O nas
Kontakt

Jedź i błyszcz: PortAventura zasila park rozrywki energią słoneczną

Laura Kowalczyk

Jedź i błyszcz: PortAventura zasila park rozrywki energią słoneczną

Hiszpańskie firmy turystyczne coraz częściej sięgają po odnawialne źródła energii, aby zapewnić sobie energię i udowodnić, że sektor ten może również działać na rzecz dobra.

Bez wiedzy turystów pędzących po kolejkach górskich w palącym lipcowym słońcu, ciche morze czarnych paneli słonecznych dokonało subtelnej zmiany w jednym z największych parków rozrywki w Europie.

Około 11 000 paneli zapewni teraz jedną trzecią energii do zasilania przejażdżek, takich jak Ferrari Land w PortAventura World po tym, jak park słoneczny został uruchomiony na początku tego miesiąca.

Panele dominują na ogromnym polu, które było wykorzystywane do uprawy roślin, ale teraz pomogą uczynić z tego kurortu, który przyciąga poszukiwaczy mocnych wrażeń z całej Europy, punkt odniesienia dla nowego rodzaju zrównoważonej turystyki.

Héctor Gómez, hiszpański minister przemysłu, handlu i turystyki, powiedział w zeszłym miesiącu, że Hiszpania jest najlepszym europejskim krajem do inwestowania w energię odnawialną, czy to w turystyce, czy w samochodach takich jak Tesla.

„To, co mówimy dużym firmom zainteresowanym Hiszpanią, to to, że jesteśmy najbardziej konkurencyjnym krajem pod względem ceny energii odnawialnej”, powiedział następnie hiszpańskiej gazecie La Vanguardia.

W Portaventura World park fotowoltaiczny zajmuje powierzchnię wystarczającą dla dziewięciu boisk piłkarskich i zapewnia taką samą ilość energii elektrycznej, jaką zużywa 3000 domów jednorodzinnych w ciągu roku.

To tylko pierwsza faza ambitnego planu parku rozrywki i hiszpańskich gigantów energetycznych Endesa, aby przejść na zieloną turystykę.

Park, który znajduje się około 110 km na południe od Barcelony, przyciągnął w zeszłym roku 5,1 miliona turystów, z Hiszpanami, Francuzami i Brytyjczykami największą grupą pod względem narodowości.

Turystyka może również „pracować dla planety”

Inne parki rozrywki w Europie i poza nią skonsultowały się z PortAventura World w sprawie projektu, ponieważ związek między zabawą a redukcją naszego śladu węglowego staje się przekonujący.

Projekt solarny w PortAventura World pozwoli zaoszczędzić 4000 ton CO2 rocznie.

Druga faza paneli planowana jest jeszcze w tym roku, a park zainstalował również 150 ładowarek do samochodów elektrycznych, które są bezpłatne dla klientów i personelu.

Jak ważne jest to przejście na zieloną turystykę, stało się jasne, gdy kierownictwo spóźniło się na inaugurację paneli na początku tego miesiąca z powodu ulewy w Saragossie, na trasie między Madrytem a parkiem.

Samochody z kierowcami desperacko trzymającymi się dachów były zamiatane po drogach, które zamieniły się w rzeki na zdjęciach, które stały się wirusowe na całym świecie.

Z pewnym niedopowiedzeniem José Bogas, dyrektor generalny firmy energetycznej Endesa, przyznał, że „warunki klimatyczne” opóźniły przybycie kadry kierowniczej.

Stojąc przed rzędami paneli słonecznych, Choni Fernández, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Portaventura World, powiedział: „Chcemy nie tylko zainaugurować panele słoneczne, ale także elektryczne koncentratory ładowania w ramach naszego przejścia na bardziej zrównoważoną formę turystyki.

„Chcemy podkreślić, że turystyka nie jest źródłem bogactwa i tworzenia miejsc pracy, ale także tego, jak możemy pracować dla planety”.

Dodała: „We wrześniu uruchomimy sekcję edukacyjną, aby pokazać odwiedzającym szkołę, jak wytwarza się energię odnawialną. Może to być miejsce, w którym najmłodsi z nas nauczą się wyzwań, przed którymi stoimy”.

Winiarnie i hotele przyłączają się do ruchu

Ale w zależnej od turystyki Hiszpanii, gdzie sektor ten odpowiada za około 12% produktu krajowego brutto, w całym sektorze wdrażana jest zielona energia.

Dla tych, którzy lubią wino, bodegas w północnej Kastylii i León wykorzystują energię odnawialną do produkcji Ribera del Duero, bogatego czerwono-białego wina, które coraz bardziej rywalizuje z Rioja, najpopularniejszym winem w Hiszpanii.

Na tak zwanej „Złotej Mili”, gdzie znajduje się szereg winnic, leży bodega Abadia Retuerta.

„Wnosimy wkład w gospodarkę o obiegu zamkniętym, a jej podstawową częścią jest zarządzanie zasobami naturalnymi. Wyraźnym tego przykładem jest wykorzystanie paneli słonecznych, z których uzyskujemy około 30% energii potrzebnej do działania (winiarni)” – powiedział TylkoGliwice Enrique Valero, dyrektor generalny Abadia Retuerta.

„Chcemy to zrobić w sposób etyczny i odpowiedzialny”.

Ogromna winiarnia, która pełni również funkcję luksusowego spa i hotelu, produkuje wina z najwyższej półki na rynku.

W innym projekcie RIU Hotels and Resorts, duża hiszpańska sieć hotelowa, podpisała w zeszłym roku umowę z Iberdrola na wykorzystanie energii odnawialnej do zapewnienia 100% energii dla 11 000 pokoi w 27 hotelach.

Pozwoli to uniknąć emisji 30 000 ton CO2 – czyli takiej samej ilości, jaką wychwyciłoby około 300 000 drzew.

Niedaleko Portaventura World znajduje się Salou, kurort na Costa Dorada, który jest popularny wśród francuskich i brytyjskich turystów.

Tutaj prywatne kempingi zostały wyposażone w panele słoneczne na osłonach przeciwsłonecznych nad miejscami parkingowymi w celu generowania energii.

Rada Salou, podobnie jak wiele władz lokalnych w całej Hiszpanii, chce wykorzystywać energię odnawialną w ramach planowania urbanistycznego.

Pere Granados, burmistrz Salou, powiedział, że wśród planowanych projektów będzie „odnowa oświetlenia miejskiego za pomocą systemów energii odnawialnej i efektywności energetycznej”.

Tak więc od dużych do małych projektów, Hiszpania myśli o zielonej turystyce na przyszłość.