O nas
Kontakt

Liczba ofiar śmiertelnych w Gazie wzrasta do 9 000, kolejny obóz dla uchodźców uderzony przez Izrael, twierdzenie o „rozwoju ludobójstwa”

Laura Kowalczyk

Liczba ofiar śmiertelnych w Gazie wzrasta do 9 000, kolejny obóz dla uchodźców uderzony przez Izrael, twierdzenie o „rozwoju ludobójstwa”

Najnowsze wydarzenia z wojny w Izraelu z Hamasem.

Obóz uchodźców dotknięty izraelskim atakiem, mówi urzędnik Gazy

W czwartek izraelski atak uderzył w budynek mieszkalny w obozie dla uchodźców Bureij w środkowej Gazie, zabijając co najmniej 15 osób, powiedział rzecznik Obrony Cywilnej Gazy.

W rozmowie z Al Jazeerą Mahmoud Bassal powiedział, że pojazdy obrony cywilnej i służby ratownicze miały trudności z przybyciem na miejsce w celu usunięcia wraku.

Mieszkańcy twierdzą, że pod gruzami uwięzionych jest kilkadziesiąt osób. Uderzenie spowodowało powstanie dużego krateru i poważnie uszkodziło otaczające go budynki. Osoba, która przeżyła, w rozmowie z siecią telewizyjną porównała to do trzęsienia ziemi.

Bassal powiedział, że ratownicy medyczni i osoby udzielające pierwszej pomocy Obrony Cywilnej Gazy borykają się z trudnościami z powodu uszkodzonej infrastruktury i niedoborów paliwa.

Dodał, że do napędzania ambulansów i innych pojazdów polegają na paliwie przekazywanym przez indywidualnych Palestyńczyków z ich osobistych zapasów.

Izrael zakazał transportu paliwa do Gazy.

Ponad 9 000 Palestyńczyków zginęło – Ministerstwo Zdrowia Gazy

Ministerstwo Zdrowia Gazy poinformowało w czwartek, że od wybuchu wojny ponad trzy tygodnie temu zginęło ponad 9 000 Palestyńczyków.

Rzecznik ministerstwa dr Ashraf al-Qidra powiedział, że w Gazie zginęło 9061 osób, w tym 3760 poniżej 18 roku życia.

Liczba ta nie ma precedensu w ciągu dziesięcioleci przemocy izraelsko-palestyńskiej i jest około czterokrotnie większa niż liczba ofiar wojny w Gazie w 2014 r., która trwała ponad sześć tygodni.

Po stronie izraelskiej zginęło ponad 1400 osób, przy czym zdecydowana większość cywilów została zabita przez Hamas podczas jego krwawego wtargnięcia na Izrael 7 października, co również jest liczbą bezprecedensową.

Od rozpoczęcia operacji lądowych w Gazie zginęło siedemnastu izraelskich żołnierzy.

Palestyńskie dziecko ranne w izraelskim bombardowaniu zostaje przewiezione do szpitala w Deir al Balah, na południe od Strefy Gazy, czwartek, 2 listopada 2023 r.
Palestyńskie dziecko ranne w izraelskim bombardowaniu zostaje przewiezione do szpitala w Deir al Balah, na południe od Strefy Gazy, czwartek, 2 listopada 2023 r.

Ministerstwo Zdrowia jest częścią rządu kierowanego przez Hamas, ale w jego skład wchodzą lekarze i weterani służby cywilnej, którzy nie są powiązani z grupą.

Jej żniwo z poprzednich wojen potwierdziło kontrolę ONZ, niezależne dochodzenia, a nawet obliczenia Izraela.

Al-Kidra ostrzegł przed „nieuchronną katastrofą zdrowotną” po awarii głównego generatora w szpitalu w północnej Gazie, a inne szpitale borykają się z niedoborami paliwa i leków.

Powiedział, że prawdopodobnie wkrótce ulegnie awarii generator w szpitalu Shifa w mieście Gaza, największym szpitalu na tym terytorium.

