O nas
Kontakt

Krzywy Domek: Trwa odbudowa „najdziwniejszego” wodopoju w Wielkiej Brytanii

Laura Kowalczyk

The Crooked House pub near Dudley, England

Po pożarze i późniejszej rozbiórce w zeszłym roku XVIII-wieczny brytyjski pub powróci do swojej dawnej spuścizny.

Władze lokalne nakazały właścicielom uwielbianego brytyjskiego pubu The Crooked House odbudować go.

Pub, niegdyś popularny wśród mieszkańców maleńkiej angielskiej wioski Himley w Staffordshire, pub został w tajemniczy sposób spłonął w sierpniu ubiegłego roku, zaledwie dwa tygodnie po sprzedaży nowym właścicielom, którzy dwa dni później bezprawnie zburzyli go buldożerami.

W związku z pożarem, który policja w Staffordshire traktuje jako podpalenie, aresztowano trzy osoby, które następnie zwolniono za warunkową kaucją.

Wielu lokalnych mieszkańców było zaniepokojonych wyburzeniem XVIII-wiecznego budynku. Ponad 35 000 osób dołączyło do strony na Facebooku „Ratujmy Krzywy Dom (Zbudujmy go na nowo)” i aktywnie walczyło o przywrócenie mu pierwotnej, przekrzywionej konstrukcji.

W oświadczeniu Rada South Staffordshire stwierdziła, że ​​„nawiązała współpracę z właścicielami” i nakazała odbudowę pubu „z powrotem do stanu sprzed pożaru” do lutego 2027 r. pod groźbą oskarżenia za nieprzestrzeganie przepisów.

Zawiadomienie zostało doręczone właścicielom, Adamowi i Carly Taylorom oraz sekretarzowi firmy ATE Farms Limited, która kupiła zajazd. Mają 30 dni na odwołanie się od zawiadomienia.

„Nie potraktowaliśmy tej akcji lekko, ale uważamy, że słuszne jest pociągnięcie do odpowiedzialności właścicieli, którzy zburzyli budynek bez zgody, i zobowiązujemy się zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby Krzywy Domek został odbudowany” – powiedział Lees.

Andy Street, burmistrz szerszego regionu West Midlands, który wsparł odbudowę pubu, z zadowoleniem przyjął tę decyzję w poście na X, dawniej Twitterze. „Fantastyczna praca ze strony Rady South Staffordshire” – stwierdziła Street.

Co to jest Krzywy Dom i dlaczego jest chwiejny?

Zbudowany po raz pierwszy jako dom wiejski w 1765 r., budynek zaczął się zapadać z jednej strony w wyniku intensywnego wydobycia węgla na tym obszarze, który jest częścią regionu Anglii powszechnie znanego jako Czarny Kraj, co jest nawiązaniem do jego rozkwitu przemysłu i górnictwa w połowie -19 wiek.

Około 1830 roku przekształcono go w pub i nazwano The Siden House – siden, co w miejscowym dialekcie oznacza krzywy.

W latach czterdziestych XX wieku przemianowano go na Glynne Arms, ale uznano go za niebezpieczny i przeznaczony do rozbiórki, dopóki nie kupił go przodek Marstona i nie zapewnił mu bezpieczeństwa.

Przemianowany na Krzywy Domek, stał się atrakcją turystyczną, przyciągając odwiedzających do podziwiania jego dziwnej konstrukcji, której jedna strona stoi około 1,2 metra (4 stopy) niżej od drugiej.

Za trzy lata stali bywalcy będą mogli wreszcie wrócić do pubu na kilka kufli – ale miejmy nadzieję, że nie tak wiele że sprawiają wrażenie równie przekrzywionych jak jego ściany.