O nas
Kontakt

Kraje UE nie spełniają zapotrzebowania Ukrainy na produkcję amunicji

Laura Kowalczyk

Kraje UE nie spełniają zapotrzebowania Ukrainy na produkcję amunicji

Na początku tego roku Unia Europejska obiecała dostarczyć Kijowowi milion sztuk amunicji do marca przyszłego roku, ale jak dotąd udało się osiągnąć jedynie 30% tego celu.

Na wtorkowym spotkaniu ministrów obrony bloku w Brukseli pojawiły się obawy, że UE nie będzie w stanie dotrzymać obietnicy.

„Musimy założyć, że cel miliona nie zostanie osiągnięty” – powiedział dziennikarzom Boris Pistorius, niemiecki minister obrony.

„Powstaje pytanie, czy milion był kiedykolwiek realistyczny. Decyzja o milionie jest łatwa i pieniądze są, ale produkcja musi istnieć.

„Niestety, głosy ostrzegawcze są teraz słuszne. Wnieśliśmy znaczący wkład w postaci naszych umów ramowych i będziemy to robić nadal. Prowadzimy rozmowy z przemysłem obronnym. Należy zwiększyć i przyspieszyć produkcję. To jest godzina potrzeby (dla Ukrainy).”

Dlaczego zatem UE prawdopodobnie nie będzie w stanie spełnić swojej obietnicy?

Jednym z powodów jest to, że Europa przekazała ze swoich zapasów tyle, ile mogła, a teraz musi produkować więcej.

Zdaniem części ekspertów, biorąc pod uwagę, że ukraińska artyleria zużywa około 45 000 pocisków tygodniowo, w ciągu dwóch miesięcy mogłaby zostać zużyta cała roczna produkcja Unii Europejskiej.

Problemem w zwiększaniu produkcji są także fundusze.

„Jeden z tych problemów dotyczy przemysłu obronnego, który potrzebuje zapewnień państw członkowskich, że nie będzie inwestował nieuczciwie, nie będzie inwestował środków w nowe linie produkcyjne, a po dwóch latach państwa członkowskie powiedzą: «nie potrzebujemy już więcej». amunicji” – powiedział TylkoGliwice Nikos Votsios, grecki konsultant ds. obrony.

„Potrzebują więc kontraktów długoterminowych. Duże branże mogą być w stanie pozyskać finansowanie z rynków międzynarodowych lub posiadać własne środki na inwestycje, ale mniejsze powinny zwrócić się do europejskich instytucji bankowych.

„Ale europejskie banki nie udzielają kredytów przemysłowi obronnemu ze względu na taksonomię i fakt, że przemysł obronny został sklasyfikowany jako niezrównoważony”.

Istnieją również inne problemy, takie jak brak wykwalifikowanej siły roboczej i odpowiednich maszyn.

Jednak europejski komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton, odpowiedzialny za moce produkcyjne, jest optymistą.

Powiedział, że wszystko jest teraz w rękach krajów UE.

„Jeśli o mnie chodzi, jestem odpowiedzialny za zdolność produkcyjną amunicji” – wyjaśnił Breton. „Od lutego moce produkcyjne w Unii Europejskiej wzrosły o 20–30%.

„W związku z tym potwierdzam Państwu, że cel, jakim jest produkcja ponad miliona amunicji rocznie, który sobie wyznaczyliśmy i który chcemy osiągnąć od wiosny, zostanie osiągnięty.

„Teraz do państw członkowskich należy złożenie zamówień”.

W miarę jak wojna na Ukrainie zbliża się do zimy, która niesie ze sobą bardziej niebezpieczne warunki, presja rośnie.

Biały Dom oznajmił w piątek, że Korea Północna dostarczyła Rosji ponad 1000 kontenerów ze sprzętem wojskowym i amunicją, co oznacza, że ​​Europa i jej sojusznicy muszą wkrótce zintensyfikować działania.