO2. Poszukuje starszego inżyniera Androida w Berlinie, który będzie pracował w zespole technicznym i zarządzał siedmioma osobami. W firmie panuje silna kultura zespołowa i elastyczne godziny pracy. Wszystkie szczegóły dotyczące tej roli można znaleźć tutaj.

Wsparcie dla komputerów stacjonarnych — Florencja, WorkSet EU

WorkSet to wiodąca firma zajmująca się wsparciem IT z siedzibą w Niemczech, świadcząca usługi wsparcia technicznego dla komputerów stacjonarnych na poziomie od pierwszego do trzeciego dla firm na całym świecie, a obecnie poszukuje nowych techników na stanowiska wsparcia dla komputerów stacjonarnych we Florencji. Silna wiedza na temat zarządzania kontami użytkowników, w tym konfigurowania i zarządzanie kontami użytkowników, grupami i uprawnieniami jest niezbędne. Zobacz pełny opis stanowiska już teraz.

Myślisz o zmianie pracy? Znajdź więcej stanowisk na tablicy ogłoszeń TylkoGliwice