„Apelujemy do wszystkich stron, aby zapewniły bezpieczny przejazd pilnej pomocy medycznej do Gazy” – powiedział.

ONZ skrytykowano za to, że nie powstrzymała „ludobójstwa” w Gazie

Wyższy rangą urzędnik ONZ ostro skrytykował ONZ w piśmie odchodzącym na emeryturę za niepowstrzymanie tego, co nazwał „ludobójstwem rozgrywającym się na naszych oczach” w Gazie.

Craig Mokhiber, amerykański prawnik zajmujący się prawami człowieka, stwierdził, że „obecna masowa rzeź narodu palestyńskiego” jest zakorzeniona w dziesięcioleciach prześladowań ze strony Izraela „w całości opartych na ich statusie Arabów i połączonych z wyraźnymi oświadczeniami woli złożonymi przez przywódców izraelskiego rządu i wojskowy.”

31 października Mokhiber odszedł z pracy na stanowisku kierownika nowojorskiego biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka.

Jego czterostronicowy list do szefa ONZ ds. praw człowieka Volkera Türka nie wspomina o niespodziewanym ataku Hamasu na Izrael 7 października, w którym zginęło 1400 osób.

W marcu Mokhiber poinformował ONZ, że odchodzi na emeryturę.

W swoim liście Mokhiber oskarżył Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i znaczną część Europy o „całkowity współudział w straszliwym ataku” sił izraelskich na Gazę.

Mokhiber, który wstąpił do ONZ w 1992 r. i stwierdził, że od lat 90. XX w. bada palestyńskie prawa człowieka, napisał również, że dwupaństwowe rozwiązanie trwającego od kilkudziesięciu lat konfliktu izraelsko-palestyńskiego jest niemożliwe.

Wezwał do demontażu Izraela i ustanowienia „jednego, demokratycznego, świeckiego państwa w całej historycznej Palestynie, z równymi prawami dla chrześcijan, muzułmanów i Żydów”.

Biden wzywa do humanitarnej „pauzy”

Prezydent USA powiedział, że powinna nastąpić humanitarna „pauza” w wojnie między Izraelem a Hamasem po tym, jak przemówienie w środę wieczorem zostało przerwane przez protestującego wzywającego do zawieszenia broni.

„Myślę, że potrzebujemy przerwy” – powiedział Joe Biden.

Wezwanie to było subtelnym odejściem ze strony Bidena i czołowych doradców Białego Domu, którzy przez cały obecny kryzys upierali się, że nie będą dyktować Izraelczykom sposobu prowadzenia operacji wojskowych.

Jednak przywódca Demokratów stoi w obliczu rosnącej presji ze strony grup praw człowieka, innych światowych przywódców, a nawet liberalnych członków jego własnej Partii Demokratycznej, którzy twierdzą, że atak Izraela jest zbiorową karą za działania Hamasu i że nadszedł czas na zawieszenie broni.

W swoich komentarzach Biden wywierał presję na izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu, aby dał Palestyńczykom przynajmniej krótkie wytchnienie od bezlitosnej operacji wojskowej, w wyniku której zginęło tysiące ludzi i pogrążyła pas o powierzchni 300 km2 w wyniszczającym kryzysie humanitarnym.

Pomoc dla Izraela przedmiotem debaty w Kongresie USA

Czy Stany Zjednoczone ograniczą się do finansowego wsparcia Izraela? A może przyjmą oszałamiający pakiet, jakiego oczekiwał prezydent Biden, obejmujący fundusze dla Gazy, Ukrainy i partnerów w Azji?

Kongres USA rozpocznie się w czwartek, aby omówić tę drażliwą kwestię.

Kongres, który wreszcie funkcjonuje ze swoim nowym „głośnikiem”, jest podzielony na dwie części ze względu na rodzaj wsparcia, jakie ma zapewnić swoim sojusznikom za granicą.

Zarówno Demokraci, jak i Republikanie chcą natychmiast przyjąć pomoc wojskową dla Izraela, wieloletniego partnera Stanów Zjednoczonych, walczącego z Hamasem.

