O nas
Kontakt

Kiedy hipopotamy „latają”: Naukowcy odkryli, że te olbrzymie stworzenia mogą unosić się w powietrzu

Laura Kowalczyk

Hippos may be enormous, but they are able to leave the ground - temporarily at least

Naukowcy odkryli, że hipopotamy, mimo znacznej wagi i rozmiarów, potrafią oderwać się od ziemi – przynajmniej na krótki czas.

Czy jest coś bardziej przerażającego niż stworzenie ważące 3600 kilogramów lecące w twoim kierunku?

Być może nie – i to jest rzeczywistość. No, w pewnym sensie.

Naukowcy odkryli, że hipopotamy mogą unosić się w powietrzu przez dłuższy czas – znacznie dłuższy niż inne zwierzęta podobnej wielkości.

Nowe badania przeprowadzone przez Royal Veterinary College (RVC) wykazały, że ssaki te potrafią utrzymać się w powietrzu nawet przez 0,3 sekundy, jeśli poruszają się z dużą prędkością.

Hipopotamy są drugimi najcięższymi zwierzętami na Ziemi – po słoniach – jednak w przeciwieństwie do nich, podczas ruchu poruszają się wyłącznie truchtem, co oznacza, że ​​potrafią lepiej nabierać rozpędu.

Na tym zdjęciu z filmu nagranego przez badaczy RVC widać, jak ciężki hipopotam na chwilę „lata”

Ale dlaczego naukowcy przeprowadzili badanie? Celem badaczy było pogłębienie naukowego zrozumienia, w jaki sposób wielkość dużych zwierząt wpływa na ich ruch na lądzie.

Skupiono się także szerzej na potrzebie wspierania rekonstrukcji ewolucyjnej biomechaniki linii rozwojowych hipopotamów oraz pomagania lekarzom weterynarii w diagnozowaniu i monitorowaniu hipopotamów, które mogą mieć problemy z poruszaniem się lub kuleć.

Badania te przeprowadzono w kluczowym momencie dla hipopotamów na całym świecie.

Obecnie z dwóch pozostałych gatunków, hipopotama karłowatego, zamieszkującego lasy i mokradła Afryki Zachodniej, uznaje się za gatunek zagrożony, natomiast hipopotama nilowego, występującego głównie na subsaharyjskich terenach trawiastych, uznaje się za gatunek narażony na wyginięcie.

Jak naukowcy odkryli, że hipopotamy potrafią latać?

W ramach badań RVC eksperci monitorowali nagrania wideo przedstawiające dwa hipopotamy poruszające się po swoim wybiegu w ośrodku Flamingo Land Resort w Yorkshire, w północnej Anglii.

„Jesteśmy podekscytowani, że możemy przedstawić pierwsze badanie skupione wyłącznie na ujawnieniu sposobu, w jaki hipopotamy chodzą i biegają” — powiedział profesor John Hutchinson, główny autor badania. „Byliśmy mile zaskoczeni, widząc, jak hipopotamy unoszą się w powietrzu, gdy poruszają się szybko — to naprawdę imponujące”.

Co ciekawe, dotychczas niewiele wiedziano o tym, jak poruszają się hipopotamy, częściowo ze względu na fakt, że zwierzęta te zwykle trzymają się wody, a także ze względu na znaczne zagrożenie, jakie stanowią dla ludzi.

Nowe badania uchylają rąbka tajemnicy na temat aspektów życia hipopotamów. Eksperci mają nadzieję, że jest to krok w dobrym kierunku.

„Cieszę się, że mogliśmy pomóc w ułatwieniu i pomocy w zbieraniu tych cennych danych w tej wyjątkowej publikacji”, powiedział Kieran Holliday, pracownik naukowy i konserwatorski w Flamingo Land Resort, „Fakt, że ten artykuł ujawnił możliwe nowe odkrycia dotyczące lokomocji hipopotamów, może mieć pozytywny wpływ na szerszą społeczność ogrodów zoologicznych w odniesieniu do hodowli i projektowania wybiegów”.

Hipopotamy ważą do 3600 kg, co czyni je najcięższymi zwierzętami lądowymi po słoniu.

Obecnie na świecie żyje na wolności od 115 000 do 300 000 hipopotamów, żyjących głównie w rzekach i jeziorach Afryki Subsaharyjskiej.