Popularne kierunki turystyczne stają się celem ze względu na rosnącą liczbę kradzieży w londyńskim metrze.
Nowe statystyki pokazują, że w londyńskim metrze kradzieże kieszonkowe są powszechne.
Według danych Transport for London (TfL) przestępczość w metrze wzrosła ogółem o 56 procent w okresie od kwietnia do września tego roku w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego.
Kradzieże wzrosły o 83 procent, a rozboje o 107 procent. Dzieje się tak pomimo spadku liczby pasażerów o 11%.
„Wiemy, że złodzieje atakują ruchliwe miejsca, w tym nasze sieci transportu publicznego, i ściśle współpracujemy z policją, aby przeciwdziałać kradzieżom” – mówi TylkoGliwice Travel rzecznik TfL.
Chociaż kradzieże w londyńskich pociągach nie są niczym nowym, rzadko można spotkać zorganizowane gangi kieszonkowców działające w dużych miastach europejskich, takich jak Paryż, Barcelona czy Mediolan.
Jednak w obliczu najnowszego wzrostu odwiedzający stolicę Wielkiej Brytanii powinni mieć się na baczności.
Gdzie i kiedy najprawdopodobniej zostaniesz okradziony w londyńskim metrze?
Jak można się spodziewać, głównymi celami kieszonkowców są ruchliwe węzły komunikacyjne i turystyczne.
Jeśli przyjeżdżasz pociągiem Eurostar na stacji King’s Cross St Pancras, zachowaj ostrożność wsiadając do metra. W londyńskim metrze 39 procent kradzieży – zabrania mienia bez zgody – miało miejsce na stacjach, a ta była najgorętsza.
Wyróżniono także Leicester Square w sercu dzielnicy teatralnej West End oraz Oxford Circus – bramę do najbardziej ruchliwej ulicy handlowej w Europie.
Linia północna była najczęściej celem kradzieży w pociągach (676 wykroczeń), a na kolejnych miejscach plasowały się linie Jubilee i Piccadilly.
Do napadów, choć mniej powszechnych, częściej dochodziło na stacjach (59 proc.) niż w pociągach. Stacja handlowa we wschodnim Londynie, Stratford, była najczęściej atakowaną stacją, na której w okresie od kwietnia do września odnotowano 14 wykroczeń.
Zachowaj szczególną czujność, odwiedzając Londyn w weekend, ponieważ 55 procent kradzieży w metrze miało miejsce między piątkiem a niedzielą. Jeśli możesz, unikaj godzin szczytu w podróży: 23 procent kradzieży miało miejsce w godzinach szczytu wieczornego (17:00–20:00).
Gdzie najprawdopodobniej zostaniesz okradziony w londyńskich autobusach?
Chociaż przestępczość w londyńskich autobusach nie wzrosła tak bardzo, jak w metrze, nadal należy zachować ostrożność.
Westminster, gdzie znajduje się Big Ben, gmach parlamentu i pałac Buckingham, odnotował najwyższy odsetek wykroczeń związanych z autobusami (14 procent). Na drugim miejscu znalazło się Southwark (9%), w którym znajdują się Borough Market, The Shard, Tower Bridge i Tate Modern.
Trzy dzielnice z największą liczbą napadów na autobusy w okresie od kwietnia do września to Croydon w południowym Londynie, Haringey w północnym Londynie i Westminster.
32 procent londyńczyków martwi się podróżowaniem transportem publicznym
W obliczu rosnącego poziomu przestępczości 32 procent londyńczyków twierdzi, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy odczuwało niepokój w transporcie publicznym, zwłaszcza w metrze i autobusach.
Głównym problemem, zwłaszcza w przypadku pasażerów płci żeńskiej, było zachowanie pod wpływem alkoholu w obu środkach transportu. W autobusach częściej spotykano zachowania antyspołeczne młodzieży i dzieci w wieku szkolnym, zwłaszcza wśród mężczyzn.
Jak wynika z ankiety przeprowadzonej wśród klientów przez TfL, przepełnienie, groźby i żebranie są również źródłem niepokoju.
Niepokojące zdarzenia sprawiły, że 7 procent mieszkańców Londynu tymczasowo w ogóle zaprzestało korzystania z transportu publicznego.
Co się robi, aby transport w Londynie był bezpieczniejszy?
Londyński związek transportowy RMT ostrzegł, że redukcje personelu utorowały drogę do wzrostu przestępczości w metrze.
„Te gwałtownie rosnące wskaźniki przestępczości nie są zaskoczeniem dla pracowników metra, którzy każdego dnia są na pierwszej linii frontu w tym coraz bardziej nieprzyjaznym środowisku” – mówi sekretarz generalny RMT Mick Lynch.
TfL twierdzi, że rozmieszcza patrole policyjne w cywilnych ubraniach i podejmuje inne działania egzekucyjne w ruchliwych miejscach, w których występuje przestępczość. Do tropienia przestępców wykorzystuje także swoją rozległą sieć telewizji przemysłowej.
Komunikaty umieszczane na plakatach i reklamach mają na celu zachęcenie klientów do dbania o bezpieczeństwo swoich rzeczy i zgłaszania policji wszelkich podejrzanych działań.
Możesz to zrobić, informując pracownika, wysyłając SMS-a do brytyjskiej policji transportowej pod numer 61016 lub za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji Railway Guardian.
Aby zgłosić incydent w sieci autobusowej, wejdź na stronę www.met.police.uk lub zadzwoń pod numer 101. Jednak w sytuacji awaryjnej lub jeśli podejrzany jest nadal na miejscu zdarzenia, powinieneś zadzwonić na służby ratunkowe pod numer 999.
Jak zabezpieczyć swoje rzeczy w podróży
Oprócz zachowania zdrowego rozsądku, istnieje kilka sposobów na zabezpieczenie swoich rzeczy podczas podróży.
Używanie paska na pieniądze lub torby z bezpiecznym zamkiem błyskawicznym może uniemożliwić kieszonkowcom dostęp do kosztowności. Umieść niewartościowe przedmioty na kosztownych w torbie, a podczas podróży metrem noś plecak z przodu.
Unikaj podróżowania z ważnymi dokumentami, takimi jak paszport, dużymi sumami gotówki lub kosztownymi przedmiotami, takimi jak laptop – bezpieczniej będzie je pozostawić w pokoju hotelowym.
Przygotuj się na najgorsze, tworząc kopię zapasową plików w telefonie, dodając kontakt ICE („W nagłym przypadku”) do ekranu blokady i włączając usługę „znajdź mój telefon”. Zeskanuj ważne dokumenty i prześlij je e-mailem do siebie. Jeśli podróżujesz z walizką, urządzenie śledzące, takie jak AirTag, pomoże Ci mieć ją na oku w przypadku jej zaginięcia. I wykup ubezpieczenie podróżne.