Jednak sytuacja się komplikuje, jeśli chodzi o Ukrainę.

W obozie prawicowym coraz częściej pojawiają się wezwania do ograniczenia wielomiliardowej pomocy dla Kijowa.

Świadomy rosnącego zmęczenia części klasy politycznej, Biden zdecydował się połączyć swoją prośbę o pomoc dla Ukrainy – ponad 61 miliardów dolarów (57,5 miliarda euro) – z prośbą o pomoc dla Izraela w wysokości około 14 miliardów (13 miliardów euro).

80-letni przywódca szacuje też, że na reakcję na międzynarodowe kryzysy humanitarne, m.in. w Strefie Gazy, potrzebowałby nieco ponad 9 miliardów dolarów (8,5 miliarda euro).

To łącznie prawie 106 miliardów (100 miliardów euro).

Republikańscy przywódcy w Izbie chcą przeciwstawić się prezydentowi USA i planują zorganizować w czwartek głosowanie nad kopertą przeznaczoną wyłącznie dla Izraela.

„Nie możemy pozwolić, aby brutalność wobec Izraela była kontynuowana” – powiedział nowy mówca Mike Johnson.

Biały fosfor stosowany w Gazie i Libanie: Amnestia

Amnesty International twierdzi, że zweryfikowała użycie białego fosforu zarówno w Gazie, jak i w Libanie.

Starsza doradczyni ds. kryzysu Donatella Rovera powiedziała w czwartek Sky News, że Amnesty International dysponuje materiałem wideo przedstawiającym użycie białego fosforu w Strefie Gazy i Libanie, a także zeznaniami lekarzy z południowego Libanu.

Rovera określił jako „skandaliczną” „bierność społeczności międzynarodowej w obliczu katastrofy lub kryzysu humanitarnego o takich rozmiarach”.

„Żadna ze stron tego konfliktu z całą pewnością nie przestrzega prawa międzynarodowego” – dodała, wzywając do przeprowadzenia niezależnych dochodzeń w sprawie wszystkich naruszeń.

Stosowanie białego fosforu jest nielegalne w świetle prawa międzynarodowego w przypadku wystrzeliwania go na obszary zaludnione.

Rozżarzona do białości substancja chemiczna może podpalić budynki i spalić ludzkie ciało aż do kości. Osoby, które przeżyły, są narażone na ryzyko infekcji oraz niewydolności narządów lub układu oddechowego, nawet jeśli ich oparzenia są niewielkie.

Kilka państw ewakuuje swoich obywateli ze Strefy Gazy

Wiele krajów ogłosiło ewakuację pierwszej grupy swoich obywateli z Gazy do Egiptu przez przejście w Rafah.

Australijski Departament Spraw Zagranicznych i Handlu poinformował, że w środę przez przejście ewakuowano 20 Australijczyków oraz trzy osoby, które były stałymi mieszkańcami lub członkami najbliższej rodziny obywatela.

Jednak zastępca ministra spraw zagranicznych Australii Tim Watts powiedział, że 65 obywateli, mieszkańców i bliskich krewnych nie zostało jeszcze ewakuowanych.

„Nadal nalegamy, aby mogli jak najszybciej przejść przez przejście w Rafah” – powiedział Watts.

Rząd Bułgarii ogłosił również, że 36 obywateli Bułgarii wraz z członkami ich rodzin pomyślnie opuściło Gazę.

Bułgarska minister spraw zagranicznych Mariya Gabriel powiedziała, że ​​ewakuacja przez przejście w Rafah została przeprowadzona „w złożonej i niezwykle dynamicznej sytuacji”, a wszyscy obywatele Bułgarii w pierwszej możliwej grupie, którym pozwolono opuścić Strefę Gazy, „byli w dobrym stanie”.

W środę Francja, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone ogłosiły, że pierwszym obywatelom udało się ewakuować Strefę Gazy przez przejście graniczne w Rafah.