O nas
Kontakt

Kto jest kim w wyścigu o stanowisko szefa Europejskiego Banku Inwestycyjnego?

Laura Kowalczyk

Kto jest kim w wyścigu o stanowisko szefa Europejskiego Banku Inwestycyjnego?

Pięciu kandydatów rzuciło kapelusze na stanowisko kolejnego prezesa Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI).

Wybrany wnioskodawca będzie kierować największym na świecie wielostronnym podmiotem finansującym przygotowującym się do finansowania odbudowy Ukrainy i kluczowych inwestycji w działania klimatyczne.

Minister finansów Hiszpanii Nadia Calviño i szefowa unijnego urzędu antymonopolowego Margrethe Vestager są wymieniane jako faworytki.

Oczy wszystkich zwrócone są teraz na ministrów finansów UE, którzy będą omawiać oferty kandydatów podczas zgromadzenia w piątek w Santiago de Compostela w Hiszpanii, przed oddaniem głosu podczas posiedzenia zarządu EBI spodziewanego w nadchodzących tygodniach.

Francja i Niemcy, których głosy mają największą wagę, nie poparły jeszcze żadnego kandydata.

Oczekiwanie na nominację w drugiej z głównych instytucji finansowych bloku, Europejskim Banku Centralnym (EBC) z siedzibą we Frankfurcie, może okazać się kluczowe dla przechylenia szans na korzyść lub przeciw Calviño.

Hiszpańska Margarita Delgado i Niemka Claudia Buch znajdują się na krótkiej liście kandydatów do przewodniczenia organowi nadzorczemu EBC, ale nominacja Delgado może zablokować Calviño drogę do EBI, ponieważ kraje UE prześcigają się w walce o najwyższe stanowiska.

TylkoGliwice przedstawia podsumowanie kandydatów.

Małgorzata Vestager

Virginia Mayo/Prawa autorskie 2023 AP.  Wszelkie prawa zastrzeżone
Małgorzata Vestager

Vestager, nie typowy brukselski biurokrata, zyskał światową reputację jako cierń w boku Big Tech. W ciągu dziewięciu lat sprawowania funkcji szefowej unijnego urzędu antymonopolowego nałożyła wysokie kary na największe firmy na świecie za nadużywanie swojej dominującej pozycji na rynku.

Duński liberał bierze urlop bezpłatny z Komisji Europejskiej do złożenia oferty na stanowisko prezydencji w EBI, a komisarze Didier Reynders i Věra Jourová włączą się, aby zająć się jej portfolio dotyczącym konkurencji i rozwiązań cyfrowych.

Vestager stwierdziła, że ​​na tym stanowisku podjęłaby „większe ryzyko”, argumentując, że należy przyspieszyć decyzje, aby bank mógł sfinansować odbudowę Ukrainy w czasie trwania wojny.

„Poszukuję mandatu ze strony kierownictwa banku, aby było to szybsze, a dzięki temu jeszcze bardziej istotne” – powiedziała Financial Times.

Choć jej kandydaturę popiera wspólna rodzina polityczna, jest mało prawdopodobne, aby Vestager zapewniła sobie poparcie francuskiego prezydenta. Niedawno została zmuszona do wycofania nominacji Amerykanki na stanowisko głównego ekonomisty swojego działu ds. konkurencji po ostrej reakcji Emmanuela Macrona, wieloletniego krytyka niekontrolowanego wpływu amerykańskiego Big Tech na UE.

W 2019 r. decyzja Vestager o zablokowaniu fuzji kolei pomiędzy francuskim Alstomem i niemieckim Siemensem również wywołała zamieszanie w Pałacu Elizejskim.

Jako kolejny sygnał, że Paryż nie poprze Vestagera, francuski komisarz UE Thierry Breton wskazał w środę, że EBI powinien finansować energię jądrową w Europie, czego Vestager raczej nie poprze.

Nadia Calvino

Rada UE
Nadia Calvino

Powszechnie uważa się, że na pole position znajduje się hiszpańska minister finansów Nadia Calviño.

Ona powiedział że EBI odgrywa coraz ważniejszą rolę, biorąc pod uwagę obecne wysokie stopy procentowe i pilną potrzebę wprowadzenia większej liczby ekologicznych inwestycji.

