Według nowych danych Eurostatu w 2022 r. wskaźnik zatrudnienia w UE osiągnął najwyższy w historii poziom 74,6%. Ale które regiony radzą sobie lepiej niż inne?
Patrząc na europejskie wskaźniki zatrudnienia na mapie, łatwo dostrzec różnicę między stanami północnymi i południowymi.
Eurostat, urząd statystyczny Komisji Europejskiej, ustalił, że po podzieleniu krajów na 242 podstawowe regiony (NUTS 2) w dwóch piątych regionów wskaźnik zatrudnienia wynosił 78% lub więcej.
Obszary te koncentrowały się głównie w Czechach, Danii, Niemczech, Estonii, Malcie, Holandii i Szwecji.
Na fińskim archipelagu Alandzkim Eurostat odnotował najwyższy wskaźnik zatrudnienia na poziomie 89,7%, a drugi najwyższy wskaźnik odnotowano w regionie stołecznym Polski, Warszawie, gdzie zatrudnienie wyniosło 85,4%.
Za tymi dwoma regionami plasują się holenderski region Utrecht i szwedzki region stołeczny Sztokholm, w obu przypadkach wskaźnik zatrudnienia wynosi 85,1%.
Z drugiej strony skali, w trzech regionach południowych Włoch, Eurostat ustalił, że w 2022 r. mniej niż połowa populacji była zatrudniona.
Obszarami tymi były Sycylia (46,2%), Kalabria (47,0%) i Kampania (47,3%).
W niektórych regionach Turcji wskaźnik zatrudnienia spadł jeszcze niżej niż we Włoszech i wyniósł łącznie 32,8% w miastach Mardin, Batman, Şırnak i Siirt.
Jak zmieniły się wskaźniki zatrudnienia?
Eurostat ustalił, że wśród badanych regionów w 9 z 10 regionów odnotowano wzrost wskaźnika zatrudnienia w latach 2021–2022.
Pięć regionów o najwyższej stopie wzrostu obejmuje cztery regiony Grecji: Epir (+7,7 punktu procentowego), Morze Egejskie Południowe (+5,8), Kreta (+5,7) i Grecja Środkowa (+5,4).
Silny wzrost zaobserwowano także na hiszpańskich Wyspach Kanaryjskich – o 5,5 punktu procentowego.
Niemniej jednak nie zaobserwowano ogólnego wzrostu wskaźników zatrudnienia, a mniejszość państw odnotowała spadek liczby pracujących obywateli.
Polski region województwa opolskiego odnotował spadek o 1,5 punktu procentowego, następnie hiszpański region Melilla (-1,3), niemiecki region Dolnej Frankonii (-1,2) i francuskie regiony Limousin (-1,0), Bretania i Gwadelupa (obie -0,9).
Bezrobocie spada, a liczba wolnych miejsc pracy pozostaje wysoka
Oprócz wzrostu zatrudnienia najnowsze dane z sierpnia 2023 r. pokazują również, że w UE spadło bezrobocie.
Te dwie liczby są wyraźnie powiązane, ale może na nie wpływać również liczba osób, które nie należą do żadnej z kategorii, np. studentów lub opiekunów.
Stopa bezrobocia w UE w sierpniu 2023 r. wyniosła 5,9% w porównaniu z 6,0% w lipcu 2023 r. i 6,1% w sierpniu 2022 r.
Jednak pomimo tej obiecującej tendencji William Mitchell, profesor ekonomii na Uniwersytecie w Newcastle w Australii, powiedział TylkoGliwice, że „wolne stanowiska pracy są obecnie oznaką zbliżającej się słabości”.
W następstwie pandemii Covid-19, która radykalnie przekształciła rynek pracy, większość państw członkowskich UE odnotowała gwałtowny wzrost liczby wolnych miejsc pracy.
Do połowy 2022 r. liczba wolnych miejsc pracy w UE zaczęła ponownie powoli spadać, nadal jednak utrzymuje się znacznie powyżej poziomów sprzed pandemii.
Sugeruje to, że istnieje rozbieżność między umiejętnościami pracowników a wymaganiami pracodawców, co prowadzi do ryzyka niższej produktywności i konkurencyjności.
Aby temu zaradzić, UE stara się lepiej przewidywać zmiany na rynku pracy, ułatwiać mobilność zawodową i zwiększać zdolność pracowników do adaptacji.
Profesor Mitchell zwrócił także uwagę na serię podwyżek stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego (EBC).
Stwierdził, że dobre dane dotyczące zatrudnienia sugerują, że „zmiany polityki pieniężnej nie przyniosły takiego wpływu, jak sądziło wielu ekonomistów”, dodając, że „gospodarka realna nie jest zbyt wrażliwa na zmiany stóp procentowych w zakresie, który zaobserwowaliśmy.
Niektórzy obawiali się, że rosnące stopy procentowe mogą doprowadzić do wzrostu bezrobocia, powodując zmniejszenie wydatków konsumenckich i inwestycji, czego dotychczas unikano.
Oczekuje się, że EBC ogłosi kolejną decyzję w sprawie polityki pieniężnej w czwartek, a analitycy oczekują, że bank zakończy długą passę podwyżek stóp procentowych.