O nas
Kontakt

Madryt, Walencja, Saragossa: Hiszpańskie miasta przejmują inicjatywę w zakresie neutralności klimatycznej

Laura Kowalczyk

Madryt, Walencja, Saragossa: Hiszpańskie miasta przejmują inicjatywę w zakresie neutralności klimatycznej

Wyróżnienie otrzymało pięć miast w Hiszpanii oraz miasta w Szwecji, Danii, Niemczech, Austrii i Rumunii.

Dziesięć europejskich miast zostało nagrodzonych za plany osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2030 roku.

Komisja Europejska ogłosiła w czwartek odznaczenia, zwane Odznaką Misji UE na rzecz miast neutralnych dla klimatu i inteligentnych.

Wyróżnienie otrzymało pięć miast w Hiszpanii oraz miasta w Szwecji, Danii, Niemczech, Austrii i Rumunii.

Znak misji UE ma na celu pomóc miastom w uzyskaniu środków publicznych i prywatnych na realizację celów klimatycznych.

Dziesięć europejskich miast nagrodzonych za cele neutralności klimatycznej

Komisja Europejska ogłosiła w czwartek, że Znak Misji UE przyznano Sønderborgowi (Dania), Mannheim (Niemcy), Madrycie, Walencji, Valladolid, Vitorii-Gasteiz i Saragossie (Hiszpania), Klagenfurtowi (Austria), Kluż-Napoce (Rumunia) ) i Sztokholm (Szwecja).

Nagroda stanowi „pieczęć aprobaty” UE dla jej wysiłków na rzecz stania się inteligentnymi miastami wolnymi od emisji zanieczyszczeń.

Uznaje się w nim także plany działań i inwestycje miast, zwane kontraktami Climate City, mające na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2030 r. – 20 lat wcześniej niż cel UE wobec reszty Europy.

Miasta, które otrzymały Znak Misji UE, otrzymają pomoc w dostępie do unijnych, krajowych i regionalnych źródeł finansowania i finansowania, w szczególności inwestycji prywatnych.

Dziesięć miast „toruje innym drogę do szybszego przejścia w kierunku sprawiedliwej transformacji ekologicznej i cyfrowej” – napisała Komisja Europejska w oświadczeniu, „i daje przykład włączającego współtworzenia polityki na poziomie lokalnym”.

„Będą pełnić rolę ośrodków eksperymentów i innowacji, aby umożliwić wszystkim europejskim miastom pójście ich śladem do 2050 r.” – dodał.

Na przykład Sztokholm właśnie ogłosił, że wprowadza zakaz wjazdu samochodami z benzyną i olejem napędowym do centrum miasta, aby zmniejszyć zanieczyszczenie i emisję gazów cieplarnianych. Nowe zasady wejdą w życie 31 grudnia 2024 roku.

Walencja, która w 2024 r. będzie Zieloną Stolicą Europy, w zeszłym roku zaczęła używać latarni ulicznych do ładowania samochodów elektrycznych. Miejska dzielnica Cabanyal stała się także laboratorium efektywności energetycznej dzięki panelom słonecznym zainstalowanym na dachu centralnego rynku.

Madryt pracuje nad utworzeniem największego w Europie obszaru zabudowy miejskiej o zerowej emisji, w którym budynki będą wytwarzać więcej energii, niż zużywają, a transport publiczny będzie bezemisyjny.

Dążenie Hiszpanii do osiągnięcia celów klimatycznych

Połowę zwycięzców nagród EU Mission Label stanowiły miasta w Hiszpanii.

„Jest to wyraz polityki klimatycznej Hiszpanii i skupienia się na źródłach odnawialnych” – powiedział Maros Sefcovic, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.

„Postrzegam to jako dowód wysokiej jakości zarządzania, zdecydowanej polityki na poziomie miast, dekarbonizacji i wykorzystania technologii neutralnych dla klimatu”.

Nagroda pomoże odblokować dodatkowe inwestycje napływające do tych miast, ponieważ inwestorzy „wiedzą, że plany są dobre, realistyczne i zostały potwierdzone przez najlepszych ekspertów w Komisji Europejskiej” – dodał.

„Inwestorzy osiągną bardzo dobre zyski, które przełożą się na konkretne rezultaty”.