O nas
Kontakt

Który kraj europejski ma najlepszy system emerytalny i co ma z tym wspólnego sztuczna inteligencja?

Laura Kowalczyk

Which country has the best pension system in the world?

Jak pokazują analizy, kraje europejskie należą do najlepszych na świecie miejsc do przechodzenia na emeryturę, a sztuczna inteligencja ma coraz większy wpływ na działanie każdego systemu.

Jak wynika z najnowszego globalnego raportu na temat emerytur przygotowanego przez instytut Mercer CFA Institute, Holandia zajmuje pierwsze miejsce pod względem porównywania systemów emerytalnych na świecie.

W rankingu zbadano ponad 50 wskaźników i porównano 47 systemów emerytalnych, obejmujących 64% światowej populacji.

Do najistotniejszych mierników należał poziom świadczeń emerytalnych dostępnych w sektorze prywatnym i publicznym, rentowność systemu na dziesięciolecia oraz jakość jego zarządzania.

Islandia zajęła drugie miejsce, tracąc w zeszłym roku pierwsze miejsce, a Dania zajęła trzecie miejsce w indeksie na rok 2023.

Większość krajów europejskich uwzględnionych w raporcie uzyskała ocenę dobrą. Z raportu wynika, że ​​w Finlandii, Norwegii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Irlandii, Belgii, Portugalii i Niemczech potrzebne są jedynie pewne ulepszenia.

Z drugiej strony Francja, Hiszpania, Włochy, Polska, Austria i Chorwacja, a także Stany Zjednoczone stwarzają poważne zagrożenia i/lub luki, którymi należy się zająć, stwierdza raport.

Na dole rankingu znajdują się Indie, Filipiny i Argentyna. Z Turcją i Tajlandią mają one najgorszą ocenę – ocenę D, co sugeruje, że w przypadku braku poprawy pozostają poważne wątpliwości co do skuteczności i stabilności systemów emerytalnych w tych krajach.

Ryzyka w systemie

W raporcie wskazano, że „systemy emerytalne na całym świecie znajdują się pod presją jak nigdy dotąd” ze względu na utrzymującą się inflację, rosnące stopy procentowe i niepewność geopolityczną, które nieuchronnie wpływają na zwroty z inwestycji emerytalnych.

„Średni wiek światowej populacji stale rośnie na wielu rynkach, przede wszystkim na najbardziej dojrzałych rynkach” – powiedziała Margaret Franklin, prezes i dyrektor generalny CFA Institute.

„Inflacja i rosnące stopy procentowe stworzyły nową dynamikę rynku, która stwarza poważne wyzwania dla planów emerytalnych. Widzimy także ciągły podział, jeśli chodzi o globalizację” – dodała. „To tylko niektóre z coraz bardziej złożonych wyzwań stojących przed funduszami emerytalnymi, które mają znaczący wpływ na emerytów. »

W raporcie przytacza się najnowszy raport OECD Pension Outlook 2022, w którym zaleca się, aby decydenci na całym świecie wdrożyli niezbędne reformy pomimo obecnej niepewności finansowej i gospodarczej, aby uniknąć zagrożenia dla dobrostanu pracowników, obecnych i przyszłych emerytów.

W raporcie zaleca się również wzmocnienie emerytur zabezpieczonych aktywami (w przeciwieństwie do emerytur repartycyjnych), co mogłoby pomóc w dywersyfikacji źródeł finansowania emerytury i zwiększyć odporność systemów emerytalnych.

Wpływ sztucznej inteligencji na systemy emerytalne

Z raportu wynika, że ​​sztuczna inteligencja poprawi wyniki emerytur poprzez redukcję kosztów i uwydatnienie przyszłych zagrożeń.

Inne zastosowania sztucznej inteligencji mogą obejmować tworzenie spersonalizowanych portfeli i identyfikowanie anomalii rynkowych, chociaż jest mało prawdopodobne, aby sztuczna inteligencja była w stanie dokładnie przewidzieć ruchy na rynku, w związku z czym niepewność pozostanie – jak wskazuje raport.

„Ciągły rozwój sztucznej inteligencji w operacjach i decyzjach zarządzających inwestycjami może prowadzić do bardziej wydajnych i lepiej poinformowanych procesów decyzyjnych, co może potencjalnie prowadzić do wyższych realnych zwrotów z inwestycji dla uczestników programu. emerytura” – powiedział David Knox, starszy partner w Mercer, – wynika z raportu Reutersa.

Coroczne badanie podkreśla również ryzyko związane z generowaniem fałszywych informacji przez modele sztucznej inteligencji, gdy są wykorzystywane w nowym kontekście, a także cyberatakami na dane ubezpieczających.