O nas
Kontakt

Komitet Przeciwdziałania Torturom ostro krytykuje Luksemburg za przetrzymywanie dzieci w więzieniach dla dorosłych

Laura Kowalczyk

Komitet Przeciwdziałania Torturom ostro krytykuje Luksemburg za przetrzymywanie dzieci w więzieniach dla dorosłych

Komitet ds. Zapobiegania Torturom (CPT) Rady Europy nalegał, aby władze w kraju zaprzestały przetrzymywania dzieci w luksemburskim więzieniu – więzieniu dla dorosłych – w niebezpiecznych okolicznościach.

Komitet ds. Przeciwdziałania Torturom (CPT) Rady Europy nalegał, aby władze luksemburskie położyły kres przetrzymywaniu dzieci w luksemburskim ośrodku penitencjarnym – więzieniu dla dorosłych – potępiając „niedopuszczalne i nieodpowiednie” warunki.

W raporcie sporządzonym po wizycie przeprowadzonej na początku roku CPT zwraca uwagę na warunki życia nieletnich, „często pozostawionych samym sobie”.

W więzieniu w centrum stolicy przetrzymywani nieletni są monitorowani „głównie za pomocą kamer”, a wsparcie „psychospołeczne” „prawie nie istnieje”.

Donoszono również, że zbyt często zdarza się, że więźniowie dorośli i dzieci przechodzą bez nadzoru.

W odpowiedzi CPT zalecił, co następuje: „Kiedy dzieci są wyjątkowo przetrzymywane na oddziale więzienia dla dorosłych, muszą być ściśle oddzielone”.

CPT wezwał także do podjęcia bardziej zdecydowanych działań w celu rozwiązania problemu złego traktowania przez policję i władze, a także nadmiernego użycia siły.

Twierdzą, że należy podjąć pilne działania, aby wszyscy pacjenci zamkniętych oddziałów psychiatrycznych mogli czerpać korzyści z codziennych ćwiczeń na świeżym powietrzu w odpowiednich pomieszczeniach.

CPT odwiedził także kilka komisariatów policji, a także cele w niektórych sądach. Znaleźli „zarzuty dotyczące złego traktowania” przez funkcjonariuszy policji osób aresztowanych, w szczególności „uderzenia tępymi i pięściami”, groźby użycia przemocy i faktycznego użycia siły.

Zaproponowali: „wzmocnienie działań mających na celu zapobieganie złemu traktowaniu policji i skuteczne jego zwalczanie”, w szczególności poprzez „szkolenia zawodowe i regularne szkolenia” oraz „systematyczne elektroniczne rejestrowanie aresztowań wysokiego ryzyka”.

Luksemburg jest najbogatszym krajem na świecie pod względem PKB na mieszkańca.

Minister sprawiedliwości kraju Sam Tanson powiedział AFP, że złożono projekt ustawy zakazującej przetrzymywania nieletnich w Luksemburskim Ośrodku Więziennym i że w rejonie Dreiborn planowana jest budowa więzienia dla nieletnich.

Claude Meisch, Minister ds. Dzieci i Młodzieży, powiedział, że chociaż plany rozwiązania tego problemu są w toku, jak donoszą lokalne media RTL, może minąć „lata”, zanim nowe więzienie dla młodocianych otworzy swoje podwoje dla osadzonych.