O nas
Kontakt

Meloni z Włoch: „W Afryce nie chodzi o działalność charytatywną”

Laura Kowalczyk

Italian Premier Giorgia Meloni answers journalists

Premier Włoch Giorgia Meloni powiedziała swoim partnerom z UE, że ograniczanie migracji z krajów afrykańskich ma mniej wspólnego z ofertami pomocy charytatywnej, a raczej z silnymi partnerstwami połączonymi ze strategicznymi inwestycjami w tych krajach.

Giorgia Meloni powiedziała reporterom na konferencji prasowej pod koniec roku, że zeszłomiesięczne porozumienie w sprawie unijnego paktu o migracji i azylu częściowo poprawiło sytuację Włoch i innych krajów azylu, ale nie stanowi rozwiązania problemu rosnącego napływu migrantów.

„To, co należy zrobić w Afryce, to nie działalność charytatywna” – powiedział włoski premier.

„To, co należy zrobić w Afryce, to budowanie współpracy i poważnych relacji strategicznych na zasadzie równych sobie, a nie drapieżników”.

Meloni podkreśliła także potrzebę „obrony prawa do tego, aby nie musieć emigrować… a można to osiągnąć za pomocą inwestycji i strategii”.

Reformy, na które przywódcy UE zgodzili się w zeszłym miesiącu, opierają się na nowym zestawie przepisów regulujących sposób, w jaki państwa członkowskie reagują na osoby przybywające do Europy. Porozumienie zostało ostro skrytykowane przez organizacje humanitarne, twierdząc, że ograniczy ono prawa osób w drodze.

Meloni powiedział także, że wspieranie rozwoju Afryki i zagrożeń, jakie stwarza sztuczna inteligencja (AI), będzie jednym z kluczowych tematów Włoch podczas rocznego przewodnictwa w Grupie Siedmiu (G7), które Rzym przejął na początku stycznia.

Włochy przedstawiły swoją proponowaną strategię w Afryce w tak zwanym planie Mattei – nazwanym na cześć Enrico Mattei, założyciela kontrolowanego przez państwo giganta naftowo-gazowego Eni – którego celem jest rozszerzenie współpracy wykraczającej poza energetykę.

Meloni powiedział, że plan obejmuje konkretne projekty, ale nie podał szczegółów, dodając, że zostaną one zaprezentowane w nadchodzących tygodniach.

Włoska przywódczyni przyznała, że ​​wyniki w walce z nielegalną migracją – jednym z głównych priorytetów jej skrajnie prawicowego rządu koalicyjnego – są jak dotąd rozczarowujące.

Rząd Meloni spotkał się z krytyką ze strony grup pomocowych i lewicowych partii opozycji po zatwierdzeniu surowszych przepisów imigracyjnych, ograniczeń dla operacji ratownictwa morskiego i planów budowy ośrodków recepcyjnych dla migrantów w Albanii. Jednak jej obietnice wyborcze dotyczące powstrzymania masowych napływów migracyjnych do Włoch pozostały w większości niespełnione.

W 2023 r. szlak z Afryki Północnej przez środkową część Morza Śródziemnego do Włoch stał się najbardziej ruchliwym szlakiem migracyjnym w Europie.

Według UNHCR od początku 2023 r. łącznie 260 662 osób przekroczyło Morze Śródziemne z Afryki Północnej do Europy.

Dane włoskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych pokazały, że liczba przyjazdów migrantów do Włoch wzrosła w 2023 r. o 50% w porównaniu z rokiem poprzednim. W zeszłym roku do wybrzeży Włoch dotarło około 155 750 migrantów, w tym ponad 17 000 małoletnich bez opieki, w porównaniu do 103 850 w 2022 r.

„Dane dotyczące migracji nie są zadowalające, zwłaszcza biorąc pod uwagę ilość pracy, jaką na to poświęciliśmy” – stwierdziła Meloni, dodając, że będzie nadal współpracować z krajami afrykańskimi, aby zapobiegać nielegalnym wyjazdom migrantów.