O nas
Kontakt

Lecznicze wodospady i ekomedycyna w austriackich Alpach

Laura Kowalczyk

Curative waterfalls and ecomedicine in the Austrian Alps

Nowe możliwości ekonomiczne i terapeutyczne dają mieszkańcom miasta Krimml nadzieję na lepszą, jaśniejszą i zdrowszą przyszłość.

Ludzie udają się w Alpy po lepsze zdrowie. Dlaczego? Natura jest dostępna, hojna, różnorodna i uzdrawiająca dla chorych.

„Pozostało mi tylko 60% pojemności oddechowej, więc ma to ogromny wpływ na moje codzienne życie” – mówi Céline Nerbl.

Koncepcja ta, opracowana przez lekarzy z Uniwersytetu w Salzburgu w Austrii, łączy w sobie turystykę ze zdrowiem.

Szef Instytutu Ekomedycyny, Arnulf Hartl wyjaśnia, że ​​„istnieje wiele chorób związanych z miastem, które można by leczyć w formacie turystyki zdrowotnej w Alpach. Alpy są jak zielona wyspa w morzu drobnego pyłu”.

Wodospady lecznicze

Majestatyczny wodospad Krimml w zachodniej Austrii, o wysokości 380 metrów, jest największy w Europie. Chmura wody, którą wytwarza, jest od wieków uznawana za lecznicze właściwości.

Wieś Krimml oferuje kuracje oddychania wilgotnym powietrzem. Céline i jej mąż regularnie przyjeżdżają, aby leczyć astmę i przewlekłe zapalenie oskrzeli.

„Robimy dużo ćwiczeń oddechowych i inhalacyjnych. Otwierają mi oskrzela i od tamtej pory nie mam już żadnych zatkanych dróg oddechowych” – mówi Céline.

„Kropelki wody są 200 razy mniejsze niż te w sprayu na astmę. Małe kropelki wody są wdychane, mają ładunek ujemny i indukują immunologiczny tryb działania. Zmniejszają stan zapalny płuc” – wyjaśnia dr Hartl.

Projekt HEALPS2

Profesor, który specjalizuje się w medycynie ekologicznej, opracował HEALPS2 projekt na podstawie badań klinicznych.

Jest on wspierany przez politykę spójności Unii Europejskiej, która zapewnia 85% budżetu wynoszącego 2 417 603 euro.

Zespół proponuje wszystkim krajom alpejskim (Francji, Włochom, Słowenii, Austrii, Niemcom i Szwajcarii) pomoc lokalnym graczom w sporządzaniu spisu ich zasobów naturalnych.

Celem jest opracowanie dostosowanej do potrzeb oferty turystyki terapeutycznej.

„Wszystko, co jest bardzo specyficzne dla regionu alpejskiego, może mieć znaczenie pod względem zdrowotnym”, szlaki turystyczne, lepsze powietrze, chłodniejsze powietrze w czasach zmian klimatycznych i inne czynniki, takie jak pastwiska alpejskie, produkty mleczne, miód” – mówi Hartl.

Nowe możliwości ekonomiczne

W Krimml turystyka terapeutyczna dała początek nowym pomysłom: na przykład jeden hotel został dostosowany dla alergików. A wioska wraca do życia:

„Nasze stawki ekonomiczne zmieniły się w ciągu ostatnich 15 lat, odkąd działamy w sektorze turystyki zdrowotnej. Udało nam się zwiększyć liczbę gości o około 35%. Region jest odległy, ale mogliśmy również zwiększyć liczbę miejsc pracy w regionie. Zwłaszcza wiele miejsc pracy dla kobiet, wysoko wykwalifikowanych, dla osób, które obecnie pozostają w regionie” – wyjaśnia Silvia Northdurfter, wiceszefowa Hohe Tauern Health.

W obliczu braku śniegu projekt HEALPS2 jest również szansą na „oddech” dla położonych niżej ośrodków narciarskich.