Kryzys kosztów utrzymania w dalszym ciągu ogranicza zdolność konsumentów do wydawania pieniędzy na przedmioty, które nie są niezbędne. Wyjątkowo ciepła pogoda tej jesieni również zniechęciła ludzi do kupowania odzieży zimowej.
Według Krajowego Urzędu Statystycznego (ONS) sprzedaż w sklepach z artykułami niespożywczymi w Wielkiej Brytanii spadła we wrześniu o 1,9% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.
Domy towarowe nie są jedynymi dotkniętymi problemami – sprzedaż detaliczna online również spadła o 2,2%.
Tendencja ta była powszechna w tym roku, a wielkość sprzedaży spadła średnio o 0,8% również w ciągu trzech miesięcy letnich.
Z drugiej strony, według ONS, sprzedaż podstawowych produktów odnotowała wzrost o 0,2% w przypadku żywności i 0,8% w przypadku paliw.
Biuro zauważyło jednak, że „porównania z wrześniem 2022 r. należy interpretować ostrożnie, ponieważ na dane miało wpływ zamknięcie wielu sklepów detalicznych z powodu państwowego pogrzebu Jej Królewskiej Mości Królowej Elżbiety II”.
Winne są upały i inflacja
Wrzesień tego roku był najgorętszy w historii na całym świecie, a w Wielkiej Brytanii regularnie odnotowywano temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza.
Narodowe Biuro Meteorologiczne podało, że temperatura w zeszłym miesiącu była o 2,2 stopnia Celsjusza wyższa niż średnia we wrześniu z ostatnich trzydziestu lat.
Choć indyjskie lato może być całkiem przyjemne, nie jest to dobry znak dla planety ani najwyraźniej dla sprzedaży detalicznej.
Z najnowszych danych ONS wynika, że ze względu na cieplejszą pogodę konsumenci wstrzymują się z zakupem odzieży jesiennej i zimowej.
Oprócz warunków pogodowych na nawyki konsumpcyjne obywateli w dalszym ciągu duży wpływ ma kryzys kosztów życia będący konsekwencją wojny Rosji z Ukrainą.
Wielka Brytania cierpi na najwyższą stopę inflacji spośród krajów G7, która we wrześniu wyniosła 6,7%.
Choć nie jest ona gorsza niż w poprzednim miesiącu, pozostaje znacznie powyżej celu Banku Anglii wynoszącego 2%, który dotychczas zdecydował się utrzymać stopę procentową na najwyższym od 15 lat poziomie 5,25%.