O nas
Kontakt

„Jeden gracz umrze”: jak ekstremalne upały wpływają na tenisistów US Open?

Laura Kowalczyk

„Jeden gracz umrze”: jak ekstremalne upały wpływają na tenisistów US Open?

Wczorajszy „brutalny” mecz w Nowym Jorku pokazuje zwiększone ryzyko dla graczy, ponieważ nowe dane pokazują, że turnieje Wielkiego Szlema stają się coraz gorętsze.

„Jeden zawodnik umrze” – ostrzegł rosyjski tenisista Daniił Miedwiediew podczas wczorajszego meczu US Open w brutalnie upale.

Podczas gdy w Nowym Jorku panował upał, były numer 1 na świecie starał się zapewnić sobie miejsce w piątkowym półfinale mistrzostw.

Jednak temperatura 35 stopni Celsjusza dała się we znaki, gdy Miedwiediew miał problemy z oddychaniem i wzrokiem w starciu z podobnie spoconym przeciwnikiem, Rosjaninem Andriejem Rublowem.

„Jeden gracz umrze, a ty to zobaczysz” – powiedział trzeci zawodnik do kamery podczas meczu, w najgorętszy jak dotąd dzień turnieju.

Jego komentarz pojawił się, gdy WMO potwierdziła, że ​​lato 2023 r. jest najgorętszym w historii, co stanowi wyraźne przypomnienie, jak bardzo świat będzie cierpieć i tracić w miarę nasilenia się kryzysu klimatycznego.

Jakie zasady obowiązują tenisistów podczas fal upałów?

Seth Wenig/AP
Tenisista Andrey Rublev wczoraj próbował zachować spokój przy kortowej rurze dmuchającej zimnym powietrzem.

Po meczu Miedwiediew porównał „brutalny” upał z warunkami, jakich doświadczył podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2021 roku.

Igrzyska te były globalną sceną nowej rzeczywistości sportu w obliczu zmian klimatycznych. Wielu sportowców straciło przytomność i borykało się z poważnymi problemami zdrowotnymi z powodu nadmiernego upału.

W ostatnich latach turniej US Open nie mógł sobie poradzić z upałem. W 2018 roku temperatura wynosząca 32 stopnie Celsjusza i miażdżąca wilgotność spowodowały upadek kibica tenisa na trybunach, a kilku zawodników musiało szukać pomocy medycznej.

W rezultacie Związek Tenisowy Stanów Zjednoczonych (USTA) wprowadził specjalne zasady, zezwalające mężczyznom na 10-minutową przerwę między drugim a trzecim setem, zgodnie z regulaminem turniejów kobiet.

Przy podobnych warunkach w tym roku Miedwiediew i Rublow mogli skorzystać z tej chwili wytchnienia i innych krótkich przerw między setami, biorąc zimne prysznice, przesiadując pod lodowymi ręcznikami i delektując się pracą klimatyzatorów na swoich miejscach.

„Pod koniec pierwszego seta nie widziałem już piłki. Grałem doznaniami – próbowałem atakować, biegać, łapać piłki – i on czasem robił to samo” – powiedział Miedwiediew, który potrzebował dwóch przerw medycznych i użycia inhalatora, aby przetrwać.

We wtorek USTA wprowadziła nową zasadę obowiązującą przez pozostałą część wydarzenia: zezwalała na zamknięcie rozsuwanego dachu nad kortem – jest to krok zwykle podejmowany wyłącznie w celu zasłonięcia deszczu.

Analizy pokazują, że wydarzenia Wielkiego Szlema cieszą się coraz większą popularnością

Nowa analiza przeprowadzona przez Associated Press (AP) pokazuje, że turnieje tenisowe Wielkiego Szlema cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

AP monitorowało wskaźnik komfortu cieplnego, który mierzy temperaturę powietrza w stopniach, biorąc jednocześnie pod uwagę wilgotność, promieniowanie cieplne, wiatr i inne czynniki wpływające na reakcję organizmu na pogodę.

Przyjrzano się każdemu turniejowi Wielkiego Szlema od 1988 r., kiedy to w pierwszym roku wszystkie cztery turnieje miały 128 zawodników dla kobiet i mężczyzn. Łącznie maksymalne temperatury na tych turniejach wzrosły o prawie 3 stopnie Celsjusza.

„Ludzie to słyszą i nie sądzą, że to dużo. Niekoniecznie jest to niepokojące. Czasami te 3–4 stopnie mogą spowodować podwojenie lub nawet potrojenie liczby gorących dni, których doświadczamy” – powiedział Daniel Bader, klimatolog z Columbia University.

„Temperatura w Nowym Jorku rośnie i przewiduje się, że tendencja ta będzie się utrzymywać w przyszłości”.

Jak długo potrwa fala upałów w Nowym Jorku?

Burmistrz miasta wydał we wtorek zalecenie dotyczące ciepła, wzywając mieszkańców Nowego Jorku do zachowania ostrożności na świeżym powietrzu, nawadniania organizmu i, jeśli to konieczne, szukania schronienia w centrach chłodniczych – klimatyzowanych obiektach publicznych.

Według najnowszej prognozy National Weather Service niebezpiecznie wysokie temperatury i wilgotność będą utrzymywać się w północno-wschodnim obszarze aż do dzisiejszego wieczora.

Front atmosferyczny przesunie się na wschód, przynosząc ulewne deszcze i gwałtowne burze nad częściami stanu Nowy Jork w piątek, kiedy mają się odbyć półfinały mężczyzn.

Następnie upał przesunie się na południe, wpływając na Arizonę i południową Kalifornię.