O nas
Kontakt

Komisja ONZ głosuje za umieszczeniem ruin starożytnego Jerycha na liście światowego dziedzictwa kulturowego Palestyny

Laura Kowalczyk

Komisja ONZ głosuje za umieszczeniem ruin starożytnego Jerycha na liście światowego dziedzictwa kulturowego Palestyny

Posunięcie to prawdopodobnie rozzłości Izrael, który kontroluje to terytorium, ale nie uznaje państwa palestyńskiego.

Komisja ONZ głosuje za umieszczeniem ruin starożytnego Jerycha na liście światowego dziedzictwa kulturowego Palestyny

Konferencja Narodów Zjednoczonych głosowała za umieszczeniem ruin starożytnego miasta Jerycho na Zachodnim Brzegu na liście światowego dziedzictwa kulturowego Palestyny, co może rozzłościć Izrael, który kontroluje to terytorium i nie uznaje państwa palestyńskiego.

Jerycho to jedno z najstarszych nieprzerwanie zamieszkanych miast na ziemi, położone w części okupowanego przez Izrael Zachodniego Brzegu, administrowanej przez uznaną na arenie międzynarodowej Autonomię Palestyńską. Lista odnosi się do pobliskiego stanowiska archeologicznego Tel es-Sultan, na którym znajdują się ruiny pochodzące z IX tysiąclecia p.n.e.

Decyzja została podjęta na posiedzeniu Komitetu Światowego Dziedzictwa ONZ w Riyadzie w Arabii Saudyjskiej pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury UNESCO.

Izrael opuścił UNESCO w 2019 r., zarzucając mu uprzedzenia wobec niego i zmniejszanie jego związku z Ziemią Świętą. Izrael sprzeciwił się także przyjęciu przez UNESCO Palestyny ​​jako państwa członkowskiego w 2011 roku.

Izrael pozostaje jednak stroną Konwencji światowego dziedzictwa i wysłał delegację na spotkanie w Riyadzie.

Izrael zdobył Zachodni Brzeg wraz z Gazą i wschodnią Jerozolimą podczas wojny na Bliskim Wschodzie w 1967 roku. Palestyńczycy chcą wszystkich trzech terytoriów dla swojego przyszłego państwa. Izrael postrzega Zachodni Brzeg jako biblijne i kulturalne centrum narodu żydowskiego.

Od ponad dziesięciu lat nie toczyły się żadne poważne ani merytoryczne negocjacje pokojowe, a Izraelem kieruje obecnie najbardziej nacjonalistyczny i religijny rząd w swojej historii, co sprawia, że ​​jakikolwiek ruch w kierunku państwowości palestyńskiej jest prawie niewyobrażalny.

Nowoczesne miasto Jerycho jest główną atrakcją turystyczną na terytoria palestyńskie, zarówno ze względu na swoje zabytki, jak i bliskość Morza Martwego. W 2021 roku Autonomia Palestyńska przeprowadziła gruntowny remont jednej z największych mozaik na Bliskim Wschodzie, w pałacu w Jerychu z VIII wieku.