O nas
Kontakt

Kryzys na rynku nieruchomości w Chinach: MFW martwi się o stabilność finansową kraju

Laura Kowalczyk

Kryzys na rynku nieruchomości w Chinach: MFW martwi się o stabilność finansową kraju

Na dorocznych spotkaniach Banku Światowego i MFW w Maroku urzędnicy MFW wzywali władze chińskie do interwencji w związku z bezprecedensowym kryzysem na rynku nieruchomości wstrząsającym drugą co do wielkości gospodarką świata.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) jest zaniepokojony obecną sytuacją finansową Chin i wzywa władze krajowe do „przywrócenia zaufania do sektora nieruchomości” – oświadczyli we wtorek urzędnicy MFW.

„Jesteśmy szczególnie zaniepokojeni stabilnością finansową w Chinach” – powiedział Tobias Adrian, doradca finansowy instytucji, podczas drugiego dnia corocznych spotkań Banku Światowego i MFW w Maroku, które kończą się w niedzielę.

W swojej najnowszej prognozie MFW skorygował w dół swoje prognozy wzrostu dla tego azjatyckiego kraju. Obecnie oczekuje się, że PKB drugiej co do wielkości gospodarki świata wzrośnie w tym roku o 5%, zamiast prognoz funduszu na poziomie 5,2% z lipca.

Oczekiwania MFW spadły z powodu bezprecedensowego kryzysu płynności na rynku nieruchomości w czasie, gdy Evergrande, najbardziej zadłużony deweloper na świecie, jest na skraju bankructwa, a gigant Country Garden jest bliski niewypłacalności.

„Ponieważ w ostatnich latach rynek nieruchomości znajdował się pod presją, władze podjęły działania w celu ustabilizowania rynku nieruchomości”, ale „samorządy lokalne są narażone poprzez swoje wehikuły inwestycyjne, podobnie jak banki prowincjonalne” – wyszczególnia Adrian.

Fabio Natalucci, zastępca dyrektora departamentu rynków pieniężnych MFW, powiedział, że dla Chin „naprawdę kluczowe” jest przywrócenie zaufania do sektora nieruchomości, zauważając, że odpowiada on za znaczną część PKB kraju.

W rzeczywistości reprezentuje około jedną czwartą chińskiej gospodarki.

Główny ekonomista instytucji, Pierre-Olivier Gourinchas, również wezwał władze krajowe do „zdecydowanych działań”, „na przykład poprzez restrukturyzację deweloperów znajdujących się w trudnej sytuacji, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się niestabilności finansowej”. »