Calviño, poprzednio dyrektor generalny departamentów ds. budżetu i konkurencji Komisji Europejskiej, w 2018 r. przeniósł się z Brukseli do Madrytu, aby objąć stanowisko ministra spraw gospodarczych Pedro Sáncheza i od tego czasu awansował na kolejne stanowiska w rządzie.

Postrzegana jest jako bezpieczna para rąk, która przeprowadziła hiszpańską gospodarkę przez kryzys związany z Covid-19 i zawirowania gospodarcze po inwazji Rosji na Ukrainę. Od 2021 r. przewodniczy także komisji finansowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW).

Ale Calviño może pochwalić się niewielką stratą na najważniejszych stanowiskach. Nieoczekiwanie przegrała w 2020 r. kandydaturę na przewodnictwo Eurogrupy na rzecz irlandzkiego Pascala Donohoe i wycofała się z wyścigu o stanowisko szefa MFW w 2019 r.

Calviño ma tę zaletę, że w przyszłym tygodniu będzie gościć ministrów finansów bloku – którzy podejmują ostateczną decyzję w sprawie nominacji – na swoim własnym terenie, w Galicji.

Daniele Franco

Alberto Pizzoli/AFP
Nadia Calvino

Kandydatem Włoch jest Daniele Franco, były minister finansów Mario Draghiego.

Na początku swojej kariery pracował także w Komisji Europejskiej jako doradca ekonomiczny, zanim wrócił do pracy w bankowości we Włoszech. Po służbie w rządzie Draghiego został szefem włoskiego banku centralnego.

Franco zaprzeczył ostatnio doniesieniom jakoby Giorgia Meloni ponownie rozważył jego nominację, zapewniając, że jest on oficjalnym kandydatem rządu.

„EBI odgrywa ważną rolę dla krajów europejskich, a w przyszłości będzie jeszcze ważniejsza, niezależnie od tego, kto będzie pełnił tę rolę” – powiedział.

Włochy mają nadzieję, że Franco może okazać się słabszym, jeśli zabraknie poparcia większości dla Calviño lub Vestager.

Teresy Czerwińskiej

Virginia Mayo/Prawa autorskie 2019 AP.  Wszelkie prawa zastrzeżone
Teresy Czerwińskiej

Trzecią kobietą w wyścigu jest Polka Teresa Czerwińska, która obecnie pełni funkcję jednego z wiceprezesów EBI. Nadzoruje działalność EBI na Ukrainie i wezwała UE do szybkiego przystąpienia do finansowania odbudowy kraju w miarę trwania wojny.

„Nawet gdy wojna trwa, fundusze na odbudowę muszą płynąć. Bo rekonwalescencja nie może czekać. Bo ludzie nie mogą czekać” – mówiła w maju Czerwińska.

Czerwińska była ministrem finansów Polski do czasu, gdy została odwołana w wyniku zmian w rządzie w 2019 r. po wyrażeniu sceptycyzmu wobec programów wydatków socjalnych swojego rządu Prawa i Sprawiedliwości.

Jej nominacja oznaczałaby punkt zwrotny w długiej tradycji mianowania przywódców Europy Zachodniej na najwyższe stanowiska finansowe w bloku.

Tomasza Östrosa

Europejski Bank Inwestycyjny
Tomasza Östrosa

Szwecja zatrudniła obecnego wiceprezesa EBI Thomasa Östrosa.

Urodzony w małym miasteczku, ponad 1000 km na północ od Sztokholmu, w rodzinie robotnika zajmującego się materiałami wybuchowymi i gospodyni domowej, w młodości był aktywnym socjaldemokratą, a w 1994 r. został członkiem Riksdagu.

Wnosi doświadczenie do pracy w rządzie, gdyż w latach 1996–2004 pełnił funkcję szwedzkiego ministra finansów, edukacji i przemysłu w różnych rządach, a następnie objął stanowiska w Szwedzkim Stowarzyszeniu Bankowców i MFW.

Östros jest zdecydowanym zwolennikiem ekologicznych inwestycji i zdecydowanym zwolennikiem przełomowej decyzji EBI o zaprzestaniu finansowania projektów związanych z paliwami kopalnymi z końcem 2021 r.