Niemiecki producent sprzętu MBDA ma wielkie plany dotyczące dostaw systemów obronnych w Europie, ale musi stawić czoła ostrej konkurencji.
Być może nie znacie MBDA Deutschland, wiodącej firmy w dziedzinie zbrojeń obronnych, ale bawarska firma ma duże ambicje na rynku europejskim.
Zatrudniając obecnie około 1300 pracowników, MBDA jest głównym dostawcą dla niemieckich sił zbrojnych. Firma produkuje rakiety i sprzęt rakietowy, taki jak głowice nuklearne, systemy naprowadzania i systemy napędowe.
MBDA jest także dostawcą za granicę. Przykładowo w październiku została wybrana przez Korea Aerospace Industries do wyposażenia swoich helikopterów w przeciwlotniczy system rakietowy Mistral ATAM.
Oczekuje się jednak, że prawdziwy impuls dla MBDA przyniesie Europejska Inicjatywa Tarcza Nieba (ESSI).
ESSI został uruchomiony w 2022 r. przez kanclerza Niemiec Olafa Scholza po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Głównym celem programu jest wzmocnienie obrony powietrznej Europy
a to oznacza pozyskanie większej ilości sprzętu – w tym rakiet i systemów obrony powietrznej – niż kontynent posiada obecnie.
Obecnie w ESSI uczestniczy 19 państw europejskich, z godnymi uwagi wyjątkami: Francją, Polską, Włochami i Hiszpanią.
Francja i Niemcy mają dwa odmienne poglądy na temat najlepszego sprzętu, systemów i terminów rozwoju europejskiej obrony powietrznej.
Berlin uważa, że bardziej pragmatyczne jest inwestowanie w sprawdzone rozwiązania amerykańskie, takie jak baterie rakiet Patriot firmy Raytheon.
Paryż uważa, że w dłuższej perspektywie bezpieczniej jest polegać na technologii opracowanej w Europie, w szczególności na systemie opracowanym wspólnie z Włochami.
MBDA jest historycznym partnerem Raytheona, dostarczającym mu określone komponenty.
„Ożywiamy nasze relacje z firmą Patriot, abyśmy mogli zwiększyć naszą produkcję” – powiedział francuskiej gazecie biznesowej Les Echos Thomas Gottschild, dyrektor zarządzający MBDA Deutschland.
„Bundeswehra (armia niemiecka) używa systemu Patriot od lat 80. XX wieku i utrzymuje szczególne stosunki z Izraelem, ale jako prezydent MBDA Germany skupiam się głównie na współpracy europejskiej” – dodał.
ESSI to jeden z najbardziej ambitnych projektów obronnych w historii Europy, którego koszt szacuje się na miliardy euro. Stąd ostra konkurencja ze strony francuskich firm, takich jak Thales i Airbus Defence and Space, o kontrakt ESSI.
Innowacje technologiczne
Oprócz dostarczania sprzętu, takiego jak rakieta powietrze-powietrze Meteor lub rakieta do ataku naziemnego SCALP EG, oba używane przez francuskie siły powietrzne i brytyjskie Królewskie Siły Powietrzne, MBDA inwestuje także w badania i rozwój.
W czerwcu firma ogłosiła, że opracowała nowy system rakietowy do przechwytywania zagrożeń hipersonicznych o nazwie Aquila.
Przypomnienie o broni hipersonicznej: tym, co ją wyróżnia, jest zdolność do zmiany trajektorii po wystrzeleniu oraz zdolność do uniknięcia wykrycia radaru poprzez lot nisko nad atmosferą.
Jest częścią europejskiego programu Hydis (Hypersonic Defense Interceptor), zrzeszającego konsorcjum 19 firm.