Cztery łodzie na czterech rzekach w podróż, aby tworzyć nowe historie i pomóc na nowo zdefiniować kulturę na całym kontynencie. Producentem Pawilonu Europejskiego 2024 będzie młody kolektyw artystyczny, w skład którego wchodzą twórcy z Austrii, Serbii, Polski i Portugalii.
Europejska Fundacja Kultury ogłosiła długo oczekiwaną zwycięską ofertę na organizację drugiej edycji Pawilonu Europejskiego, ambitnego paneuropejskiego projektu w zakresie sztuk mieszanych, którego celem jest jednoczenie ludzi poprzez kulturę.
Niezależny kolektyw artystów espaço agora teraz zdobył nagrodę za innowacyjny eksperyment „Liquid Becomings”. W skład konsorcjum wchodzą organizacje FLOW, MS-Fusion, Teatro Meia Volta i United Artist Labour.
Jego celem jest umieszczenie załogi artystów na czterech łodziach na czterech europejskich rzekach – Dunaju, Wiśle, Renie i Tagu. We wrześniu popłyną na 28 dni, po czym zbiorą się w Lizbonie na końcowy program artystyczny w listopadzie.
„Zbyt wiele osób w naszym społeczeństwie czuje się wyobcowanych i pozostawionych w tyle. Prosty akt spotkania się z ludźmi tam, gdzie są, wydawał się pilny. Ze względu na wymiar europejski uznaliśmy za konieczne dotarcie do jak największej liczby terytoriów” – powiedziała Naomi Russell, założycielka z Espaço agoraTeraz.
Kolektyw podzieli się nagrodą w wysokości 500 000 euro przyznaną przez międzynarodowe jury, które pragnie nagrodzić ambitną koncepcję mającą na celu zjednoczenie różnych i różnorodnych społeczności na całym kontynencie.
Podróż w nieznane
Kolektyw tworzą artyści z Austrii, Serbii, Polski i Portugalii.
Każdy ze statków będzie miał temat przewodni podczas swojej podróży: „Ruiny i potwory”, „Obwody”, „Wspólność” oraz „Ciała i polityka”.
Chociaż łodzie to proste statki oferujące zrównoważony i powolny sposób podróżowania, zadania załóg są potencjalnie monumentalne i wymagają ścisłej współpracy i elastyczności, ponieważ większość podróży i ludzie, których spotkają, są nieprzewidywalni.
W dniach 7–9 listopada 2024 r. wszystkie łodzie połączą siły w stolicy Portugalii. Trzydniowy program artystyczny celebrujący polifonię, przestrzenie liminalne i wędrowanie połączy stary port Beato z Quinta Alegre, kompleksem społeczno-kulturowym położonym na północnych obrzeżach Lizbony.
Program rozpocznie się od Public Kitchen, wydarzenia wspólnotowego i artystycznego opartego na kuchni wszystkich mieszkańców parafii Santa Clara. Podczas wielokulturowej kolacji serwowanej przez lokalnych mieszkańców zostaną omówione historie dotyczące podróży, migracji i życzeń na przyszłość.
Misją załogi jest tworzenie, rozmawianie ze społecznościami i odkrywanie pomysłów na alternatywne życie w przyszłości.
Pojawią się także specjalnie zamówione nowe prace portugalskich artystów, w tym pisarza Gonçalo Tavaresa, performera, artysty dźwiękowego i muzyka Jonathana Uliela Saldanha, twórczyni teatralnej Pauli Diogo i kolektywu Teatro Meia Volta.