O nas
Kontakt

Mediolan wprowadza nowe przepisy mające na celu poprawę jakości powietrza. Ale czy jest to trzecie najbardziej zanieczyszczone miasto na świecie?

Laura Kowalczyk

Athletes take a break as they run at the San Siro hill and look at the view skyline of Milan, Italy, Tuesday, Feb. 20, 2024.

Sucha pogoda i wysokie temperatury pogorszyły problem smogu we włoskim mieście.

Zanieczyszczenie powietrza w Lombardii we Włoszech zmusiło władze do wprowadzenia nowych, rygorystycznych przepisów.

Wprowadzono ograniczenia w ogrzewaniu domów, zrzucaniu ścieków na uprawy oraz w poruszaniu się ciężkimi pojazdami mechanicznymi w porze dziennej. We wtorek dziewięć z 12 prowincji regionu, w tym Mediolan, zostało dotkniętych smogiem.

Zanieczyszczenie powietrza w regionie nie jest niczym niezwykłym, ale w związku z niskimi opadami deszczu i wyjątkowo wysokimi temperaturami sytuacja osiągnęła punkt krytyczny na początku tego tygodnia. Kontrowersje wzbudziły także twierdzenia, że ​​Mediolan był jednym z miast o największym zanieczyszczeniu powietrza na świecie.

Czy ciepła i sucha pogoda powoduje większe zanieczyszczenie w Mediolanie?

Władze stwierdziły w poniedziałek, że wyjątkowo wysokie temperatury w zimie i niskie opady pogłębiły problem smogu, co oznacza, że ​​konieczne jest wprowadzenie tymczasowych środków w celu ograniczenia zanieczyszczenia.

Kraje w całym regionie Morza Śródziemnego cierpią z powodu suszy, ponieważ ciepła pogoda i brak opadów pogłębiają problemy z zaopatrzeniem w wodę. Eksperci twierdzą, że jest to coś, co może stać się „nową normalnością” w regionie, jeśli nie zostaną podjęte działania w związku ze zmianami klimatycznymi.

Prognoza opadów i wiatru z czwartku ma złagodzić sytuację w Lombardii i innych częściach Doliny Padu.

Regionalna jednostka Agencji Ochrony Środowiska ARPA stwierdziła również, że na tym obszarze panują normalne warunki meteorologiczne „niesprzyjające rozprzestrzenianiu się zanieczyszczeń”. Alpy i Apeniny, które z trzech stron otaczają Dolinę Padu, oznaczają, że charakteryzuje się ona jedną z najniższych prędkości wiatru w Europie.

Widok na gotycką katedrę Duomo ze wzgórza San Siro w Mediolanie, Włochy, wtorek, 20 lutego 2024 r.
Widok na gotycką katedrę Duomo ze wzgórza San Siro w Mediolanie, Włochy, wtorek, 20 lutego 2024 r.

Jak wyjaśniła ARPA, w zeszłym roku deszcze w styczniu i ciepłe wiatry w lutym zapobiegły wysokiemu poziomowi zanieczyszczeń pochodzących z ruchu drogowego, ogrzewania, przemysłu i rolnictwa, które zwykle występują w pierwszych miesiącach roku.

„To, co się dzieje, jest ogólnie porównywalne z tym, co mierzono w poprzednich latach i lepsze niż to, co mierzono pięć, 10 czy 20 lat temu” – dodała agencja.

Czy Mediolan rzeczywiście jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie?

Problem smogu w regionie zwrócił uwagę na początku tygodnia, kiedy IQAir, szwajcarska firma monitorująca zanieczyszczenie powietrza, określiła w niedzielę powietrze w Mediolanie jako „niezdrowe”. Stwierdzono, że zanieczyszczenie miasta cząstkami stałymi – PM2,5 – było 24 razy większe niż limit zalecany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Firma umieściła Mediolan na trzecim miejscu, za Dhaką w Bangladeszu i Lahore w Pakistanie – dwoma krajami, o których wiadomo, że jakość powietrza jest stale niska. We wtorek na krótko wspiął się na drugie miejsce, po czym spadł na 10. miejsce.

Urzędnicy w Lombardii kwestionują ranking, twierdząc, że pomiary zmieniają się z godziny na godzinę, tworząc listę, która zmienia się „w zależności od momentu, w którym na nią patrzysz”. ARPA podała, że ​​długoterminowe średnie w tym samym miejscu plasują stolicę Lombardii na 531. miejscu.

Burmistrz Mediolanu Giuseppe Sala odrzucił tę informację jako „niezwykłą, zaimprowizowaną analizę przeprowadzoną przez podmiot prywatny”. Oskarżył media o relacjonowanie wiadomości czytanych w mediach społecznościowych, twierdząc, że ARPA przeprowadziła inne analizy, które wykazują coś przeciwnego.

IQAir zbiera dane z rządowych stacji monitorujących i czujników będących własnością naukowców-obywateli na całym świecie.

ARPA przyznała, że ​​w ostatnich dniach poziom powietrza w mieście przekroczył dopuszczalną granicę. To właśnie spowodowało wprowadzenie środków przeciwdziałających zanieczyszczeniom, takich jak ograniczenie ruchu w ciągu dnia w najbardziej dotkniętych częściach regionu.