O nas
Kontakt

Kongres nie zatwierdził jeszcze odnowienia pomocy ze względu na utrzymujące się niedobory amunicji na Ukrainie

Laura Kowalczyk

Biden

Po 30 grudnia Pentagon ostrzegł, że środki na uzupełnienie pomocy wojskowej dla Ukrainy wyczerpią się, jeśli Kongres nie zatwierdzi dodatkowych środków.

Po 30 grudnia Pentagon ostrzegł, że środki na uzupełnienie pomocy wojskowej dla Ukrainy wyczerpią się, jeśli Kongres nie zatwierdzi dodatkowych środków.

Administracja Bidena wielokrotnie podkreślała pilność sytuacji – w Kongresie oczekuje na rozpatrzenie dodatkowych 61 miliardów dolarów (55,7 miliarda euro).

W piśmie dyrektora finansowego Pentagonu Michaela McCorda z 15 grudnia wskazano, że pozostałe 1,07 miliarda dolarów (1,5 miliarda euro) na uzupełnienie zapasów nie może zostać wypłacone wcześniej niż 15 dni po powiadomieniu, co pozostawia Departament Obrony bez dostępnych środków na dalszą pomoc w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy .

„Chodzi o amerykańską politykę wewnętrzną oraz fakt, że szczególnie w polityce amerykańskiej wszystko jest kartą przetargową w zamian za coś innego” – wyjaśnił TylkoGliwice profesor Mark Galeotti ze Szkoły Studiów Słowiańskich i Wschodnioeuropejskich UCL.

„Chociaż są niektórzy Republikanie, którzy rzeczywiście chcą zmniejszyć kwotę pomocy, głównie chodziło o to, że Republikanie chcieli przyprawić Bidena do krwi. Myślę, że to jest próg zwalniający, a nie blokada drogowa”

Niedobory amunicji

Konsekwencje tego niedoboru środków finansowych są już widoczne w praktyce. Siły ukraińskie, borykające się z niedoborami pocisków kal. 122 mm i 152 mm na całej linii frontu, zmuszone są do redystrybucji amunicji artyleryjskiej i dostosowania zadań wojskowych.

Generał brygady Oleksandr Tarnawski, dowódca Grupy Sił Tawrijsk, przyznał się do tych braków, podkreślając potrzebę zachodniej pomocy w zakresie bezpieczeństwa.

Opóźnienia i trudności w pozyskaniu niezbędnej amunicji artyleryjskiej mogą utrudnić ukraińskie działania kontrofensywne.

Sytuację dodatkowo komplikuje wyczerpanie prezydenckiego organu ds. wypłat środków (PDA) i Inicjatywy Pomocy dla Bezpieczeństwa Ukrainy (USAI).

Chociaż PDA początkowo dysponowało około 4,4 miliardami dolarów (4 miliardy euro), zawyżenie dostaw w czerwcu obniżyło je do obecnej kwoty. Ponadto USAI, które skończyło się na początku tego roku, otrzymało nowy przydział w wysokości 300 milionów dolarów (274 milionów euro) w ramach ostatniego budżetu na wydatki na obronę.

Siły ukraińskie dostosowują się, w coraz większym stopniu polegając na dostarczanych przez Zachód systemach artyleryjskich kal. 155 mm, ale opóźnienia w pomocy mogą mieć wpływ na dostawy pocisków kal. 155 mm.

Wiceminister obrony Ukrainy, generał Ivan Havrylyuk, podkreśla skupienie się na krajowej produkcji dronów i planuje produkcję amunicji 155 mm we współpracy z zachodnimi firmami w 2024 roku.

W związku z wchodzeniem działań wojennych na Ukrainie w okres zimowy, dużym znakiem zapytania pozostaje, czy w nowym roku wystarczą im środki na zamierzone działania
W związku z wchodzeniem działań wojennych na Ukrainie w okres zimowy, dużym znakiem zapytania pozostaje, czy w nowym roku wystarczą im środki na zamierzone działania

Opóźnienia w ofensywach na Ukrainie w 2024 roku

Te wyzwania finansowe i materialne przyczyniają się do niepewności co do ukraińskich planów operacyjnych. Wyraźnie widać malejącą zdolność planowania i przygotowywania działań na dużą skalę, co wiąże się z potencjalnymi opóźnieniami w operacjach kontrofensywnych zaplanowanych na 2024 r.

Ukraińscy urzędnicy, przyznając się do okresowych zmian w planach operacyjnych, jako czynnik komplikujący podają znaczne ograniczenie zachodniej pomocy od września 2023 roku.

„W pewnym sensie moment jest całkiem szczęśliwy, ponieważ operacje wojskowe zostały ograniczone na okres zimowy” – powiedział profesor Galeotti. „Miesięczne opóźnienie w pakiecie pomocowym byłoby uciążliwe, ale nie miałoby decydującego wpływu”.

„Niepokojące byłoby to, gdyby było to częścią szerszego schematu ograniczania pomocy przez Amerykę. Dałoby to tym w Europie, którzy się wahają, powiedzieć: „no cóż, jeśli nawet Amerykanie uważają, że to nie wypali, to po co mielibyśmy wyrzucać pieniądze”.

Ponadto raporty sugerują, że siły rosyjskie również borykają się z problemami z amunicją artyleryjską, aczkolwiek ze znacznie większą szybkostrzelnością niż siły ukraińskie.

Krajobraz geopolityczny ulega dalszej ewolucji wraz z podejmowanymi przez Rosję próbami kryminalizacji „rusofobii” za granicą oraz przyjęciem przez Unię Europejską pakietu sankcji mających osłabić wysiłki wojenne Rosji i bazę przemysłową obronną.