O nas
Kontakt

Król Karol III i królowa Camilla przybywają do Paryża z wizytą państwową

Laura Kowalczyk

Król Karol III i królowa Camilla przybywają do Paryża z wizytą państwową

Wizyta pokazuje „głębokie więzi historyczne, które łączą nasze dwa kraje. Jest to także okazja do zaprezentowania doskonałości kulturalnej, artystycznej i gastronomicznej Francji” – stwierdziła prezydencja francuska.

Prezydent Emmanuel Macron i król Karol III odbyli w środę rozmowy w Paryżu na początku długo oczekiwanej trzydniowej wizyty państwowej, której celem było podkreślenie przyjaźni między Francją a Wielką Brytanią

Wyjazd Karola do Francji został przełożony w marcu ze względu na powszechne demonstracje przeciwko zmianom w emeryturach Macrona.

Podczas pierwszego przystanku w stolicy Francji Karol i królowa Camilla wzięli udział w ceremonii pod Łukiem Triumfalnym, gdzie zostali przywitani przez Macrona i jego żonę Brigitte.

Macron serdecznie powitał nowego króla, często kładąc mu rękę na ramieniu i plecach. Oboje uśmiechali się, rozmawiając ze sobą.

Z tej okazji centrum Paryża zostało objęte ścisłym zabezpieczeniem, rozmieszczono tysiące funkcjonariuszy policji i dronów obserwacyjnych.

Małe tłumy zebrały się za szeroką gamą barier na Polach Elizejskich, aby mieć szansę zobaczyć królewską paradę.

Wizyta pokazuje „głębokie więzi historyczne, które łączą nasze dwa kraje. Jest to także okazja do zaprezentowania doskonałości kulturalnej, artystycznej i gastronomicznej Francji” – stwierdziła prezydencja francuska.

Według Pałacu Buckingham przed Łukiem Triumfalnym odegrano oba hymny narodowe przed przeglądem wojsk francuskich i złożeniem wieńca na Grobie Nieznanego Żołnierza dla uczczenia „wspólnych ofiar z przeszłości i trwałego dziedzictwa współpracy”.

Myśliwce odrzutowe Patrouille de France i brytyjskich Red Arrows, zespoły akrobatyczne obu sił powietrznych, przeleciały razem nad pomnikiem, pozostawiając na paryskim niebie smugę czerwonego, białego i niebieskiego dymu.

Wydawało się, że zarówno para królewska, jak i prezydencka zmagają się z silnym wiatrem, który potargał włosy Macrona i zmusił Camillę do trzymania się różowego kapelusza w stylu beretu.

Charles i Macron, a za nimi Brigitte i Camilla w innym samochodzie, następnie udali się do pałacu prezydenckiego pod eskortą koni francuskiej Gwardii Narodowej, machając do tłumu.

Macron i Charles odbyli dwustronne spotkanie w Pałacu Elizejskim, ponieważ wizyta ta „symbolizuje także stosunki oparte na przyjaźni i zaufaniu”, ponieważ „w przeszłości ściśle współpracowali na rzecz ochrony różnorodności biologicznej i walki z globalnym ociepleniem” – stwierdziła francuska prezydencja.

W porządku obrad miały także znaleźć się rozmowy na temat wojny Rosji z Ukrainą oraz kwestii migracji, w związku z tym, że południowa włoska wyspa Lampedusa została w ostatnich dniach zalana przez ludzi wyjeżdżających z Tunezji.

Zdjęcie AP
Prezydent Francji Emmanuel Macron i jego żona Brigitte Macron (druga od lewej) pozują z brytyjskim królem Karolem III i królową Camillą, 20 września 2023 r. w Pałacu Elizejskim w Paryżu

Wybitni ambasadorowie Wielkiej Brytanii

Podczas gdy brytyjska rodzina królewska dawno temu przekazała władzę polityczną wybranym przywódcom, członkowie rodziny królewskiej pozostają wybitnymi ambasadorami Wielkiej Brytanii, ponieważ prezydenci i premierzy starają się pławić się w przepychu i widowiskowości, która towarzyszy im, gdziekolwiek się udają.

