O nas
Kontakt

„Martwię się bardziej niż kiedykolwiek”: naukowcy wyjaśniają, dlaczego rekordowe upały w 2023 r. niepokoją ich

Laura Kowalczyk

A woman walks on a dried out portion of Lake Titicaca in Coata, Peru, 29 November 2023, during a heat wave.

Utrzymanie ocieplenia w granicach 1,5°C jest „technicznie możliwe, ale politycznie niemożliwe”, twierdzi jeden z naukowców.

Najnowsze obliczenia kilku agencji naukowych pokazujące, że w zeszłym roku Ziemia zatarła rekordy globalnego ciepła, mogą wydawać się przerażające. Naukowcy obawiają się jednak, że przyczyną tych liczb może być jeszcze coś gorszego.

Agencja informacyjna Associated Press rozmawiała z ponad trzydziestoma naukowcami o tym, co oznaczają zniszczone rekordy. Większość twierdzi, że obawia się przyspieszenia zmian klimatycznych, które już jest na granicy wzrostu o 1,5°C od czasów przedindustrialnych, w którym narody miały nadzieję pozostać.

„Upał, który miał miejsce w ostatnim roku kalendarzowym, był dramatycznym sygnałem od Matki Natury” – mówi Katharine Jacobs, klimatolog z Uniwersytetu w Arizonie. Naukowcy twierdzą, że ocieplenie powietrza i wody zwiększa intensywność i prawdopodobieństwo śmiercionośnych i kosztownych fal upałów, powodzi, susz, burz i pożarów.

Ten ostatni rok był szczególnie zły.

W 2023 r. klimat zachowywał się dziwnie

Jak wynika z obliczeń opublikowanych w piątek przez dwie czołowe amerykańskie agencje naukowe, brytyjską służbę meteorologiczną i prywatną grupę założoną przez sceptyka klimatycznego, średnia globalna temperatura pobiła poprzedni rekord o nieco ponad 0,15 stopnia Celsjusza, co stanowi duży margines.

Kilku naukowców, którzy dokonali obliczeń, stwierdziło, że klimat w 2023 r. zachowywał się w dziwny sposób. Zastanawiają się, czy spowodowane przez człowieka zmiany klimatyczne i naturalne El Nino zostały spotęgowane przez dziwaczny impuls, czy też „zapowiada się coś bardziej systematycznego”, jak stwierdziła NASA ujął to naukowiec Gavin Schmidt – włączając w to szeroko dyskutowane przyspieszenie ocieplenia.

Częściowa odpowiedź może nadejść dopiero późną wiosną lub wczesnym latem. Oczekuje się, że właśnie wtedy silne El Nino – cykliczne ocieplenie wód Oceanu Spokojnego, które wpływa na globalne warunki pogodowe – wygaśnie. Jeśli temperatury oceanów, w tym głębokich wód, będą nadal bić rekordy aż do lata, tak jak w 2023 r., będzie to złowieszcza wskazówka – twierdzą.

Prawie każdy naukowiec, który odpowiedział na pytania AP, jako zdecydowanie największą przyczynę wzrostu temperatur na świecie, których cywilizacja ludzka prawdopodobnie nie widziała wcześniej, obwiniał gazy cieplarniane powstałe w wyniku spalania paliw kopalnych. El Nino, które graniczy z „bardzo silnym”, jest drugim co do wielkości czynnikiem, pozostawiając daleko w tyle inne warunki – twierdzą.

Problem z rokiem 2023, jak mówi Schmidt z NASA, polega na tym, że „to był bardzo dziwny rok… Im bardziej się w to zagłębiasz, tym mniej jasny się on wydaje”.

Według Schmidta i Samanthy Burgess, zastępcy dyrektora europejskiego programu Copernicus Climate Service, który na początku tego tygodnia określił ocieplenie na poziomie 1,48°C w porównaniu z okresem przedindustrialnym, wpływa na to między innymi moment, w którym rozpocznie się największy wybuch upałów w 2023 r.

Temperatury są zazwyczaj najwyższe powyżej normy późną zimą i wiosną – twierdzą. Jednak najwyższe upały w 2023 r. rozpoczęły się około czerwca i utrzymywały się na rekordowym poziomie przez miesiące.

Burgess twierdzi, że ciepło oceaniczne, które ma duży wpływ na globalne temperatury, zachowywało się w podobny sposób.

Ojciec próbuje uspokoić córkę cierpiącą na dolegliwości związane z upałem w szpitalu w Ballia, stan Uttar Pradesh, Indie, czerwiec 2023 r.
Ojciec próbuje uspokoić córkę cierpiącą na dolegliwości związane z upałem w szpitalu w Ballia, stan Uttar Pradesh, Indie, czerwiec 2023 r.

Czy globalne ocieplenie przyspiesza szybciej, niż przewidywano?

