O nas
Kontakt

Keir Starmer szuka wskazówek wyborczych u Obamy, Trudeau i Blaira

Laura Kowalczyk

Keir Starmer szuka wskazówek wyborczych u Obamy, Trudeau i Blaira

Lider brytyjskiej Partii Pracy zwraca się o poradę do największych hitlerowców centrolewicy.

LONDYN – Keir Starmer marzy o zostaniu kolejnym premierem Wielkiej Brytanii. Czy kontakt ze sprawdzonymi zwycięzcami naprawdę może mu pomóc?

W zeszłym tygodniu przywódca brytyjskiej Partii Pracy odwiedził Hagę, Montreal i Paryż, aby wziąć udział w szeregu publicznych spotkań z czołowymi osobistościami politycznymi, starając się wypromować na arenie światowej wizerunek męża stanu.

Za zamkniętymi drzwiami Starmer sprawdza mózgi niektórych z najważniejszych postępowych przywódców XXI wieku, aby dowiedzieć się, jak rządzić i jak zwyciężać. „Zawsze pyta: «Co oni robią? Czego możemy się z tego nauczyć? A co lekceważymy?” – powiedział wyższy rangą urzędnik Partii Pracy.

Biorąc pod uwagę 18-punktową przewagę Partii Pracy nad rządzącymi konserwatystami – a także w obliczu zbliżających się wyborów w 2024 r. – coraz więcej postępowców chce rozmawiać ze Starmerem. Członek gabinetu cieni Starmera powiedział, że choć kiedyś przekonanie zagranicznych przywódców, aby znaleźli czas na spotkanie z przywódcą labourzystów, było „trudną walką”, „stało się to znacznie łatwiejsze”, w miarę jak Starmer zbliżał się do władzy.

W ciągu ostatnich kilku dni Starmer spotkał się z premierem Kanady Justinem Trudeau, premierem Norwegii Jonasem Gahrem Støre i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Najbardziej rzucające się w oczy jest ujawnienie serii prywatnych rozmów z byłym prezydentem USA Barackiem Obamą.

W rozmowie z Montrealu, gdzie wraz z innymi przywódcami centrolewicowej brał udział w Światowym Szczycie Akcji Postępu, Starmer powiedział w podcaście Power Play TylkoGliwice, że „kilka razy” rozmawiał z Obamą o wyzwaniach, przed którymi stoi jako prezydent, oraz o tym, w jaki sposób Wielka Brytania może Ucz się od nich.

Starmer powiedział o Obamie: „Jest wnikliwym obserwatorem polityki w Wielkiej Brytanii, całkowicie rozumie, co się dzieje, i uważam, że zawsze warto przetestować swoje pomysły na ludziach, którzy wygrali wybory, ludziach, którzy podczas sprawowania władzy podjęli trudne decyzje… ponieważ pomaga mi to zastanowić się, jak moglibyśmy podejść do niektórych decyzji, które być może będziemy musieli podjąć, jeśli rzeczywiście wygramy te wybory”.

Na szczycie w Kanadzie w ubiegły weekend Starmer spotkał się z politykami centrolewicy i mówił o przeniesieniu walki na prawicę.

John McTernan, były sekretarz polityczny Tony’ego Blaira, który był obecny na konferencji, powiedział, że Starmer należał do „jego grupy rówieśniczej”. „Można było go zobaczyć, a cały zespół Partii Pracy był lubiany i miał dobre kontakty”.

Centralnym punktem dyskusji przywódców było przyznanie, że populiści, ogólnie rzecz biorąc, lepiej komunikowali się z wyborcami niż postępowcy.

Podczas wydarzenia widziano przywódcę laburzystów, który w piątkowy wieczór odbywał długą pogawędkę z premierem Kanady Trudeau podczas przyjęcia za zamkniętymi drzwiami. Przemawiając w sobotę na panelu panelowym, Starmer powiedział, że Trudeau ostrzegł go przed niebezpieczeństwami, jakie niesie ze sobą „moralizowanie” postępowców i „patrzenie z góry na resztę świata”.