Wizyta następuje w związku z niedawnym ociepleniem stosunków francusko-brytyjskich, po latach naznaczonych rozmowami w sprawie Brexitu i związanymi z nimi sporami.

Na dwustronnym szczycie w marcu Macron i premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak zgodzili się wzmocnić więzi wojskowe i zintensyfikować wysiłki, aby uniemożliwić migrantom przekraczanie kanału La Manche.

„Wiemy, że od 2016 r. stosunki brytyjsko-francuskie były czasami trudne” – powiedział The Associated Press Ed Owens, historyk monarchii brytyjskiej.

„To posunięcie państwa brytyjskiego polegające na wysłaniu króla do Francji ma na celu zapewnienie narodu francuskiego, ale także narodu brytyjskiego, że są to stosunki o ogromnym znaczeniu i że opierają się na historii, dziedzictwie i że jest wiele innych rzeczy w naszej wspólnej przyszłości, które nas łączą.”

Uroczysta kolacja, która odbędzie się w środę w Sali Lustrzanej Pałacu Wersalskiego w obecności ponad 150 gości, będzie jednym z głównych punktów wizyty.

Wśród zaproszonych byli brytyjski aktor Hugh Grant, pisarz Ken Follett, piosenkarz Rolling Stones Mike Jagger, działacze sportu, w tym piłkarz Didier Drogba i przewodniczący komitetu organizacyjnego Igrzysk Olimpijskich w Paryżu Tony Estanguet, a także wielu dyrektorów generalnych i wyższych rangą polityków.

W menu znajdziemy homara i kraba błękitnego, drób Bresse oraz zapiekankę z ceperów, przygotowaną odpowiednio przez francuskich szefów kuchni Anne-Sophie Pic i Yannicka Alléno. Oba zostały nagrodzone trzema gwiazdkami Michelin. Danie serowe będzie składać się z francuskiego sera Comté i brytyjskiego sera pleśniowego Stichelton. Na deser światowej sławy cukiernik Pierre Hermé przygotuje swoje różane ciastko makaronikowe, wykonane z kremu z płatków róż, malin i liczi.

Remont Notre-Dame

W czwartek Karol zwróci się do francuskich prawodawców w Senacie, zapewniając królowi nowe miejsce, w którym może pochwalić się swoimi umiejętnościami językowymi po tym, jak zadziwił publiczność, płynnie przełączając się między niemieckim i angielskim podczas marcowego przemówienia przed niemieckim parlamentem.

Później ponownie dołączy do Macrona przed katedrą Notre-Dame, aby zobaczyć trwające prace remontowe, których celem jest ponowne otwarcie pomnika do końca przyszłego roku.

Ambasador Wielkiej Brytanii Menna Rawlings w przemówieniu dla francuskiej stacji informacyjnej LCI powiedziała, że ​​Charles był „bardzo smutny” po tym, jak iglica i dach pomnika zawaliły się w pożarze w 2019 r. Przypomniało mu to pożar zamku Windsor w 1992 r. – dodała.

Charles i Macron wezmą także udział w przyjęciu dla brytyjskich i francuskich liderów biznesu na temat finansowania projektów związanych z klimatem i różnorodnością biologiczną.

Król zakończy swoją podróż w piątek przystankiem w Bordeaux, gdzie mieszka duża społeczność brytyjska. Spotka się z pracownikami służb ratunkowych i społecznościami dotkniętymi pożarami w 2022 r. na tym obszarze oraz odwiedzi Forêt Experimentale, czyli las eksperymentalny, będący projektem mającym na celu monitorowanie wpływu klimatu na miejskie lasy.

Odwiedzi także winnicę, która jest pionierem zrównoważonego podejścia do produkcji wina.