Były klimatolog NASA James Hansen, często uważany za ojca chrzestnego nauki o globalnym ociepleniu, w zeszłym roku wysunął teorię, że ocieplenie przyspiesza. Choć wielu naukowców, z którymi skontaktowała się AP, stwierdziło, że podejrzewa, że ​​tak się dzieje, inni stanowczo twierdzili, że dotychczasowe dowody wskazują jedynie na stały i długo przewidywany wzrost.

„Istnieją pewne dowody na to, że tempo ocieplenia w ciągu ostatniej dekady jest nieco szybsze niż w mniej więcej dekadzie poprzedniej, co spełnia matematyczną definicję przyspieszenia” – mówi Daniel Swain, klimatolog z UCLA. „Jednak to również jest w dużej mierze zgodne z przewidywaniami”, zgodnie z którymi ocieplenie w pewnym momencie przyspieszy, zwłaszcza gdy zmniejszy się zanieczyszczenie powietrza cząstkami stałymi.

Amerykańska Narodowa Administracja Oceaniczno-Atmosferyczna (NOAA) obliczyła, że ​​w 2023 roku na Ziemi średnia temperatura wyniosła 15,08°C. To o 0,15°C więcej niż poprzedni rekord ustanowiony w 2016 r. i o 1,35°C więcej niż w okresie przedindustrialnym.

„To prawie tak, jakbyśmy zeskoczyli ze schodów (normalnego wzrostu temperatury globalnego ocieplenia) do nieco cieplejszego reżimu” – mówi Russ Vose, szef globalnego monitorowania w Krajowych Centrach Informacji o Środowisku NOAA. Mówi, że widzi przyspieszenie ocieplenia.

NASA i Biuro Meteorologiczne Wielkiej Brytanii odnotowały ocieplenie od połowy XIX wieku na nieco wyższym poziomie, odpowiednio 1,39°C i 1,46°C. Dokumenty sięgają roku 1850.

Światowa Organizacja Meteorologiczna, łącząc pomiary ogłoszone w piątek z obliczeniami japońskimi i europejskimi opublikowanymi na początku tego miesiąca, ustaliła, że ​​rok 2023 będzie o 1,45 stopnia Celsjusza cieplejszy niż temperatury przedindustrialne.

Kobieta chroni się przed słońcem za pomocą ręcznego wentylatora, Madryt, Hiszpania, 10 lipca 2023 r.
Kobieta chroni się przed słońcem za pomocą ręcznego wentylatora, Madryt, Hiszpania, 10 lipca 2023 r.

Czy limit ocieplenia na poziomie 1,5°C jest nadal osiągalny?

Wielu klimatologów nie widziało wielkich nadziei na zatrzymanie ocieplenia przy docelowym poziomie 1,5 stopnia, o którym mowa w porozumieniu paryskim z 2015 r., które miało na celu zapobieżenie najgorszym konsekwencjom zmian klimatycznych.

„Nie uważam za realistyczne twierdzenie, że możemy ograniczyć ocieplenie (średnio z kilku lat) do 1,5°C” – mówi Jennifer Francis, badaczka z Woodwell Climate Research Center. „Jest to technicznie możliwe, ale politycznie niemożliwe”.

„Powolne tempo działań klimatycznych i ciągła dezinformacja, która je napędza, nigdy nie wynikały z braku nauki ani nawet rozwiązań: zawsze były i są skutkiem braku woli politycznej” – mówi Katharine Hayhoe, główna naukowiec w The Ochrona Przyrody.

Zarówno NASA, jak i NOAA stwierdziły, że ostatnie 10 lat, od 2014 do 2023 r., było 10 najgorętszymi, jakie zmierzyli. Rekord ciepła na świecie po raz trzeci w ciągu ostatnich ośmiu lat został ustanowiony. Randall Cerveny, naukowiec z Uniwersytetu Stanowego w Arizonie, który pomaga WMO w koordynowaniu prowadzenia dokumentacji, twierdzi, że największym zmartwieniem nie jest to, że w zeszłym roku został pobity rekord, ale to, że rekordy są łamane tak często.

„Moim zdaniem najbardziej niepokojąca jest szybkość ciągłych zmian” – mówi Cerveny.

Klimatolog z Cornell University, Natalie Mahowald, mówi: „To tylko przedsmak tego, czego możemy się spodziewać w przyszłości, zwłaszcza jeśli w dalszym ciągu nie będziemy wystarczająco szybko ograniczać emisji dwutlenku węgla”.

Właśnie dlatego tak wielu naukowców, z którymi skontaktowała się agencja Associated Press, jest zaniepokojonych.

„Martwię się od początku lat 90. XX wieku” – mówi Kim Cobb, klimatolog z Brown University. „Martwię się bardziej niż kiedykolwiek. Moje zmartwienie wzrasta z każdym rokiem, gdy globalne emisje idą w złym kierunku”.