Współcześni graficy towarzyszą historycznym mistrzom na najdłużej odbywających się targach sztuki w Londynie.
Najstarsze targi sztuki w Londynie powracają do Somerset House w dniach 21–24 marca i obejmują sześć stuleci niezwykłej grafiki.
Od nowych dzieł Boo Saville'a, Graysona Perry'ego, Sarah Morris i Paula Morrisona, po rzadkie grafiki Picassa, Miro, Twombly'ego, Bacona, Freuda, Emina i nie tylko; szerokość historii grafiki i różnorodność jej form zostanie zaprezentowana podczas Londyńskich Targów Grafiki Oryginalnej (LOPF).
„Jesteśmy podekscytowani możliwością ogłoszenia powrotu LOPF i powitania na tegorocznych targach wielu nowych wystawców z tak odległych miejsc, jak Nowy Jork i Tokio” – powiedziała Helen Rosslyn, dyrektor LOPF.
„Wspaniale jest widzieć, jak grafika zyskuje na znaczeniu w świecie sztuki i zapewnia platformę dla wschodzących grafików, eksperymentujących zarówno z tradycyjnymi, jak i przełomowymi technikami”.
Co można zobaczyć w LOPF?
Targi LOPF, w których uczestniczy czterdziestu pięciu wystawców z całego świata, są rozległe, choć nieco przytłaczające.
Wśród najważniejszych atrakcji znajdują się współczesne dzieła londyńskich artystów Thomasa J. Price'a, Anj Smith i Soni Boyce, a także dzieła historyczne Phyllidy Barlow, Louise Bourgeois, Luchity Hurtado, Takesady Matsutani i nie tylko.
Wśród wystawców znajdzie się Atelier Le Grand Village, mieszcząca się w południowo-zachodniej Francji pracownia specjalizująca się w przywracaniu sztuki litografii w kamieniu. Wśród dzieł artystów z całego świata znajduje się m.in. tryptyk z litografią manière noire z Afryki Południowej, artystki Diane Victor.
Tymczasem innowację podkreślają wystawcy, tacy jak austriacki start-up LITO Editions, którego wykorzystanie pionierskich technologii nadaje swoim pracom oszałamiające efekty tekstury 3D.
Dla fanów aktualnej wystawy „CUTE” w Somerset House, poświęconej kotom i wszystkiemu, co współczesne kiczowi, zabawne grafiki młodych japońskich artystów, takich jak Kawakami Yoshiro, idealnie pasują. Zainspirowana japońską animacją i tradycyjnymi lalkami „kokeshi”, charakterystyczna estetyka Yoshiro składa hołd trwałemu urokowi „Kawaii”.
Poznaj mistrzów
Oprócz podkreślania tego, co najlepsze we współczesnej grafice, LOPF zagłębia się w bogatą historię tego medium, prezentując wszystko, od XVII-wiecznych rycin po dzieła mistrzów Złotego Wieku, takich jak holenderski artysta Jan Van de Velde II.
Wyczekiwana kolekcja dwunastu portretów mezzotintowych naturalnej wielkości autorstwa Thomasa Frye’a, znanego z XVIII-wiecznych rycin mezzotintowych.
Godna uwagi jest także wystawa w Galerii Sztuk Pięknych Vistavka, w której znajdują się XVIII-wieczne francuskie ryciny wykonane pastelami, w tym fragmenty serii „Les Estampes Anglaises” Louisa Marina Bonneta, „w których odważnie wkomponował on płatki złota wbrew przepisom stanowym” – czytamy w komunikacie prasowym. .
W Galerii Petera Harringtona zaprezentowane zostaną prace kultowych artystów, w tym grafika Tracy Emin inspirowana Edvardem Munchem oraz „Mammy (Sylvia Williams)” Andy’ego Warhola (1981), jedna z dziesięciu grafik ze słynnego portfolio „Mity” legendy pop-artu .
Jeśli nie oglądasz rozległych wystaw, możesz wziąć udział w warsztatach i wykładach prowadzonych przez naukowców i pionierów brytyjskich artystów, takich jak Norman Ackroyd RA.
Szczególny hołd zostanie złożony życiu i twórczości legendarnego grafika Joe Tilsona, zmarłego w ubiegłym roku powojennego brytyjskiego pioniera pop-artu.
London Original Print Fair odbywają się w Somerset House w Londynie w Wielkiej Brytanii w dniach 21–24 marca.