O nas
Kontakt

Miau z Marsa: NASA przesyła strumieniowo wideo kotów ze statku oddalonego o 30 milionów km

Laura Kowalczyk

Members of the DSOC team react to the first high-definition streaming video to be sent via laser by the DSOC tranceiver aboard the Psyche spacecraft, nearly 31 million km away

Taters pomarańczowe pręgowane gwiazdy z 15-sekundowego filmu przesłanego na Ziemię za pomocą transceivera laserowego w ramach testu przyszłych podróży ludzi.

Na statku kosmicznym NASA, oddalonym o 31 milionów kilometrów, wykorzystano najnowocześniejszy system komunikacji laserowej, aby przesłać na Ziemię wideo z kotami w wysokiej rozdzielczości.

15-sekundowy film przedstawiający pomarańczowego pręgowanego Tatersa jest pierwszym, który zostanie przesłany strumieniowo z kosmosu.

Pomyślny odbiór pokazuje, że możliwe jest wysyłanie komunikatów z większą szybkością transmisji danych, niezbędnych do obsługi złożonych misji, takich jak wysyłanie ludzi na Marsa.

Film został przesłany na Ziemię za pomocą nadajnika-odbiornika laserowego na sondzie Psyche.

Statek udaje się do głównego pasa asteroid pomiędzy Marsem a Jowiszem, aby zbadać tajemniczy obiekt bogaty w metale. Kiedy wideo zostało wysłane, statek kosmiczny znajdował się 80 razy dalej niż odległość między Ziemią a Księżycem.

Zakodowany sygnał w bliskiej podczerwieni został odebrany przez Teleskop Hale’a w Obserwatorium Palomar w Caltech w hrabstwie San Diego, a stamtąd wysłany do Laboratorium Napędów Odrzutowych (JPL) NASA w południowej Kalifornii.

„Jednym z celów jest zademonstrowanie możliwości szerokopasmowego przesyłania obrazu wideo na odległość milionów kilometrów. Nic na Psyche nie generuje danych wideo, dlatego zazwyczaj wysyłamy pakiety losowo generowanych danych testowych” – powiedział Bill Klipstein, kierownik projektu demonstracji technologicznej w JPL.

„Aby jednak uczynić to ważne wydarzenie bardziej niezapomnianym, zdecydowaliśmy się współpracować z projektantami z JPL, aby stworzyć zabawny film, który oddaje istotę wersji demonstracyjnej w ramach misji Psyche”.

Misje kosmiczne tradycyjnie do wysyłania i odbierania danych wykorzystywały fale radiowe, ale praca z laserami może zwiększyć szybkość transmisji danych od 10 do 100 razy.

Wysłanie na Ziemię wideo w ultraHD trwało 101 sekund przy maksymalnej przepływności systemu wynoszącej 267 megabitów na sekundę – czyli szybciej niż w przypadku większości domowych łączy szerokopasmowych.

„W rzeczywistości po odebraniu wideo w Palomar zostało ono przesłane do JPL przez Internet, a połączenie to było wolniejsze niż sygnał pochodzący z kosmosu” – powiedział Ryan Rogalin, kierownik elektroniki odbiornika projektu w JPL.

Dlaczego więc film o kotach?

Po pierwsze, istnieje powiązanie historyczne, stwierdził JPL. Kiedy w latach dwudziestych XX wieku zainteresowanie Amerykanów telewizją zaczęło rosnąć, wyemitowano posąg Kota Feliksa, który miał służyć jako obraz testowy.

I chociaż pies może pretendować do miana najlepszego przyjaciela człowieka, niewielu może kwestionować pozycję kota numer jeden, jeśli chodzi o filmy internetowe i kulturę memów.

Przesłany przed premierą klip przedstawia Tabby, zwierzaka pracownika JPL, goniącego na kanapie światło lasera, z nałożoną grafiką testową. Należą do nich ścieżka orbitalna Psyche oraz informacje techniczne na temat lasera i jego szybkości transmisji danych.

Chociaż transmisję laserową wykazano na niskiej orbicie okołoziemskiej i tak daleko jak Księżyc, misja Psyche jest pierwszą misją rozmieszczoną w głębokim kosmosie. Skierowanie wiązki lasera z odległości milionów mil wymaga niezwykle precyzyjnego „wskazania”, co stanowi główną przeszkodę techniczną, którą zespoły inżynierów musiały rozwiązać.

Demonstracja technologii musi nawet zrekompensować fakt, że w czasie potrzebnym światłu na podróż ze statku kosmicznego na Ziemię zarówno sonda, jak i planeta ulegną przemieszczeniu, więc lasery łącza w górę i w dół muszą odpowiednio dostosować się do tej zmiany .