O nas
Kontakt

Macron w Davos: strategiczny projekt gospodarczy dla przyszłości Francji i Europy

Laura Kowalczyk

Emmanuel Macron delivers his speech at the Annual Meeting of World Economic Forum in Davos, Switzerland, Wednesday, Jan. 17, 2024.

„Nasz kontynent ma wiele oszczędności, ale te oszczędności nie trafiają we właściwe miejsca, do właściwych sektorów. Możemy iść do przodu, wszyscy 27 z nas” – powiedział Macron podczas przemówienia na WEF w Davos.

Prezydent Francji Emmanuel Macron przedstawił w środę na Światowym Forum Ekonomicznym (WEF) w Davos kompleksową wizję przyszłości Francji i Europy, kładąc nacisk na reformy gospodarcze, zrównoważony rozwój środowiskowy i wzmocnienie europejskiej suwerenności.

TylkoGliwice Business przegląda nagłówki gazet.

Reformy podatkowe i zielone inwestycje

Macron rozpoczął swoje przemówienie podkreśleniem znaczących reform podatkowych we Francji, w tym zauważalnej obniżki o 60 miliardów euro i obniżki podatku od osób prawnych z 33,3% do 25%.

Podkreślił wprowadzenie zielonych kredytów w celu przyciągnięcia firm zajmujących się ekologicznymi technologiami, demonstrując swoje podwójne zaangażowanie we wzrost gospodarczy i zrównoważony rozwój środowiska.

Macron podkreślił potrzebę większych inwestycji w różnych sektorach, mówiąc: „Kwantowe, czyste, zielone technologie, a nawet sektor obronny wymagają znacznie więcej pieniędzy. Potrzebujemy strategii inwestycyjnej z dwoma silnikami.”

Pogłębić integrację finansową i wzmocnić inwestycje publiczne

Kluczową częścią strategii Macrona jest pogłębienie europejskiej unii rynków kapitałowych w celu zapewnienia bardziej zintegrowanych systemów finansowych na całym kontynencie.

Wezwał do zwiększenia europejskich inwestycji publicznych, sugerując możliwość wprowadzenia euroobligacji skupionych na obszarach priorytetowych.

Macron zauważył: „Nasz kontynent ma wiele oszczędności, ale te oszczędności nie płyną we właściwe miejsca, do właściwych sektorów. Możemy iść do przodu, wszyscy 27, musimy to zrobić”.

Ambitne cele środowiskowe i neutralność węglowa

Macron podkreślił wyjątkowe stanowisko Europy w akceptowaniu neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla i wezwał do przyjęcia bardziej ambitnego programu ochrony środowiska, opartego na inwestycjach i innowacjach.

„Jeśli chcemy programu na rzecz zrównoważonego rozwoju, musimy więcej inwestować. Musimy więcej inwestować w klimat, więcej w sztuczną inteligencję” – powiedział. „Przeprowadzić więcej reform, ale musimy także zmienić nasz własny model, tworząc więcej miejsc pracy w Europie, zasadniczo lepiej płatnych”.

W stronę suwerennej Europy: podkreślanie autonomii

Wizja Macrona dotycząca bardziej suwerennej Europy obejmuje zagwarantowanie europejskiej produkcji w kluczowych sektorach technologii i krytycznych częściach łańcucha wartości, od chipów po rolnictwo i od odnawialnych źródeł energii po energię jądrową.

„Bardziej suwerenna Europa oznacza, że ​​musimy mieć pewność, że mamy suwerenną europejską produkcję inteligencji mózgowej, powiedziałbym. Kluczowe technologie i krytyczne elementy łańcucha wartości, od chipów, przez rolnictwo, po energię, czyli energie odnawialne i energetyki jądrowej” – powiedział. potwierdził.

Opisał Unię Europejską jako projekt „niezależny od wielkich mocarstw i nie projekt hegemonii, ale równowagi, równowagi i szacunku”.

Osiągnięcia ekologiczne Francji i jej strategia nuklearna

Macron szczegółowo opisał wysiłki na rzecz dekarbonizacji dostaw energii Francji, mówiąc: „Przeprowadziliśmy również reformy mające na celu dekarbonizację naszej energii w ramach planu ochrony środowiska, w który zaangażowaliśmy wszystkie sektory. »

Z dumą mówił o dostosowaniu się Francji do celów Porozumienia paryskiego, demonstrując swoje zaangażowanie w redukcję emisji i wzmacnianie zrównoważonego rozwoju.

„Sześć lat temu, kiedy byłem przed wami, zmniejszyliśmy emisję CO2 o 1% rocznie. Dwa lata później zaczęliśmy je zmniejszać o 2% rocznie. Robiliśmy to przez cztery lata. W zeszłym roku obniżyliśmy je o 4,6%. %. Więc to działa” – powiedział Macron.

Podkreślił, że 70% francuskiej energii elektrycznej opiera się na energii jądrowej i zapowiedział plany dotyczące nowych reaktorów jądrowych: „Ogłosiliśmy już sześć nowych reaktorów i do czerwca ogłoszę osiem nowych reaktorów”.

Patrząc w przyszłość: nadchodzą kluczowe decyzje dla Europy

Macron zakończył wybiegającym w przyszłość oświadczeniem w sprawie kluczowych decyzji, przed którymi stanie Europa w nadchodzących latach, podkreślając znaczenie jedności, inwestycji i innowacji w sektorach takich jak sztuczna inteligencja, przestrzeń kosmiczna, technologia kwantowa, chipy elektroniczne i obronność.

Przekonywał, że są to filary suwerennego podejścia i jeśli Europie uda się zjednoczyć i znacząco zainwestować w te sektory, będzie w stanie osiągnąć swoje ambitne cele.

Macron podkreślił znaczenie jedności i suwerenności Europy, szczególnie w świetle ostatnich wyzwań globalnych. Przytoczył zbiorową reakcję UE na kryzys związany z Covid-19 i wojnę na Ukrainie jako przykłady siły zjednoczonej Europy.