O nas
Kontakt

Microsoft zbliża się do porozumienia z Activision po tym, jak UE odmawia nowego dochodzenia

Laura Kowalczyk

Microsoft zbliża się do porozumienia z Activision po tym, jak UE odmawia nowego dochodzenia

Microsoft przygotowuje się do przejęcia firmy Activision Blizzard, znanej z takich gier wideo, jak Call of Duty czy Guitar Hero. Po zmianie umowy nie będzie konieczne ponowne zatwierdzenie jej w UE, aby uzyskać zielone światło w Wielkiej Brytanii.

Jak podaje Bloomberg, umowa o wartości 69 milionów dolarów (65 milionów euro), która wkrótce zostanie podpisana pomiędzy amerykańskim gigantem technologicznym Microsoft a holdingiem gier wideo Activision Blizzard, nie będzie wymagała przeglądu władz europejskich.

Mimo że Microsoft otrzymał już zielone światło od UE, Microsoft musiał dokonać przeglądu warunków przejęcia w związku z obawami brytyjskiego Urzędu ds. Konkurencji i Rynków (CMA), który w kwietniu zażądał zmian w historycznej umowie przed jej zatwierdzeniem.

Z tego samego raportu wynika, że ​​Komisja Europejska uznała, że ​​zmiany narzucone przez brytyjski regulator nie będą musiały być opiniowane przez Brukselę, która w maju zatwierdziła transakcję Microsoftu.

W związku z tym oczekuje się, że przejęcie zostanie sfinalizowane w nadchodzących dniach, gdy CMA da zielone światło.

Jakie obawy miał brytyjski organ regulacyjny?

Zakup przez giganta technologicznego Microsoft giganta gier wideo Activision Blizzard, znanego z takich hitów jak World of Warcraft, Guitar Hero, Diablo i Call of Duty, wzbudził obawy o potencjalny wpływ tej transakcji na innowacje i uczciwą konkurencję.

Głównym pytaniem było, czy przejęcie zdusi konkurencję w sektorze gier w chmurze, w którym gry są przesyłane strumieniowo na urządzenia takie jak tablety i telefony, eliminując potrzebę posiadania drogich konsol do gier i komputerów.

Microsoft sprzedaje konsolę do gier Xbox, a także subskrypcje powiązanej z nią usługi strumieniowego przesyłania gier wideo.

Aby przezwyciężyć te problemy, Microsoft zaproponował zezwolenie francuskiemu studiu gier Ubisoft Entertainment na dystrybucję gier Activision w chmurze przez następne 15 lat w ramach zmienionej umowy.

W zeszłym miesiącu CMA stwierdziła, że ​​jej obawy zostały „w zasadzie rozwiane”, wskazując, że transakcja jest na dobrej drodze do uzyskania zgody organów antymonopolowych.

Kiedy umowa zostanie zatwierdzona?

Chociaż transakcję zatwierdziło już 40 krajów, w tym UE, oczekuje się, że kolejna zgoda na przejęcie zostanie wydana w Wielkiej Brytanii w nadchodzących dniach.

Microsoft ma jednak jeszcze jeden kluczowy krok do wykonania: przekonanie amerykańskiej Federalnej Komisji Handlu (FTC).

Oczekuje się, że proces odbędzie się w nadchodzących tygodniach w następstwie skargi administracyjnej dotyczącej fuzji.

FTC obawia się, że „umowa pozwoli Microsoftowi wyeliminować konkurentów z konsol do gier Xbox oraz szybko rozwijającej się działalności związanej z subskrypcjami i grami w chmurze”.