Na liście najbardziej sankcjonowanych tytułów znalazła się książka kucharska z ramenem i wspomnienia Amy Schumer.
Nic dziwnego, że więzienia nie są specjalnie słynące z tego, że są najbardziej wolnymi środowiskami i nie jest zaskoczeniem, że kilka książek często nie może przedostać się do środka.
Jednak najnowsza lista opublikowana przez PEN America – organizację non-profit walczącą z cenzurą – zawiera obszerną i czasami wręcz dziwaczną listę tytułów znajdujących się na liście zakazanych.
Podczas gdy większość z dziesiątek tysięcy zakazanych dzieł podlega sankcjom ze względu na treści uważane za „wyraźnie seksualne” i ze względów bezpieczeństwa, inne ze względu na bardziej szczegółowe informacje techniczne, takie jak ich rozmiar.
„Wspólną koncepcją leżącą u podstaw obserwowanej przez nas cenzury jest przekonanie, że pewne pomysły i informacje stanowią zagrożenie” – mówi główna autorka raportu, Moira Marquis, starsza menedżerka PEN w dziale pisarstwa dotyczącym więziennictwa i wymiaru sprawiedliwości.
Zakazy książek to w USA gorący temat, zwłaszcza że niektóre stany rządzone przez Republikanów (np. Florydę) są oskarżane o nadmierne stosowanie cenzury w szkołach. Floryda znajduje się także na szczycie listy stanów USA, w których znajduje się najwięcej książek zakazanych w więzieniach (22 825 tytułów).
Oto lista niektórych z najbardziej znanych (i zaskakujących) dzieł.
1. „Więzienny Ramen”
Do najczęściej zakazanego tytułu na liście, „Prison Ramen: Recipes and Stories from Behind Bars” (2016), napisali wspólnie amerykański aktor Clifton Collins Jr. i Gustavo „Goose” Alvarez – sam były więzień. Zawiera proste triki i świadectwa więźniów o tym, jak dodać odrobinę smaku ponuremu życiu więziennemu.
2. „48 praw władzy”
Bestseller New York Timesa „48 praw władzy” (1998) to jeden z najbardziej znanych tytułów amerykańskiego autora Roberta Greene’a, obecnie uznawany za „kultowy klasyk” i porównywany do współczesnego odpowiednika z „Księcia” Machiavellego. Nic dziwnego, że książka ta jest często zamawiana w bibliotekach więziennych w USA, ale skupienie się na sposobach zdobycia władzy sprawiło, że stała się niepopularna wśród władz.
Sam Greene wypowiadał się przeciwko cenzurze więziennej, nazywając ją „formą kontroli”.
„To ostateczna forma mocy manipulacji. Zatem hipokryzja polega na mówieniu: „To książka, która jest dla ciebie niebezpieczna” – stwierdził.
3. „Dziewczyna z tatuażem na dolnej części pleców”
Amerykańska komediantka i aktorka Amy Schumer stała się synonimem sprośnego i autodeprecjonującego humoru, czego pełno w jej wspomnieniach z 2016 roku, i odniosła ogromny sukces wśród opinii publicznej, stając się bestsellerem New York Timesa.
Jednak urzędnicy z Florydy nie należą do jego fanów, flagując go ze względu na odniesienia o charakterze jednoznacznie seksualnym oraz jako „zagrożenie dla bezpieczeństwa, porządku lub celów resocjalizacyjnych systemu penitencjarnego lub bezpieczeństwa jakiejkolwiek osoby”.
4. „Sztuka wojny”
Generał chińskiej dynastii Zhou, Sun Tzu, mógł napisać swój przełomowy traktat wojskowy w V wieku p.n.e., ale wydaje się, że 2500 lat później wzbudził on kontrowersje.
Dzieło, którego 13 rozdziałów zawiera listę różnych strategii i taktyk stosowanych w czasie wojny, wydaje się szczególnie atrakcyjne dla gangów więziennych, co czyni go niepożądanym tytułem dla urzędników więziennych w USA.
5. „Kuba Libre”
Powieść historyczna Elmore’a Leonarda z 1998 roku opowiada historię zbrodni i przygody, której akcja rozgrywa się w przededniu wojny hiszpańsko-amerykańskiej w 1898 roku.
Choć książka Leonarda cieszyła się uznaniem i fascynacją, wzbudziła zdziwienie władz stanu Michigan, które umieściły ją na swojej liście „zastrzeżonych”.