Goldman Sachs wyróżnia liderów rynku europejskiego, nazywanych „GRANOLAMI”, nawiązującymi do „Siedmiu Wspaniałych” z Wall Street. Dzięki łącznej kapitalizacji rynkowej przekraczającej 2,6 biliona euro spółki te w dalszym ciągu dominują w sektorach i osiągają lepsze wyniki niż rynki europejskie.
Goldman Sachs wyróżnił europejskich mistrzów giełdy szczególnym pseudonimem: GRANOLAS.
Inspiracją dla etykiety była „Siedmiu Wspaniałych” amerykańskiego rynku – gigantów technologicznych rządzących Wall Street. Odnosi się do wybranej grupy europejskich graczy wagi ciężkiej, w tym GSK, Roche, ASML, Nestlé, Novartis, Novo Nordisk, L’Oréal, LVMH, AstraZeneca, SAP i Sanofi.
Spółki te, których łączna kapitalizacja rynkowa przekracza 2,6 biliona euro, w ostatnich latach przyćmiły wyniki szerszego europejskiego rynku akcji.
Powstanie GRANOLI
GRANOLAS stanowią około jedną czwartą kapitalizacji rynkowej STOXX 600 i odpowiadają całkowitej kapitalizacji rynkowej sektorów ciężkich, takich jak energetyka, surowce podstawowe, finanse i motoryzacja.
Zastanawiając się nad zmieniającymi się trendami na rynku europejskim, Goldman Sachs zauważył znaczącą zmianę od tradycyjnych liderów branży, takich jak telekomunikacja i ropa naftowa dwie dekady temu, do szerokiego zakresu dzisiejszych sektorów.
„Dwadzieścia lat temu, na początku XXI wieku, 10 największych europejskich firm pod względem kapitalizacji rynkowej to wszystkie firmy telekomunikacyjne i naftowe, z wyjątkiem HSBC. Jeśli pomyślimy o kryzysie Covida, nie było banków ani ropy, lub firmy telekomunikacyjne wśród 10 największych w Europie” – napisał w poniedziałek analityk Goldman Sachs, Peter Oppenheimer, w nocie do klientów.
W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy GRANOLAS wygenerował ponad 500 miliardów euro przychodów, co oznacza roczny wzrost o 8%.
„To w dużej mierze dzięki nim europejskie akcje radzą sobie dobrze pomimo przeciętnego krajowego PKB” – zauważył Goldman Sachs.
W ciągu ostatniego roku odnotowały one średni wzrost o 15%, przewyższając wskaźnik STOXX 600 o 5% i przyczyniając się do 60% ogólnego wzrostu indeksu.
Mniej „drogie” niż Siedmiu Wspaniałych
GRANOLAS jest obecnie notowany przy stosunku ceny do zysku (P/E) wynoszącym 20x. Choć notowana jest z premią w stosunku do rynków europejskich, wartość ta jest powszechna w przypadku spółek rozwijających się i jest obniżona o 30% w stosunku do amerykańskiej „Siedmiu Wspaniałych”, których wskaźnik P/E wynosi 30x .
„GRANOLAS koncentruje się na wartości dla akcjonariuszy i wypłaca stosunkowo wysoką dywidendę” – napisał Goldman.
Średnia stopa dywidendy GRANOLAS na poziomie 2,5% znacznie przewyższa rentowność indeksu S&P 500 wynoszącą 1,5% i przewyższa stopę zwrotu Siedmiu Wspaniałych wynoszącą 0,3%.
Zgodne prognozy przewidują silny wzrost tych firm, przy oczekiwanej złożonej rocznej stopie wzrostu (CAGR) na poziomie 7% do 2025 r.
Nawiguj ostrożnie na wodach międzynarodowych
Projekt GRANOLAS zajmuje się niektórymi z najbardziej obiecujących tematów strukturalnych, takich jak starzenie się społeczeństwa, postępy w sztucznej inteligencji i robotyce oraz ESG (środowisko, społeczeństwo i zarządzanie). Wyróżniają się wysokimi dywidendami, solidnymi perspektywami wzrostu i szerokim zasięgiem międzynarodowym.
Jednak ich los nie jest pozbawiony ryzyka.
Ponieważ niecałe 20% ich przychodów pochodzi z Europy, ich los jest ściśle powiązany z dynamiką rynku światowego. Wahania walut, zwłaszcza silniejsze euro, mogą mieć większy wpływ na GRANOLAS niż na inne krajowe i europejskie spółki o małej kapitalizacji.
Ekspozycja rynkowa na gospodarkę amerykańską wynosząca 37% stwarza ryzyko taryfowe, zwłaszcza w przypadku wygrania wyborów przez republikańską prezydenturę o nastawieniu protekcjonistycznym pod przewodnictwem Donalda Trumpa.
Goldman uważa jednak, że dysponując znacznymi aktywami w USA, GRANOLAS może przetrwać takie burze. Wysoka ekspozycja na chiński rynek LVMH, L’Oréal i ASML zwiększa złożoną warstwę ryzyka wynikającą z napięć geopolitycznych między Europą a Chinami.
Biorąc pod uwagę, że ci europejscy giganci posiadają znaczny udział w rynku, inwestorzy powinni zachować ostrożność. Wysoka koncentracja na kilku akcjach może doprowadzić do ostrej korekty, jeśli zmienią się nastroje na rynku.
Podsumowując, historia sukcesu GRANOLAS jest niezaprzeczalna i ilustruje skuteczność najlepszych europejskich producentów na rynku światowym. Jednak same czynniki, które czynią je atrakcyjnymi – solidne dywidendy, mocne prognozy wzrostu i międzynarodowy zasięg – niosą ze sobą także szereg zagrożeń, z którymi inwestorzy muszą postępować ostrożnie.