Usługi w chmurze zmieniają oblicze firm technologicznych po zeszłorocznym kryzysie.
Big Tech powraca po trudnym roku, gdy najważniejsi przedstawiciele branży ogłaszają w tym tygodniu kwartalne dane liczbowe, potwierdzające, że inwestycje w generatywną sztuczną inteligencję (AI) zwracają się w obliczu wyścigu usług w chmurze.
W 2022 r. w firmach technologicznych doszło do masowych zwolnień i innych działań mających na celu zmniejszenie kosztów po tym, jak reklamodawcy i konsumenci ograniczyli wydatki w obliczu niepokojącej sytuacji gospodarczej.
Jednak uruchomienie chatbota ChatGPT OpenAI pod koniec ubiegłego roku pomaga zmienić oblicze firm technologicznych.
Microsoft, który zainwestował 10 miliardów dolarów (9,4 miliarda euro) w OpenAI, odnotował we wtorek wzrost przychodów o prawie 13 procent rok do roku, do 56,5 miliarda dolarów (53 miliardy euro).
Inwestycje technologicznego giganta w sztuczną inteligencję pomogły zwiększyć sprzedaż we wrześniu, szczególnie w programie chmurowym Azure.
„Dzięki drugim pilotom sprawiamy, że era sztucznej inteligencji stanie się rzeczywistością dla ludzi i firm na całym świecie” – stwierdziła w oświadczeniu Satya Nadella, prezes i dyrektor generalny firmy Microsoft.
„Szybko wprowadzamy sztuczną inteligencję do każdej warstwy stosu technologii oraz do każdej roli i procesu biznesowego, aby zwiększyć produktywność naszych klientów”.
Ścigaj się, aby dodać generatywną sztuczną inteligencję do produktów
Jeśli chodzi o spółkę-matkę Google, Alphabet, firma odnotowała kwartalną sprzedaż na poziomie 76,69 miliardów dolarów (72 miliardów euro), co oznacza wzrost o 11 procent w porównaniu z tym samym okresem rok temu.
Jednak wzrost w sektorze usług chmurowych Alphabet był prawie najniższy od trzech lat, a przychody z chmury były o 20 milionów dolarów (18 milionów euro) mniejsze od oczekiwanych przez analityków. W środę rynek ponownie zareagował, a akcje Alphabet spadły o 8 procent.
Google ściga się, aby dodać generatywną sztuczną inteligencję do większej liczby swoich produktów, a dział chmur Alphabet próbuje dogonić platformy Azure i Amazon Web Services (AWS) firmy Microsoft.
W środę AWS ogłosił poważny rozwój chmury, mówiąc, że uruchomi niezależną usługę w chmurze w Europie.
Amazon Web Services European Sovereign Cloud udostępni spółkom podlegającym ścisłym regulacjom i sektorowi publicznemu przestrzeń do przechowywania i przechowywania danych w Unii Europejskiej.
Pojawia się, gdy blok ostro sprzeciwia się przechowywaniu danych na serwerach firm pozaeuropejskich i gdy nawołuje do „suwerenności cyfrowej”, czyli idei, że UE powinna kontrolować swoje dane i technologię.
Amazon ma opublikować wyniki za trzeci kwartał w czwartek.