O nas
Kontakt

Ksylazyna: co warto wiedzieć o zjadającym mięso „narkotyku zombie” rozprzestrzeniającym się z USA do Europy

Laura Kowalczyk

Xylazine-induced lesions cover Amy Treglia

Pierwsza śmierć w Wielkiej Brytanii związana z narkotykiem „zombie”, ksylazyną, budzi obawy w związku ze zmianą pochodzenia dostaw opioidów w Europie.

43-letni mężczyzna z Wielkiej Brytanii stał się pierwszą znaną w Europie ofiarą rozkładającego ciało leku „zombie”, ksylazyny, silnego środka uspokajającego zwykle stosowanego przez lekarzy weterynarii w leczeniu dużych zwierząt, który niedawno trafił na światowy rynek nielegalnych narkotyków.

Mężczyzna, zidentyfikowany przez brytyjskie media jako Karl Warburton, zmarł w swoim domu w maju 2022 r., ale za pierwszą prawdopodobną ofiarę ksylazyny w Wielkiej Brytanii uznano dopiero po badaniu opublikowanym w tym tygodniu przez naukowców z King’s College London (KCL).

W badaniu przeszukano wszystkie przypadki zgonów związanych z narkotykami zgłoszone do brytyjskiego Krajowego Programu Zgonów z powodu Nadużycia Substancji (NPSAD) pod kątem przypadków wykrycia ksylazyny – i znaleziono jeden. Relacja ze sprawy ukazała się w czasopiśmie Journal of Forensic and Legal Medicine.

Z raportu koronera wynika, że ​​Warburton w przeszłości zażywał nielegalne narkotyki i był kilkakrotnie kierowany do ośrodków leczenia uzależnień.

W jego organizmie lekarze znaleźli ślady heroiny, kokainy, fentanylu i ksylazyny. Według badaczy prawdopodobnie nie był świadomy, że zażywa narkotyk „zombie”, który stwierdził, że Warburton „prawdopodobnie kupił heroinę i nie wiedział, że zawiera ona ksylazynę i fentanyl”.

W badaniu dodano, że „według naszej najlepszej wiedzy jest to pierwsza śmierć związana ze stosowaniem ksylazyny zgłoszona w Wielkiej Brytanii, a nawet w Europie, co wskazuje na wejście ksylazyny do brytyjskiego rynku leków”.

Co to jest ksylazyna?

Ksylazyna – znana również jako „tranq” lub „tranq dope” w połączeniu z heroiną lub fentanylem – to środek uspokajający stosowany u dużych zwierząt w celu złagodzenia bólu i rozluźnienia mięśni. Nie nadaje się do spożycia przez ludzi, w żadnej dawce.

Wstrzyknięty do organizmu może spowodować niebezpiecznie wolne tętno i duże otwarte rany na skórze, takie jak wrzody i ropnie.

W dłuższej perspektywie rany te mogą rozprzestrzenić się na ramiona i nogi, powodując ich gnicie – jest to ponure zjawisko, które sprawiło, że ksylazyna zyskała przydomek leku „zombie”. Ostatecznie martwa tkanka musi zostać amputowana.

Stosowanie ksylazyny na rynku nielegalnych narkotyków po raz pierwszy wykryto w Portoryko na początku XXI wieku i od tego czasu zgłaszano je w Ameryce Północnej. W USA lek uważany jest za „nowe zagrożenie” i obecnie jest odpowiedzialny za 7 procent wszystkich zgonów spowodowanych przedawkowaniem w kraju.

Lisa Rathke/AP
Deb Walker z Chester w stanie Vt. odwiedza grób swojej córki Brooke Goodwin w czwartek, 9 grudnia 2021 r. w Chester.

Rozprzestrzenianie się tej substancji na północnoamerykańskim rynku nielegalnych narkotyków spowodowało ostatnio ostrzeżenie o przedawkowaniu w USA, kraju już spustoszonym przez śmiertelną epidemię fentanylu, która w ciągu ostatnich kilku dekad zabiła dziesiątki tysięcy ludzi.

Podobnie jak fentanyl, producenci nielegalnych narkotyków często mieszają ksylazynę z heroiną, ponieważ zmniejsza to koszty produkcji dużych partii heroiny.

Jako środek uspokajający, ksylazynę stosuje się również w celu przedłużenia krótkotrwałego uczucia euforii zapewnianego przez fentanyl, naśladującego haj heroiny.

W jaki sposób lek dotarł do Europy?

Ksylazyna nie jest uwzględniana w standardowych testach na obecność narkotyków w Wielkiej Brytanii, dlatego nie ma sposobu, aby dowiedzieć się, czy Warburton rzeczywiście był pierwszą osobą, która zmarła po zażyciu tego narkotyku, ani jak szeroko jest ona rozpowszechniona na europejskim rynku nielegalnych narkotyków, szczególnie w porównaniu z opioidami.

Heroina tradycyjnie trafiała na rynek europejski z Afganistanu, gdzie w zeszłym roku talibowie ogłosili zakaz produkcji maku. Jednak skutki zakazu będą prawdopodobnie odczuwalne w Europie z pewnym opóźnieniem, ponieważ zeszłoroczne zbiory były objęte zwolnieniem.

Według ostatnich szacunków Biura Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) prawie całe opium w Afganistanie jest zbierane w okresie od kwietnia do lipca, a dostarczenie go na rynek heroiny zajmuje od roku do 18 miesięcy.

Tak więc, chociaż w tym roku heroinę nadal będzie można łatwo znaleźć w Europie, w przyszłym roku może już nie być tak, co otworzy możliwości wejścia na rynek nowych narkotyków.

Zdaniem Caroline Copeland odkrycie ksylazyny w Wielkiej Brytanii, czego dowodem jest śmierć Warburtona, może już sygnalizować zmianę w podaży opioidów w Europie, a zakaz talibów da producentom nielegalnych narkotyków w Ameryce Południowej szansę na przejęcie rynku europejskiego. wykładowca medycyny farmaceutycznej na KCL.

„Należy zatem uświadomić użytkownikom heroiny dodatkowe ryzyko związane ze stosowaniem „środka uspokajającego”, zwłaszcza że nalokson, środek odwracający skutki przedawkowania opioidów, nie jest skuteczny w walce z uspokajającym działaniem ksylazyny” – napisała w The Conversation.