Niewystarczające finansowanie spowalnia transformację w kierunku neutralności klimatycznej. Należy zwiększyć pochłanianie dwutlenku węgla przez lasy, aby wychwytywać więcej dwutlenku węgla — czytamy w nowym raporcie.
Zgodnie z raportem opublikowanym dzisiaj (2 lipca) kraje UE podążają „w złym kierunku” w swoich wysiłkach na rzecz ograniczenia emisji dwutlenku węgla, ponieważ naturalne pochłaniacze dwutlenku węgla stale zanikają, a brak inwestycji w ochronę klimatu zagraża postępowi.
Chociaż ambicje klimatyczne pozostają zgodne z celami deklarowanymi przez kraje UE, Europejskie Obserwatorium Neutralności Klimatycznej (ECNO) uważa, że „pilne” jest przyjęcie środków mających na celu inwestowanie w naturalne usuwanie dwutlenku węgla poprzez zachęcanie do większego zróżnicowania gatunków drzew.
„Istnieje pilna potrzeba dalszego rozszerzania zrównoważonych praktyk leśnych oraz promowania odnowy, ponownego zalesiania i zrównoważonego zarządzania” – czytamy w raporcie.
Nick Evans, pracownik naukowy w Ecologic i ekspert ECNO, powiedział, że dowody wskazują również na „istotne słabości” w zakresie wdrażania finansowania transformacji na szczeblu krajowym.
Według raportu luka inwestycyjna w dziedzinie klimatu wyniesie 406 mld euro w 2022 r., co oznacza, że 50% inwestycji brakuje na transformację mającą na celu osiągnięcie celów klimatycznych.
ECNO uważa, że bez „odwrócenia sytuacji w zakresie finansów” transformacja klimatyczna „może się nie powieść”, a jego koledzy badacze szacują, że inwestycje muszą się podwoić, aby osiągnąć cel klimatyczny polegający na zmniejszeniu emisji netto gazów cieplarnianych o co najmniej 55% do 2030 r.
„Konieczne jest podjęcie zdecydowanych działań politycznych w celu przekierowania przepływów finansowych w stronę finansowania transformacji, w tym stopniowego wycofywania dotacji do paliw kopalnych i zamknięcia luki inwestycyjnej” – zalecono w raporcie.
ECNO ostrzega, że chociaż prywatne inwestycje w czyste technologie wzrosły, należy przyspieszyć inwestycje w kluczowych obszarach, aby przyspieszyć transformację, w szczególności w zakresie energooszczędnych renowacji budynków, instalacji elektrycznych pomp ciepła, rozbudowy elektrowni wiatrowych i słonecznych, poprawy sieci elektroenergetycznej, rozwoju kolei i transportu publicznego, a także pojazdów osobowych o zerowej emisji i odpowiednich stacji ładowania.
Clara Calipel, pracownik naukowy Instytutu Ekonomiki Klimatycznej i ekspert ECNO, powiedziała, że dane z raportu pokazują, że dotacje do paliw kopalnych wzrosły prawie trzykrotnie między 2021 a 2022 rokiem, osiągając 190 mld euro w obliczu kryzysu związanego z energią kopalną. Kwota ta mogłaby zostać wykorzystana do promowania wdrażania czystych technologii i przyspieszenia zielonej transformacji.
Jednak Eike Karola Velten, główna autorka raportu ECNO i starsza pracowniczka naukowa Ecologic Institute, jest przekonana, że w nadchodzących latach nastąpi dalszy rozwój zielonej polityki w transformacji gospodarki i społeczeństwa.
„Cieszymy się, że widzimy oznaki, że Komisja i inne kluczowe organy dostrzegają potrzebę i wartość bardziej kompleksowego monitorowania, aby zapewnić, że wdrażanie europejskiej transformacji klimatycznej będzie można śledzić i sterować za pomocą ukierunkowanych, opartych na faktach spostrzeżeń” – powiedział Velten, wzywając jednocześnie do ostrożności przed samozadowoleniem „w tej krytycznej dekadzie działań”.
Jak poinformował 1 lipca rzecznik Komisji Europejskiej, państwa członkowskie mają czas do niedzieli (30 czerwca) na przedstawienie ostatecznych planów dotyczących energii i klimatu. Tego terminu dotrzymały jedynie Dania, Finlandia, Holandia i Szwecja.
„Komisja stanowczo wzywa inne państwa członkowskie do dostarczenia swoich planów energetycznych i klimatycznych. Terminowe złożenie tych planów pomoże uruchomić niezbędne inwestycje, aby osiągnąć nasze cele na rok 2030” – dodał rzecznik.