Biuro Starmera postrzega także norweskiego premiera Støre jako kluczowego sojusznika, stwierdziło wielu wysokich rangą urzędników labourzystów. Starmer i Støre pojawili się razem na panelu w Montrealu – dwóch lewicowych przywódców z krajów europejskich spoza UE.

McTernan powiedział, że Starmer wyjawił na sali, że odwiedzał Støre w Norwegii przez kilka dni po referendum w sprawie Brexitu w 2016 r. „Spędził trzy lub cztery dni rozmawiając z mieszkańcami Norwegii o tym, jak to jest być poza Europą” – powiedział McTernan. „Od razu i instynktownie wiedział, że Wielka Brytania spoza Unii Europejskiej musi uczyć się od Norwegii”.

Inną postacią, z którą Starmer przyjaźni się, jest Frans Timmermans, były wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, który wraz z Holenderską Partią Pracy ubiega się o stanowisko premiera Holandii.

„Keir i Frans wyróżniali się jako dwaj przywódcy partii, którzy są na dobrej drodze i spodziewają się bardzo dobrego roku” – powiedział cytowany powyżej starszy urzędnik Partii Pracy.

W kraju dwoma politykami, z którymi Starmer najczęściej się konsultuje, są dwaj ostatni premierzy Partii Pracy – Tony Blair i Gordon Brown. Jak twierdzą doradcy, regularnie rozmawia z obojgiem, a jego decyzja o dzieleniu sceny z Blair tego lata trafiła na pierwsze strony gazet.

W miarę wytyczania linii bitew wyborczych w Wielkiej Brytanii najważniejszym przykładem, z którego Starmer może się uczyć, może być Australia.

Anthony Albanese z Australijskiej Partii Pracy odniósł zwycięstwo w 2022 r. po kampanii, w której liberałowie pod przewodnictwem premiera Scotta Morrisona uznali politykę klimatyczną za jedną ze swoich kluczowych linii podziału. Isaac Levido, australijski guru polityczny i strateg wyborczy torysów, był konsultantem Morrisona podczas tych wyborów.

„Dla mnie jest naprawdę jasne, że Isaac Levido skutecznie przekonał Rishiego Sunaka do przyjęcia strategii rządu liberalnego na rok 2022 przed wyborami” – powiedział McTernan. „A Izaak Levido zapomniał powiedzieć Sunakowi i jego rządowi, że liberałowie zostali pobici najmocniej od pokolenia”.

Uczestnikom konferencji w Montrealu zaprezentowano sondaże sugerujące, że wyborcy w 10 krajach, w tym w Wielkiej Brytanii, Australii, Francji, Niemczech i USA, zdecydowanie popierali politykę klimatyczną, gdy była ona przedstawiana przez pryzmat bezpieczeństwa energetycznego i wysokiej jakości miejsc pracy w branżach takich jak samochody elektryczne, akumulatory, energia wiatrowa i słoneczna.

Jednym z byłych przywódców, z którym Starmer jest najbliżej, jest Ed Miliband, najbardziej znany rzecznik Partii Pracy ds. polityki ochrony środowiska.

Od czasu porażki w wyborach z konserwatystami Davida Camerona w 2015 r. na nowo odkrył siebie jako podcaster i mistrz klimatu, a obecnie zasiada w czołowej drużynie Starmera jako cieńszy sekretarz ds. klimatu.

Zapytany o radę dla Starmera w związku z jego własnymi trudnymi doświadczeniami jako przywódcy Partii Pracy, Miliband powiedział w tym tygodniu podczas wydarzenia poświęconego energii i klimatowi TylkoGliwice: „Moja jedyna rada dla Keira zawsze brzmiała: bądź sobą”.