Niedawne badanie społeczności LGBT+ w Walii wykazało, że 34% populacji identyfikuje się poza tradycyjnymi normami heteroseksualnymi.
Z niedawnego raportu organizacji LGBT+ wynika, że nieco ponad jedna trzecia mieszkańców Walii identyfikuje się jako „queer”.
W swoim niedawnym raporcie Rainbow Cymru raport Stonewall Cymru wykazał, że 34% populacji nie odczuwa pociągu wyłącznie do płci przeciwnej.
Ich badanie miało na celu rzucić światło na społeczność queer w Walii, wykorzystując dane i statystyki ze Spisu Powszechnego Anglii i Walii z 2021 r., badania opinii dorosłych w Wielkiej Brytanii oraz sondażu przeprowadzonego przez Ipsos UK.
Kiedy uczestników zapytano, kogo uważają za atrakcyjnego seksualnie, 66% stwierdziło, że odczuwają pociąg wyłącznie do płci przeciwnej.
„Biorąc pod uwagę niewielki odsetek ludzi, którzy albo nie wiedzą (1%), albo wolą nie mówić (0%), kto ich pociąga, oznacza to, że 34% populacji jest przynajmniej trochę queer” – dodał. – napisano w raporcie.
Bardziej kompleksowa ankieta
Jednym z wniosków płynących z raportu jest pokoleniowa zmiana orientacji seksualnej.
Osoby poniżej 35. roku życia okazały się siłą napędową rosnącej społeczności LGBTQIA+ w Walii – około 6,1% osób w wieku od 25 do 34 lat identyfikuje się jako LGBT+ w porównaniu z 3,6% osób w wieku od 35 do 45 lat.
Stonewall Cymru przypisuje tę zmianę zniesieniu sekcji 28 w Anglii i Walii na mocy ustawy o samorządzie lokalnym z 2003 r., która zapewniła włączenie w placówkach edukacyjnych.
Wprowadzony przez konserwatywny rząd Margaret Thatcher w 1988 r. sekcja 28 odnosi się do szeregu przepisów obowiązujących w Wielkiej Brytanii, które zabraniają „promowania homoseksualizmu” przez władze lokalne.
Oznaczało to, że w książkach, sztukach teatralnych, ulotkach i filmach w szkołach nie można było przedstawiać par tej samej płci ani wspominać o nich – każdy, kto złamał prawo, mógł zostać pociągnięty do odpowiedzialności dyscyplinarnej.
Autorzy raportu napisali, że chcieli, aby uczestnicy „wyjrzeli poza etykietę”.
Respondentom zadano pytanie: „Które z poniższych stwierdzeń najlepiej opisuje, co myślisz o swojej orientacji seksualnej?”
Opcje były następujące:
- Pociągają go tylko osoby tej samej płci
- Przeważnie pociągają ją osoby tej samej płci
- W równym stopniu pociągają obie płcie
- Przede wszystkim pociąga go płeć przeciwna
- Pociąga tylko płeć przeciwna
- Nie pociąga mnie żadna płeć
- Żadne z nich nie opisuje dokładnie mojej orientacji seksualnej
- Nie wiem
- Wolę nie mówić
66% respondentów stwierdziło, że pociąga ich wyłącznie płeć przeciwna, podczas gdy pozostałe 34% identyfikowało się z różnymi orientacjami seksualnymi
Dotyczyło to 9% pociągów wyłącznie do tej samej płci, 3% głównie do tej samej płci, 6% do obu płci i 16% głównie do płci przeciwnej.
„Dostępne dane wyraźnie pokazują, że żyjemy w Walii, która jest bardziej zróżnicowana niż kiedykolwiek wcześniej, a nieco ponad jedna trzecia populacji należy do kręgu osób queer – chociaż mogą nie identyfikować się konkretnie z jakąkolwiek częścią społeczności LGBTQ+ ” – napisali autorzy raportu.