Nowe badanie ujawnia, które części Europy charakteryzują się najszybszą i najwolniejszą szybkością ładowania Internetu. Jak wypada Twój kraj w rankingu?
W Internecie spędzamy średnio ponad sześć godzin dziennie. Może to być bardzo produktywne wykorzystanie Twojego czasu lub irytujące doświadczenie, w zależności od tego, czy Twoje połączenie internetowe jest opóźnione.
Wygląda na to, że kraj, w którym mieszkasz, może mieć kluczowy wpływ na to, czy spodoba ci się to doświadczenie, czy nie.
Wykorzystując dane z narzędzia do sprawdzania szybkości ładowania stron Google, porównywarka BusinessComparison zbadała średnią prędkość ładowania stron internetowych zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i na urządzeniach mobilnych w każdym kraju europejskim, przy czym kraje nordyckie wyraźnie dominowały na szczycie zestawienia.
Szwecja jest na pierwszym miejscu z najszybszą szybkością ładowania komputerów stacjonarnych wynoszącą 3,74 sekundy, a za nią plasuje się Finlandia (3,84), która jest pierwszym krajem na świecie, który w 2010 roku uznał dostęp do Internetu za legalny.
Na trzecim miejscu znalazły się Dania i Łotwa, obie ze średnią prędkością 4 sekundy.
Na piątym miejscu znalazła się Litwa (4,14), a za nią Szwajcaria (4,23).
Jeśli chodzi o prędkość ładowania na urządzeniach mobilnych, Szwecja ponownie wypada najlepiej ze średnią prędkością 7,48 sekundy.
Z raportu wynika, że czas ładowania w Turcji prawie się podwoił (10,22), uzyskując najgorszy wynik, co wynika z polegania na 30-letnich kablach miedzianych.
Dolną piątkę zamykają Bułgaria (9,38), Rumunia (8,59), Cypr (7,18) i Polska (6,09).
Te same kraje – w tej samej kolejności – również osiągnęły najgorsze wyniki pod względem szybkości ładowania Internetu na urządzeniach mobilnych, przy czym Turcja ponownie uzyskała najwolniejszy czas ładowania wynoszący 13,19 sekundy.
Dlaczego prędkość ładowania jest gorsza na urządzeniach mobilnych?
Jednym z kluczowych czynników jest prędkość sieci wykorzystywanej przez urządzenia mobilne, która może być wolniejsza niż w przypadku stacjonarnych połączeń szerokopasmowych, ponieważ sieci komórkowe mają ograniczenia wpływające na szybkość przesyłania danych.
Ponadto sprzęt w urządzeniach mobilnych jest zwykle słabszy niż w komputerach stacjonarnych.
Mniejszy rozmiar ekranu i niższa rozdzielczość urządzeń mobilnych oznaczają, że strony internetowe mogą wymagać ładowania różnych elementów lub układów, co przyczynia się do wydłużenia czasu ładowania.
Przeglądarki na urządzeniach mobilnych mogą nie być tak zoptymalizowane jak te na komputerach stacjonarnych, co wpływa na szybkość renderowania i przetwarzania stron internetowych.
Różnica w szybkości ładowania może wydawać się dla kogoś przeglądającego jedynie problemem związanym z wygodą, ale tak nie jest; może mieć poważny wpływ na obecność firm w Internecie.
Im dłużej trwa ładowanie strony, tym większe jest prawdopodobieństwo, że ludzie ją opuszczą – zjawisko to nazywa się „współczynnikiem odrzuceń”. To z kolei oznacza dla firmy mniejszą liczbę potencjalnych konsumentów.
Na przykład w sierpniu tego roku X – wcześniej znany jako Twitter – został oskarżony o „dławienie” linków prowadzących do niektórych mediów, takich jak konkurencyjne media społecznościowe lub serwisy informacyjne, według „New York Times”.
Jak przyspieszyć ładowanie?
Istnieje jednak kilka wskazówek, dzięki którym możesz szybciej załadować stronę – i nie wymagają one przeprowadzania się do innego kraju.
Po stronie użytkownika korzystanie z najnowszej wersji i okresowe czyszczenie pamięci podręcznej i plików cookie może pomóc zwiększyć wydajność.
Zamknij aplikacje działające w tle i wyłącz niepotrzebne rozszerzenia przeglądarki, ponieważ mogą one mieć wpływ na ogólną prędkość.
Zainstalowanie programów blokujących reklamy może również skrócić czas ładowania, minimalizując wpływ reklam.
Dodatkowo upewnij się, że router jest umieszczony centralnie i z dala od przeszkód, aby uzyskać optymalną siłę sygnału.
Ogranicz liczbę urządzeń podłączonych do sieci, odłączając te, które nie są używane, aby zwolnić przepustowość.
Jeśli to możliwe, rozważ użycie połączenia Ethernet, aby zapewnić stabilniejsze i szybsze korzystanie z Internetu.
Jeśli zarządzasz witryną internetową, zacznij od optymalizacji obrazów — wybrania optymalnego formatu lub ich kompresji — w celu zwiększenia wydajności. Pozwól przeglądarkom przechowywać niektóre rzeczy lokalnie, aby przyspieszyć ładowanie.
Możesz także ograniczyć różne elementy, które Twoja strona musi wczytać; upewnij się na przykład, że ważne elementy pojawiają się jako pierwsze i ładują mniej ważne później.
Uważaj na zewnętrzne skrypty, takie jak reklamy lub przyciski mediów społecznościowych, i spraw, aby Twoja witryna działała dobrze na różnych urządzeniach – podejście to nazywa się responsywnym projektowaniem.