Prezydent Francji mówił o znaczeniu byłego ministra finansów dla relacji Francja-Niemcy.
Prezydent Francji Emmanuel Macron złożył hołd byłemu ministrowi finansów Wolfgangowi Schaeuble’owi podczas pomnika w niemieckim parlamencie.
Schaeuble, najdłużej urzędujący poseł w kraju, który pomagał negocjować zjednoczenie Niemiec, zmarł w grudniu w wieku 81 lat.
Macron, przewodnicząca Bundestagu Baerbel Bas i przywódca chadeków Friedrich Merz pochwalili długą służbę Schaeuble’a w niemieckim rządzie oraz jego zaangażowanie na rzecz zjednoczonych Niemiec i projektu europejskiego.
„Niemcy straciły męża stanu, Europa straciła filar, Francja straciła przyjaciela” – powiedział Macron.
Mówił o znaczeniu Schaeuble’a dla stosunków francusko-niemieckich, zauważając, że poniedziałkowe wydarzenie upamiętniające odbyło się w rocznicę podpisania Traktatu Elizejskiego, który został podpisany 22 stycznia 1963 r., aby uczcić nową erę stosunków między obydwoma krajami w powojenna Europa.
Schaeuble odegrał znaczącą rolę w niemieckiej polityce: po raz pierwszy dołączył do gabinetu Niemiec Zachodnich w 1984 r., przez pięć lat pełniąc funkcję szefa sztabu kanclerza Helmuta Kohla, zanim został ministrem spraw wewnętrznych.
Na tym stanowisku Schaeuble był kluczowym negocjatorem z Niemiec Zachodnich, gdy kraj zmierzał w stronę zjednoczenia z komunistycznym Wschodem po upadku muru berlińskiego 9 listopada 1989 roku. Pomógł przygotować traktat, który stworzył ramy prawne zjednoczenia w dniu 3 października 1990 r.
Zaburzony psychicznie mężczyzna zastrzelił Schaeuble’a podczas wiecu wyborczego w 1990 r., tuż po zjednoczeniu kraju. Został sparaliżowany od pasa w dół i do końca życia poruszał się na wózku inwalidzkim. Kilka tygodni później wrócił do pracy, a w następnym roku przypisano mu pomoc w wywarciu wpływu na niemiecki parlament w celu przeniesienia stolicy zjednoczonego narodu z Bonn do Berlina.
Schaeuble został ministrem finansów kanclerz Angeli Merkel w październiku 2009 r., tuż przed ujawnieniem informacji o rosnącym deficycie budżetowym Grecji, które zapoczątkowały kryzys, który ogarnął kontynent i groził destabilizacją światowego porządku finansowego. Pełniąc tę rolę, był centralną postacią w intensywnych wysiłkach oszczędnościowych mających na celu wyciągnięcie Europy z kryzysu zadłużeniowego.
Schaeuble pełnił ostatnio funkcję przewodniczącego niemieckiego Bundestagu i był najdłużej sprawującym urząd prawodawcą w kraju.
Merz stwierdził, że Schaeuble miał reputację osoby „twardej” w niektórych kwestiach, w tym w sprawie kryzysu finansowego, ale dodał, że „zawsze zachowywał się uczciwie — zawsze był gotowy słuchać z szacunkiem swojego odpowiednika i zawsze był gotowy na kompromisy w interesie Europy.”
Bas, obecny przewodniczący Bundestagu, określił Schaeuble’a jako „wytrawnego urzędnika publicznego”.
„Dla niego na pierwszym miejscu zawsze było biuro, potem osoba” – powiedziała.
„Pokonał niepowodzenia polityczne i osobiste zrządzenie losu” – powiedział Bas. „Kontynuował działania na rzecz tej demokracji i tego kraju i osiągnął historyczne rzeczy”.