O nas
Kontakt

Kto zdobędzie tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury?

Laura Kowalczyk

Kto zdobędzie tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury?

Przeglądamy kursy bukmacherów na to, kto najprawdopodobniej zdobędzie główną nagrodę w dziedzinie literatury.

Wkroczyliśmy w fazę tygodnia ogłoszenia Nagrody Nobla. W dniach 2-9 października zostaną ogłoszeni wszyscy zwycięzcy najbardziej prestiżowych nagród w swoich dziedzinach.

W poniedziałek naukowcy stojący za szczepionkami mRNA Covid otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny. Wczoraj naukowcy wykorzystujący impulsy świetlne do badania elektronów zdobyli Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. A dziś naukowcy, którzy odkryli kropki kwantowe, zdobyli Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii.

Ale to jutrzejsze ogłoszenie, Literacka Nagroda Nobla, podekscytowało Biuro ds. Kultury. Nagradzani od 1901 roku laureaci Nagrody Nobla są chwaleni za to, że zgodnie z początkowymi założeniami Alfreda Nobla „stworzyli w dziedzinie literatury najwybitniejsze dzieło w kierunku idealistycznym”.

Zwycięzca, który zostanie ogłoszony jutro w Akademii Szwedzkiej, zgarnie także do domu 11 000 000 SEK (około 9,5 miliona euro).

Zeszłoroczną zwyciężczynią została francuska pisarka Annie Ernaux, która zwyciężyła „za odwagę i kliniczną przenikliwość, z jaką odkrywa korzenie, wyobcowania i zbiorowe ograniczenia osobistej pamięci”. Najbardziej znana jest ze swoich osobistych wspomnień „Les Années” (Lata).

Christine Olsson/Christine Olsson
Annie Ernaux otrzymuje literacką Nagrodę Nobla 2022 z rąk króla Szwecji Karola Gustawa

Innymi laureatami nagrody byli Olga Tokarczuk w 2018 r., Kazuo Ishiguro w 2017 r. i autor tekstów Bob Dylan w 2016 r. W ciągu ostatniego stulecia nagrodą wyróżniono niektóre z największych postaci literatury, w tym Toni Morrison, Gabriel García Márquez, Samuela Becketta, Alberta Camusa i Selmy Lagerlöf.

Przed jutrzejszym ogłoszeniem literackiej Nagrody Nobla w 2023 r. przedstawiamy (dokładne w momencie pisania tego tekstu) kursy bukmacherów na prawdopodobnego kolejnego laureata.

Can Xue – 8/1

Na szczycie listy znajduje się eksperymentalny chiński pisarz Can Xue. Can, urodzona w 1953 r., dorastała pod presją potępienia przez rodziców Partii Komunistycznej jako prawicowców. To doświadczenie wpłynęło na jej awangardową twórczość, zrywającą z tradycyjnymi stylami literackimi w Chinach.

Najbardziej znana ze swoich zbiorów opowiadań, wielu twierdziło, że tłumaczenia na język angielski rzadko oddają specyficzny styl, jakiego używa Can. Niemniej jednak wydaje się, że jej najnowsza powieść „Bosonogi lekarz” z 2019 r. sprawiła, że ​​znalazła się w centrum uwagi Komitetu Noblowskiego.

Haruki Murakami – 1.12

Kolejny rok, kolejna szansa dla japońskiego autora Harukiego Murakamiego na ubieganie się o najwyższą nagrodę literacką. Murakami zyskał międzynarodową sławę dzięki nostalgicznej powieści romantycznej „Norwegian Wood” z 1987 r. Od tego czasu stworzył nazwę dla swojego motywu przewodniego realizmu magicznego, którego przykładem są powieści „Kafka na brzegu” i „Kronika ptaka nakręcacza”. ’.

Eugene Hoshiko/Prawa autorskie 2021 AP.  Wszelkie prawa zastrzeżone
Harukiego Murakamiego

Murakami od dawna był chwalony za tę nagrodę, ponieważ zdobył już w zasadzie każdą inną nagrodę literacką. Jego dzieła weszły także do świadomości publicznej dzięki niezliczonym adaptacjom filmowym, a ostatnio pojawiły się godne uwagi dodatki, w tym fantastyczne Palenie i zdobywcy Oscara Prowadź mój samochód.

Gerald Murnane i László Krasznahorkai – 14.01

Na kolejnych miejscach na naszej liście serwisy bukmacherskie umieściły australijskiego pisarza Geralda Murnane i węgierskiego pisarza Laszlo Krasznahorkai na trzecim miejscu pod względem szans na zdobycie medalu.

Murnane (84 l.) jest jednym z tych pisarzy, o których niewielu słyszało, ale ci, którzy słyszeli, będą upierać się, że jest tak wspaniały, jak to tylko możliwe dla pisarzy. Być może najbardziej znany z powieści „The Plains” z 1982 r. i powieści „Inland” z 1988 r. Obie powieści są przykładem jego szczególnego stylu autotematycznego, który komentuje sam jego kunszt.

Po drugiej stronie spektrum znajduje się Krasznahorkai, uważany za najważniejszego żyjącego autora węgierskiego. Jego pierwsza powieść, postmodernistyczne „Satantango”, wydana w 1985 roku, została przez niego i eksperymentalnego węgierskiego reżysera Bélę Tarra zaadaptowana do siedmiogodzinnego filmu. Satantangó. To wszystko jest częścią intensywnego, wizjonerskiego świata Krasznahorkai.

Również w biegu

Wszystkie obecnie posiadające kursy wynoszące około 16/1 to istny ranking „kto jest kim” wśród współczesnych literackich tytanów. Najpierw jest samotny amerykański pisarz Thomas Pynchon. Jego zmiennokształtne postmodernistyczne powieści, w tym kameleonowa „Tęcza grawitacji”, wcześniej wymykały się oczekiwaniom Nobla, co czyni go ciekawostką na tej liście.

Ciekawym dodatkiem do rozmowy jest rosyjska pisarka Ludmiła Ulitska. Ulitska, głośno krytykująca Kreml i inwazję Putina na Ukrainę, mieszka w Berlinie, odkąd publicznie potępiła wojnę w Nowa Gazeta.

Arthur Mola/2019 Inwizja
Małgorzata Atwood

Margaret Atwood to potencjalnie najsłynniejsze nazwisko pisarzy, którzy pozornie ze sobą rywalizują. Jej powieść „Opowieść podręcznej” z 1985 r. pozostaje międzynarodową sensacją, a reszta jej obszernej twórczości obejmuje tematykę science fiction z równie ostrego, feministycznego punktu widzenia.