O nas
Kontakt

Liderzy wzywają do jednolitej reakcji na problemy światowe na Światowym Forum w Baku

Laura Kowalczyk

Azpromo

Służący i byli przywódcy spotkali się w ramach zasad solidarności, równości i inkluzywności, aby wymieniać się i znajdować globalne rozwiązania globalnych problemów.

Światowi przywódcy, decydenci i decydenci zebrali się na 11. Światowym Forum w Baku w Azerbejdżanie, aby omówić wspólne obawy.

Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew powitał ponad czterech obecnych i 40 byłych prezydentów i premierów. „Jeśli porównamy to, o czym rozmawialiśmy w marcu ubiegłego roku, z tym, o czym rozmawiamy dzisiaj, widzimy istotne zmiany. Zmiany geopolityczne” – powiedział.

To zdanie powtórzył prezydent Albanii Bajram Begaj, który wezwał do „jednolitej odpowiedzi” na globalne wyzwania. „Rzeczywiście żyjemy w bezprecedensowych czasach. Wiele się dzieje. Mamy niestabilność polityczną. Mamy dysproporcje gospodarcze. Mamy zmiany klimatyczne. Mamy wyzwania zdrowotne. Oczywiście edukację. Mamy niesprawiedliwość społeczną. Ale z wyzwaniami, przed którymi stoimy, nie można stawić czoła samemu” – powiedział.

Reporterka Euronews Jane Witherspoon przeprowadza wywiad z prezydentem Albanii.
Reporterka TylkoGliwice Jane Witherspoon przeprowadza wywiad z prezydentem Albanii.

Tematem wydarzenia było „naprawienie podzielonego świata” i rozległy się głośne wezwania do modernizacji przestarzałych instytucji i globalnego zarządzania.

„Znajdujemy się w sytuacji, w której świat radykalnie się zmienił w ciągu ostatnich 70 lat, a nadal żyjemy w świecie, którego architektura została zaprojektowana dawno temu” – powiedział Jean-Claude Trichet, były prezes Europejskiego Centrum ds. Bank i były prezes Banku Francji.

Ostrzegł także stanowczo o stanie światowego porządku gospodarczego, mówiąc: „Żyjemy w wysoce niebezpiecznym świecie finansowo-gospodarczym, który według niektórych wskaźników jest jeszcze bardziej kruchy niż bezpośrednio przed ostatnim wielkim (finansowym) ) kryzys.” Dodał, że Europa musi dogonić resztę świata i „wzmocnić funkcjonowanie instytucji kontynentalnej”.

Winnie Byanyima, dyrektor wykonawcza UNAIDS i zastępca sekretarza generalnego ONZ, uważa, że ​​jeśli chodzi o naprawę światowej gospodarki, należy zająć się restrukturyzacją zadłużenia. Powiedziała TylkoGliwice: „Wszystkie nasze gospodarki są teraz ze sobą powiązane. Kraje o niskich dochodach dławią się długami, nie są w stanie zapłacić za zdrowie swoich obywateli i edukację swoich dzieci. Nie ma systemu, w którym można szybko przeprowadzić restrukturyzację zadłużenia i postawić kraj na nogi”. Dodała, że ​​problemy te „można rozwiązać tylko globalnie”.

Prowadzono znaczący dialog na temat globalnych konfliktów w wielu częściach świata, a prezydent Albanii Bajram Begaj powiedział: „Pokój jest bezcenny. Możemy zrobić wszystko, aby zwiększyć nasze możliwości, aby zapewnić większe bezpieczeństwo na naszym kontynencie. I oczywiście pochodzę z regionu, który jest bardzo niestabilny, a sytuacja wojny na Ukrainie skłania tamtejszą ludność do większego zastanowienia się nad współpracą i dialogiem”.

Tematy takie jak sztuczna inteligencja, innowacje i globalne wyzwania zdrowotne również zdominowały program. Najat Mokhtar, zastępca dyrektora generalnego Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej i kierownik Departamentu Nauk i Zastosowań Jądrowych, wziął udział w panelu dyskusyjnym dotyczącym „zdrowia dla wszystkich”. Powiedziała TylkoGliwice: „Potrzebujemy zasobów… Potrzebujemy również danych. Potrzebujemy informacji.