W środę ambasadorowie 32 państw członkowskich NATO oficjalnie mianowali ustępującego premiera Holandii, Marka Rutte, na stanowisko kolejnego sekretarza generalnego. Kim jednak jest Rutte, człowiek stojący za tym zadaniem?
Nie było to łatwe i trwało dłużej, niż oczekiwano, ale teraz jest już oficjalne: ustępujący premier Holandii Mark Rutte zostanie kolejnym szefem NATO.
„Sojusz jest i pozostanie kamieniem węgielnym naszego zbiorowego bezpieczeństwa” – powiedział Rutte, dodając, że kierowanie międzynarodową organizacją to „odpowiedzialność, której nie traktuję lekko”.
Rutte, absolwent historii, po raz pierwszy został premierem Holandii w 2010 r., ale złożył rezygnację ze stanowiska w lipcu zeszłego roku po rozpadzie jego czteropartyjnej koalicji w związku z ograniczeniami migracji.
Holender obejmie przywództwo nad sojuszem 32 państw 1 października 2024 r. po dekadzie, gdy u steru stał były premier Norwegii, Jens Stoltenberg.
Oprócz powszechnie znanego swobodnego sposobu bycia i uśmiechu, Rutte nie bez powodu nazywany jest „Teflonowym Markiem”.
Holenderski przywódca jest najdłużej urzędującym premierem w kraju i szczyci się uniknięciem skandali w czasie sprawowania urzędu.
Jego trzeci rząd koalicyjny upadł w 2021 r. w wyniku skandalu związanego z dochodzeniami w sprawie świadczeń na dzieci, w wyniku których tysiące rodziców zostało fałszywie oskarżonych o oszustwa.
Zaledwie kilka miesięcy później Rutte zdał kolejny test wytrzymałości, prowadząc swoją konserwatywną partię VVD do zwycięstwa w wyborach krajowych i tworząc czwartą i ostatnią koalicję składającą się z tych samych partii, które opuściły poprzedni rząd.
57-letni Holender, który dojeżdża do pracy rowerem i mieszka w tej samej dzielnicy Hagi, w której się wychował, znany jest również jako człowiek przyzwyczajeń, opanowany i potrafiący zawierać kompromisy. Cechy te, jak się wydaje, bardzo cenią jego koledzy z UE.
„Twoje doświadczenie, wiedza specjalistyczna w zakresie polityki bezpieczeństwa i umiejętności dyplomatyczne są na właściwym miejscu” – napisał dziś kanclerz Niemiec Olaf Scholz w X.
Rutte wykazał się umiejętnością ugruntowania własnej nominacji, czemu sprzeciwił się premier Węgier Viktor Orban w związku z zastrzeżeniami, w tym wydaniem pieniędzy państwa na wsparcie Ukrainy.
Budapeszt wycofał swoje weto w sprawie umowy po tym, jak Rutte wysłał list do Orbána, w którym uspokoił premiera Węgier, informując, że jako szef NATO Rutte nie zamierza wysyłać wojsk Budapesztu ani przeznaczać pieniędzy Węgier na wsparcie Ukrainy.
Od października Rutte będzie musiał opuścić swój ukochany kraj, przeprowadzić się do Brukseli i sprawdzić swoje umiejętności i doświadczenie na czele czterech różnych rządów, aby móc pokierować sojuszem w trudnym kontekście geopolitycznym, w obliczu wojny na granicach Europy.
Rutte wspiera Ukrainę i jej prawo do obrony od czasu inwazji Rosji na ten kraj w lutym 2022 r. – w rzeczywistości był to jeden z powodów, dla których w ogóle szukał tej pracy – powiedział.
Wcześniej w tym miesiącu Rutte wziął udział w szczycie Ukrainy w Szwajcarii, gdzie obiecał, że Holandia „będzie nadal wspierać Ukrainę w każdy możliwy sposób. Tak długo, jak będzie to konieczne i z całym niezbędnym wsparciem”.
Pod jego przywództwem Holandia zobowiązała się do dostarczenia Kijowowi sprzętu wojskowego, jednak nie udało jej się wypełnić celu NATO, jakim było przeznaczanie 2% PKB na obronność.
Według szacunków NATO, Holandia ma zamiar przekroczyć ten cel w tym roku i wydać 2,05% swojego PKB, podczas gdy dekadę temu było to około 1,2%.
Jednak UE stoi w obliczu poważnych wyzwań w postaci luk w zakresie zdolności obronnych, które należy wyeliminować w nadchodzących latach, aby sprostać ambicjom Sojuszu.
Pomimo rekordowych wydatków UE na obronność w wysokości 270 mld euro w 2023 r., UE nie dysponuje takimi zasobami jak amunicja, zasoby wywiadowcze i środki nadzoru, a ponadto jest nadal w dużym stopniu uzależniona od produkcji amerykańskiej.
Rutte mówił już wcześniej o konieczności rozwijania przez Europę własnych zdolności obronnych, ale nie był tak skłonny do podjęcia takich działań bez udziału Amerykanów (którzy również są częścią NATO).
„Oczywiście, jeśli możemy kupić w pełni europejskie produkty, to fantastycznie, ale szczerze mówiąc, nigdy tego nie osiągniemy, nie kupując również produktów amerykańskich, a wtedy nadal możemy to zrobić w bardzo otwarty sposób” – powiedział mediom UE na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa w lutym.
„Wiem, że oddaję NATO w dobre ręce” – napisał Stoltenberg na swoim koncie X (dawniej Twitter) po oficjalnym ogłoszeniu.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen również pogratulowała Rutte'owi wyboru na stanowisko nowego Sekretarza Generalnego NATO: „Twoje przywództwo i doświadczenie będą miały kluczowe znaczenie dla Sojuszu w tych trudnych czasach” – powiedziała.
Po objęciu urzędu Rutte będzie pełnił swoją funkcję przez co najmniej cztery lata.