O nas
Kontakt

Marsze na całym świecie z okazji Dnia Wyeliminowania Przemocy wobec Kobiet

Laura Kowalczyk

Marsze na całym świecie z okazji Dnia Wyeliminowania Przemocy wobec Kobiet

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że co trzecia kobieta na świecie doświadczyła w ciągu swojego życia przemocy.

Ludzie na całym świecie obchodzili Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet, domagając się zintensyfikowanych działań.

Rada Europy szacuje, że od 12% do 15% kobiet w Europie codziennie spotyka się z przemocą w domu.

We Francji dziesiątki tysięcy ludzi wyszło na ulice Paryża i innych dużych miast.

Aby rozwiązać ten problem, Hiszpania zaostrzyła swoje przepisy. Jednak działacze twierdzą, że dzięki nowym technologiom, w tym sztucznej inteligencji, pojawiają się nowe rodzaje przemocy

Ana Redondo, hiszpańska minister ds. równości, dołączyła do dziesiątek tysięcy maszerujących w Madrycie.

„Ważne jest, aby głos kobiet i głos wszystkich feministek przeciwko przemocy, przeciwko wszelkim rodzajom przemocy wobec kobiet, był słyszalny głośno i mocno” – stwierdziła.

W Rzymie ten dzień nabrał większego znaczenia po niedawnym zabójstwie 22-letniej studentki, rzekomo dokonanym przez byłego chłopaka, co zszokowało Włochów.

Podobne wiece odbyły się w USA, Ameryce Łacińskiej i Azji.

Przemoc seksualna związana z konfliktami jest także plagą o zasięgu globalnym.

We wschodniej Demokratycznej Republice Konga grupy zbrojne polują na kobiety i dziewczęta w coraz bardziej skoordynowany sposób – handlując dziećmi, porywając je i zmuszając kobiety i dziewczęta do pracy seksualnej w prowincjach Kiwu Północnego i Południowego.

Obydwa kraje przeżyły dziesięciolecia konfliktów, podczas których grupy zbrojne walczyły o kontrolę nad swoimi bogactwami mineralnymi.

Przestępstwa te rzadko wychodzą na światło dzienne: na każdy gwałt zgłoszony w związku z konfliktem Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że od 10 do 20 przypadków pozostaje nieudokumentowanych.