O nas
Kontakt

Kryzys energetyczny w Europie: czy ceny gazu ziemnego osiągnęły szczyt?

Laura Kowalczyk

Kryzys energetyczny w Europie: czy ceny gazu ziemnego osiągnęły szczyt?

Ekonomista i analityk ds. energii Osama Rizvi dzieli się swoimi prognozami cen gazu ziemnego na pozostałą część 2023 r., a także mówi TylkoGliwice Business, jaki wpływ może to mieć na konsumentów.

To było dość interesujące, jak międzynarodowe rynki energii zareagowały na konflikt na Bliskim Wschodzie pomiędzy Hamasem a Izraelem. Choć rynki ropy naftowej doświadczyły początkowo pewnych wahań, największy wpływ pochłonęły ceny gazu.

Ceny gazu ziemnego były w październiku o 15% wyższe. W pewnym momencie wzrosły o 40%, osiągając najwyższy poziom od ośmiu miesięcy. A biorąc pod uwagę, że konflikt geopolityczny toczy się w kontekście spowolnienia gospodarczego, należy zadać sobie pytanie, w jakim kierunku będą podążać rynki gazu w przyszłości, zwłaszcza w Europie. ?

Jak szacuje Bloomberg Economics, w przypadku wojny totalnej możemy być świadkami recesji, w wyniku której światowa gospodarka popadnie w recesję, niszcząc 1 bilion dolarów, a ceny ropy oscylują wokół 150 dolarów. Naturalnie spowodowałoby to również gwałtowny wzrost rynków gazu. A właściwie nawet więcej.

W poniższej analizie założono jednak, że wojna ma charakter ograniczony lub nie następuje dalsza eskalacja. Ponadto zapasy gazu pozostają nienaruszone.

Warunki zimowe mogą zmienić trajektorię cen gazu

Po pierwsze, jeśli spojrzymy na europejskie zapasy gazu, są one zapełnione w 96%. Europejskie zapasy są o +172 terawatogodzin (TWh) wyższe niż średnia sezonowa z dziesięciu lat. Patrząc na historię, największy pobór wyniósł -782 TWh, a biorąc pod uwagę, że nie należy się spodziewać kolejnego dużego poboru, perspektywy dla Europy w zakresie dostępności gazu pozostają pozytywne.

To rzeczywiście może się zmienić w zależności od zimowej pogody w Europie. Oczekuje się, że w perspektywie krótkoterminowej do listopada w Europie temperatury będą „wyższe niż przeciętne”. W związku z przedłużaniem się zjawiska El Niño do lutego 2024 r. może ono doprowadzić do poważnych zmian klimatycznych.

Ponadto możliwe jest, że rok 2024 będzie najcieplejszym rokiem w historii. Trudno jednak dokładnie ocenić wpływ El Niño na pogodę w Europie, poza jedną rzeczą: może przesunąć klimat w którąkolwiek skrajność.

Gospodarka strefy euro może spowolnić popyt na gaz ziemny

Innym powodem, dla którego ceny gazu mogą nie utrzymać się długo na zwyżkowym poziomie, jest spowolnienie gospodarki światowej, a zwłaszcza gospodarki strefy euro.

Ostatni wskaźnik PMI dla przemysłu HCOB w strefie euro wyniósł 43 (najniższy poziom od trzech miesięcy). Złożony indeks menedżerów zakupów (PMI) S&P Global HCOB Eurozone, opracowany przez S&P Global i uznawany za wiarygodny wskaźnik dobrobytu gospodarczego, spadł w październiku do 46,5 z 47,2 we wrześniu, co oznacza najniższy poziom od listopada 2020 r.

W Niemczech, największej gospodarce Europy, aktywność biznesowa spadła czwarty miesiąc z rzędu, przy czym według najnowszych danych PMI sektory produkcyjne i usługi wykazują spadek.

Francja, druga co do wielkości gospodarka strefy euro, również odnotowała spadek aktywności gospodarczej w październiku, chociaż nastąpiła niewielka poprawa w porównaniu z wrześniowym minimum od prawie trzech lat.

Po drugiej stronie kanału La Manche Wielka Brytania, która nie jest już członkiem UE, odnotowała w tym miesiącu spadek aktywności gospodarczej, wywołując alarm w związku z potencjalną recesją w podejściu do kolejnej decyzji Banku Anglii w sprawie stóp procentowych.

Potwierdzeniem tego może być również fakt, że w europejskim imporcie skroplonego gazu ziemnego (LNG) odnotowano znaczny spadek zapotrzebowania na gaz w różnych sektorach w Niemczech. W pierwszym półroczu zużycie gazu przemysłowego spadło o 54 TWh i nie widać oznak ożywienia.

O 37 TWh spadło także zużycie energii w gospodarstwach domowych, a w elektroenergetyce o 4,4 TWh. W sumie oznacza to spadek o 9,8 miliarda metrów sześciennych, czyli o 13% spadek zużycia gazu w Niemczech w całym 2022 roku w ciągu zaledwie sześciu miesięcy.

Prognozy cen gazu w Europie na pozostałą część 2023 r

Jeśli ta tendencja się utrzyma, do końca roku największy europejski rynek gazu skurczy się o ponad jedną czwartą. Podobną tendencję obserwuje się u innych największych europejskich odbiorców gazu, takich jak Włochy, Holandia i Francja.

Fundusze hedgingowe sprzedały w zeszłym tygodniu równowartość 125 miliardów stóp sześciennych kontraktów terminowych na gaz, a w chwili pisania tego tekstu ceny gazu ziemnego spadły o kolejne 3% w związku ze spowolnieniem popytu.

W przyszłości można jednak spodziewać się niewielkiego wzrostu konsumpcji, na co wskazuje 1% wzrost w październiku (pierwszy wzrost rok do roku od rozpoczęcia wojny rosyjsko-rosyjskiej na Ukrainie). W związku z tym rynek w dalszym ciągu będzie podlegał szokom podażowym, a raczej postrzeganemu zagrożeniu takimi szokami.

Ponadto europejskie rynki energii są przygotowane na gwałtowne wahania w nadchodzących dniach, ponieważ niepewność geopolityczna utrzymuje obserwatorów, handlowców i analityków w napięciu.

Wskaźniki te dostarczają jednak użytecznych dowodów pozwalających ustalić, że jeśli obecny konflikt pozostanie ograniczony lub nie będzie się dalej eskalować, rynki gazu będą wykazywać podobną tendencję jak rynki ropy, przy czym fundusze hedgingowe i podmioty zarządzające pieniędzmi pozostaną na poziomie netto. sprzedający sprzedali w tygodniu kończącym się 7 listopada równowartość 57 mln baryłek – oczekiwana jest korekta.

Co to oznacza dla Europejczyków

Dla przeciętnego konsumenta i gospodarstwa domowego oznacza to większą niepewność. Ponieważ rynki stają się podatne na wahania i zmienność, ma to wpływ na budżety konsumentów, ponieważ planowanie zostaje zmarnowane.

Co więcej, jeśli ceny energii w dalszym ciągu będą zwyżkowe, wówczas inflacja, która w końcu wydaje się spadać, utrwali się, co będzie miało negatywny wpływ na siłę nabywczą, co może następnie wywrzeć presję na spadek w już pogrążonym w zastoju sektorze detalicznym . Według Eurostatu sprzedaż detaliczna w ujęciu rok do roku (r/r) spadła o 2,9%.

Właścicielom i prowadzącym firmy zaleca się strategiczne zabezpieczanie i staranne planowanie. W przyszłości będzie wyboiście.