O nas
Kontakt

Kryzys pluskiew w Paryżu: dlaczego popularny francuski prezenter telewizyjny został oskarżony o rasizm?

Laura Kowalczyk

Kryzys pluskiew w Paryżu: dlaczego popularny francuski prezenter telewizyjny został oskarżony o rasizm?

Pascal Praud, prawicowy podżegacz i gospodarz francuskiej sieci CNews, został oskarżony o rasizm za pytanie, czy migranci przenoszą pluskwy.

Pascal Praud, jeden z najpopularniejszych prezenterów telewizyjnych we Francji, spotkał się z falą krytyki po tym, jak zasugerował, że kryzys pluskiew w Paryżu może być powiązany z imigracją.

59-latek jest czołowym prawicowym komentatorem i gospodarzem codziennego programu debatującego w paryskim kanale informacyjnym CNews, który krytycy często porównują do amerykańskiego skrajnie prawicowego serwisu informacyjnego Fox News.

Praud jest gospodarzem „L’Heure des Pros”, podczas którego eksperci i skrajnie prawicowi eksperci debatują we Francji na tematy często wywołujące podziały i podżegające – w tym islam, imigracja i przestępczość.

Rosnąca popularność jego programu sprawiła, że ​​CNews z nowicjusza na francuskim rynku medialnym stała się drugą najczęściej oglądaną siecią telewizyjną w kraju.

W ubiegły piątek podczas debaty na temat rozprzestrzeniania się pluskiew w stolicy Praud zapytał specjalistę od zwalczania szkodników, czy tę plagę można powiązać z jego postrzeganym wzrostem imigracji.

(Uwaga: Francja przyznała w zeszłym roku 1,7 mln wiz, czyli więcej niż w 2021 r. Ale to wciąż o połowę mniej niż przed pandemią – 3,7 mln w 2019 r.)

„W tej chwili panuje duża imigracja” – stwierdziła Praud. „To ludzie, którzy nie mają takich samych warunków higienicznych, jak teraz przebywają na francuskiej ziemi… Czy to może być z tym powiązane?”

Odpowiedź jego gościa brzmiała: „Absolutnie nie”.

Krytycy ostro krytykują „szokujące” i „rasistowskie” komentarze

Reakcja w mediach społecznościowych była natychmiastowa i w odpowiedzi politycy centrowej partii prezydenta Emmanuela Macrona wraz ze skrajnie lewicową La France Insoumise złożyli skargę do krajowego organu regulacyjnego ds. mediów Arcom, oskarżając Prauda o rasizm.

Poseł La France Insoumise Aurelien Saintoul napisał na X: „Te komentarze są oczywiście rasistowskie. Ostrożność, jaką udaje P. Praud, nie pozwala nam zapomnieć (autora antysemickiego Charlesa) Maurrasa, który powiedział, że „straszne robactwo Żydów Wschodu przynosi wszy, dżumę i tyfus”. Obrzydliwe.”

Bérangère Couillard, minister rządu odpowiedzialna za walkę z dyskryminacją, potępiła „bardzo szokujące uwagi Praud”.

Zastępca burmistrza Paryża Davida Belliarda nazwał komentarze Praud „głupimi i rasistowskimi”, stwierdzając, że „w tym klipie można podsumować całą linię redakcyjną CNews”.

Francuscy naukowcy odkryli, że rozprzestrzenianie się pluskiew w Paryżu jest w rzeczywistości powiązane z ich rosnącą odpornością na pestycydy, a także z rozprzestrzenianiem się masowej turystyki. Wiele drobnych robali podróżuje na walizkach i przedostaje się do hoteli i transportu publicznego, którym podróżują turyści, a nie imigranci.

W Paryżu epidemię po raz pierwszy zgłoszono w kinach, a pluskwy można obecnie zobaczyć w środkach transportu publicznego, na lotniskach i w hotelach.

Odpowiedź Pascala Prauda: „Wszyscy jesteście po prostu zazdrośni”

We wtorek Praud ostro skrytykował swoich krytyków i zaprzeczył wszelkim oskarżeniom o rasizm, rozpoczynając swój program od stwierdzenia, że ​​dziennikarz nie musi uzasadniać pytań, które zadaje w wywiadach.

„W ten piątek zostałem obrażony, prześladowany i zniesławiony za zadanie prostego pytania. Czy dziennikarz musi się usprawiedliwiać z zadawanych pytań?”

Nazwał kontrowersję „polowaniem” i zażądał obrony Arcomu jego i powiedział, że jego krytycy są po prostu zazdrośni o sukces CNews.

„Sukces CNews (…) zaostrza zazdrość, gorycz, urazę i wszystkie te smutne namiętności, które dziś niosą ze sobą krajobraz medialny zdominowany przez ideologie lewicowe i skrajnie lewicowe”.

Oglądalność stacji CNews, której właścicielem jest francuski miliarder Vincent Bolloré, stale rośnie, mimo że coraz więcej osobistości o orientacji centrowej i lewicowej nie pojawia się na kanale ze względu na jego coraz bardziej skrajnie prawicowe nastawienie.

We wrześniu stacja odnotowała najwyższą miesięczną oglądalność od chwili jej uruchomienia w 2017 r., głównie za sprawą „L’Heure des Pros” Praud.

W zeszłym roku CNews jako pierwszy całodobowy kanał informacyjny został ukarany grzywną przez francuski organ regulacyjny za podżeganie do nienawiści i przemocy.

Sieć nakazano zapłacić 200 000 euro za emisję komentarzy skrajnie prawicowego dziennikarza i polityka Erica Zemmoura na temat dzieci-migrantów i systemu azylowego, które uznała za mowę nienawiści.