Paryska ikona ma zostać ponownie otwarta pięć lat po katastrofalnym pożarze.
Oczekuje się, że francuska katedra Notre Dame zostanie ponownie otwarta dla zwiedzających i mszy katolickich pod koniec 2024 r.
Minie niespełna sześć lat od szokującego pożaru, który strawił dach budynku.
Projekt renowacji jest obecnie na dobrej drodze, aby dotrzymać terminu ponownego otwarcia wyznaczonego na 8 grudnia 2024 r. wyznaczonego przez prezydenta Emmanuela Macrona tuż po pożarze. Niestety nie będzie całkiem gotowy na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu zaplanowane na lato 2024 roku.
„Moim zadaniem jest być gotowym do otwarcia tej katedry w 2024 r. i zrobimy to” – powiedział w marcu generał Georgelin, generał armii odpowiedzialny za projekt odbudowy.
„Walczymy o to każdego dnia i jesteśmy na dobrej drodze”.
Minister kultury Abdul-Malak powiedział, że chociaż katedra będzie otwarta dla publiczności, „nie oznacza to, że zakończą się wszystkie prace remontowe”. Dodał, że „w 2025 r. nadal będą prowadzone prace remontowe”.
Odbudowa katedry Notre Dame
Rekonstrukcja paryskiej ikony była ogromnym zadaniem. Rozpoczęło się w 2022 roku, po ponad dwóch latach pracy nad zapewnieniem pomnika stabilności i bezpieczeństwa na tyle, aby rzemieślnicy mogli rozpocząć jego odbudowę.
Władze podjęły decyzję o odbudowie XII-wiecznego arcydzieła sztuki gotyckiej w takim stanie, w jakim było wcześniej. Obejmuje to odtworzenie 96-metrowej iglicy z XIX wieku zaprojektowanej przez architekta Eugene’a Viollet-le-Duca.
Ikoniczny element centralny katedry, który zawalił się w pożarze, pojawi się w tym roku ponownie nad pomnikiem, dając mocny sygnał jej odrodzenia.
„Powrót iglicy na niebo Paryża będzie moim zdaniem symbolem zwycięstwa w bitwie pod Notre Dame” – powiedział generał Georgelin.
Szacuje się, że każdego dnia przy renowacji Notre Dame w całej Francji pracuje około 1000 osób.
„Mamy do wykonania wiele różnych prac: ramy, obraz, kamienie, sklepienie, organy, witraże itd.” – wyjaśnił Georgelin.
Wystawa o Notre Dame
Na początku tego roku otwarto wystawę zatytułowaną „Notre-Dame de Paris: w sercu placu budowy”, składającą hołd setkom rzemieślników pracujących przy rekonstrukcji.
Eksponat znajduje się w podziemnym obiekcie znajdującym się przed katedrą i wstęp jest bezpłatny.
Przedstawia trwające działania mające na celu renowację katedry, prezentuje wiedzę i umiejętności rzemieślników oraz przedstawia niektóre dzieła sztuki uratowane z pożaru.
Tymczasem w Luwrze do 29 stycznia 2024 r. można oglądać wystawę „Katedra Notre-Dame: od jej początków do Viollet-le-Duc”. Przedstawia ona skondensowaną historię skarbca katedry w ponad 120 dziełach.