O nas
Kontakt

„Lasy rezerwatowe” oferujące alternatywę pochówku we Francji

Laura Kowalczyk

„Lasy rezerwatowe” oferujące alternatywę pochówku we Francji

Koncepcja ekologiczna przejęta z sąsiednich Niemiec, lasy popielne lub rezerwatowe, zyskuje coraz większą popularność we wschodniej Francji jako alternatywa dla cmentarzy. Dają ludziom możliwość pochówku w spokojnym otoczeniu, wśród natury.

Coraz więcej osób decyduje się nie tylko na kremację po śmierci, ale także na zakopanie prochów pod drzewem.

Lasy pokopalniane, zwane także lasami rezerwatowymi, stanowią alternatywę dla cmentarzy i od kilku lat cieszą się w Niemczech dużą popularnością.

Koncepcja rozprzestrzenia się na obszary Francji w pobliżu granicy z Niemcami, w tym na region Alzacji.

Małe miasteczko Muttersholtz, 40 kilometrów na południe od Strasburga, oferuje miejsca pochówku w istniejącym lesie.

Gabrielle i Jean-Pierre Grasser z pobliskiej wioski Barr, którzy zwiedzali to miejsce w Muttersholtz, preferują spędzenie wieczności u podnóża leszczyny.

„Dzisiejsza wizyta potwierdziła nasz pomysł. Mam zamiar skontaktować się z ratuszem w celu dokonania rezerwacji, mam nadzieję, że najpóźniej jak to możliwe, ale wiemy, że tam dotrzemy” – powiedziała 81-letnia Gabrielle Grasser.

„Naturalna, spokojna strona rzeczy. Idea wiecznego spoczynku w takim otoczeniu bardziej mi odpowiada niż nisza w kolumbarium na cmentarzu.”

Jej mąż, 85-letni Jean-Pierre Grasser, powiedział, że on też woli las od cmentarza.

„To przybliża nas trochę do naszego stylu życia. Wolimy środowisko i naturę od dużych tłumów”.

W Nancy we wschodniej Francji sadzi się drzewa na cmentarzu, na którym wkrótce ludzie będą mogli pochować się wśród natury.

Chantal Finck, zastępca burmistrza Nancy odpowiedzialna za jakość usług publicznych, stwierdziła, że ​​rośnie zapotrzebowanie na lasy rezerwatowe.

„Jesteśmy pierwszym dużym miastem we Francji, które zainteresowało się lasami popielniczymi. Dlaczego powinniśmy? Ponieważ zaspokaja to potrzeby społeczne i środowiskowe. Jesteśmy o tym całkowicie przekonani”.

Od grudnia prochy mieszkańców miasta będą pochowane bezpłatnie, bez kwiatów, wieńców i nagrobków.

Aby dowiedzieć się więcej na temat tej historii, kliknij wideo w odtwarzaczu powyżej.