O nas
Kontakt

Książę William wzywa do jak najszybszego zakończenia walk w Gazie

Laura Kowalczyk

Britain

Oświadczenie następcy tronu to interwencja niezwykle nietypowa jak na standardy rodziny królewskiej.

Brytyjski książę William wezwał do jak najszybszego zakończenia walk w Gazie.

„Czasami dopiero w obliczu ogromnej skali ludzkiego cierpienia uświadamiamy sobie znaczenie trwałego pokoju” – stwierdził William w oświadczeniu wydanym we wtorek przez jego biuro w Pałacu Kensington.

Nie nawoływał jednak do natychmiastowego zawieszenia broni, nad czym Izba Gmin będzie ponownie debatować w środę.

ONZ ostrzegła przed rosnącym niedożywieniem w niektórych częściach Gazy, gdzie niewielka pomoc trafia na terytorium lub dociera do setek tysięcy wysiedleńców.

Liczba ofiar śmiertelnych stale rośnie, a międzynarodowe zaniepokojenie rośnie w związku z groźbą izraelskiego ataku na Rafah, skąd wielu mieszkańcom Gazy nakazano uciekać, aby mogli być bezpieczni.

Mówienie

Choć komentowanie przez członków rodziny królewskiej tak drastycznych kwestii, jak konflikt w Gazie, z obawy przed wciągnięciem w debaty polityczne, jest niezwykłe, Wilhelm używał ostrożnego języka, koncentrując się na uniwersalnym człowieczeństwie, a nie opowiadaniu się po którejkolwiek stronie.

W swoim oświadczeniu odnotował „straszne koszty ludzkie” od czasu ataku pod przewodnictwem Hamasu na południowy Izrael w dniu 7 października oraz „pilną potrzebę zwiększonego wsparcia humanitarnego dla Gazy”.

Książę oświadczył, że „podobnie jak wielu innych” pragnie „jak najszybszego zakończenia walk”.

Książę planuje spotkać się z pracownikami pomocy działającymi w regionie i osobno wziąć udział w dyskusji w synagodze z młodymi ludźmi różnych wyznań, którzy walczą z antysemityzmem.

Brytyjska rodzina królewska doskonale zdaje sobie sprawę, że jej publiczne wypowiedzi są podatne na interpretację polityczną, co oznacza, że ​​jej członkowie zazwyczaj nie komentują aktualnych kwestii.

Jednak ojciec Williama, król Karol, bardzo głośno wypowiadał się na temat walki ze zmianami klimatycznymi.

Od czasu, gdy u jego ojca zdiagnozowano raka, książę William przejął bardziej znaczącą rolę. Charles odwołał swoje zajęcia publiczne i ograniczył się do pracy biurowej, bez harmonogramu powrotu do pełnej aktywności.