Ta nowa platforma dialogu międzynarodowego zgromadziła ponad 4000 delegatów i gości, w tym emira Kataru, prezydenta Kirgistanu
Zmiany klimatu, bezpieczeństwo żywnościowe i energetyczne oraz inne ważne globalne wyzwania były przedmiotem dyskusji na Międzynarodowym Forum Astana w Kazachstanie w dniach 8-9 czerwca.
Ta nowa międzynarodowa platforma dialogu zgromadziła ponad 4000 delegatów i gości, w tym emira Kataru, prezydenta Kirgistanu, prezydenta Bośni i Hercegowiny oraz premiera Uzbekistanu.
Prezydent Kazachstanu Kassym-Żomart Tokajew powiedział w swoim przemówieniu programowym, że „aby światowy system międzynarodowy mógł przetrwać, musi działać dla wszystkich, promując pokój i dobrobyt dla wielu, a nie dla nielicznych”.
Podkreślił, że „ONZ pozostaje jedyną uniwersalną, globalną organizacją, która jednoczy wszystkich”, ale dodał, że „bez kompleksowej reformy Rady Bezpieczeństwa nie sprosta wyzwaniom”. Głosy średnich mocarstw w Radzie muszą zostać wzmocnione i wyraźnie usłyszane” – zaapelował prezydent Tokajew.
Pod hasłem „Rozwiązywanie problemów poprzez dialog: w kierunku współpracy, dobrobytu i postępu” konferencja została podzielona na cztery główne tematy: polityka zagraniczna, bezpieczeństwo i zrównoważony rozwój, energia i klimat oraz ekonomia i finanse.
Wiceminister spraw zagranicznych Roman Wasilenko powiedział TylkoGliwice, że celem Forum jest poszukiwanie wielostronnych rozwiązań.
„To forum ma na celu przywrócenie dialogu, ustanowienie platformy, z której mogą korzystać wszystkie kraje, aby odciągnąć świat od krawędzi większych i bardziej katastrofalnych konfliktów, które teraz obserwujemy. Popieramy multilateralizm i konstruktywne wielostronne rozwiązania wyzwań stojących przed całym światem” – powiedział Wasilenko.
Podczas Forum szeroko dyskutowano na temat bezpieczeństwa energetycznego.
Prezes i dyrektor generalny TotalEnergies, Patrick Pouyanne, powiedział TylkoGliwice, że dywersyfikacja jest jednym z najważniejszych instrumentów.
„Dywersyfikacja to podstawa. Europa, Japonia, Korea, Chiny – wszystkie kraje importujące energię muszą pomyśleć o dywersyfikacji energii nie tylko poprzez różne miejsca pochodzenia, ale także poprzez ropę, gaz i odnawialne źródła energii. Lekcja polega na tym, aby nie być zależnym od jednego kraju, ponieważ może on niestety zostać użyty jako broń. Dla Europy odpowiedzią jest zielony ład, musimy rozwijać całą energię, którą mamy lokalnie – morską energię wiatrową, słoneczną, wiatrową i biogaz. Po drugie, jeśli chodzi o resztę naszych potrzeb energetycznych, musimy się rozejrzeć i zdywersyfikować, dążąc do zrównoważonego rozwoju. Musimy też być bardziej niezależni.
Podczas Okrągłego Stołu ds. Bezpieczeństwa Energetycznego minister ds. energii ZEA Suhail Mohamed Al Mazrouei podkreślił, że bezpieczeństwo energetyczne jest kwestią globalną.
„Dotyczy to nas wszystkich. Nie możemy zajmować się tym krajem po kraju, ani nawet regionalnie. Musimy stawić temu czoła na poziomie całej planety” – powiedział Mohamed Al Mazrouei.
„Dla nas kwestia ponownego przemyślenia bezpieczeństwa energetycznego to nie tylko budowa nowych elektrowni czy dodatkowe inwestycje w eksplorację, ale także kwestia dywersyfikacji” – powiedział minister energetyki Kazachstanu Almassadam Satkalijew.
Wiceminister spraw zagranicznych Kazachstanu Roman Wasilnenko powiedział TylkoGliwice, że do 2030 r. Kazachstan ma produkować 3 mln ton zielonego wodoru rocznie i może stać się jednym z głównych produktów eksportowych tego kraju do UE.
„Kazachstan i UE rozwinęły bardzo solidne stosunki, które obejmują 29 obszarów współpracy; jak określono we wzmocnionej umowie o partnerstwie i współpracy, która jest bardzo dużą umową. A teraz jesteśmy o krok od wyniesienia tych relacji na nowy poziom. Wprowadzamy dywersyfikację na nowe branże – ekologiczny wodór i metale ziem rzadkich; te 2 obszary z pewnością będą modnymi hasłami następnej dekady” – powiedział Wasilenko.
Przemysł UE potrzebuje 30 pierwiastków ziem rzadkich, takich jak beryl, tantal i niob, z których kazachskie przedsiębiorstwa produkują obecnie 16, z możliwością wyprodukowania ich wszystkich wkrótce.
produkcja rolnicza
Produkcja rolna to kolejny obszar, w którym Kazachstan i UE mogą zacieśniać współpracę.
„Mamy ograniczone możliwości zwiększenia produkcji rolnej w Europie, bo nasze rolnictwo nie powinno być zbyt intensywne, ale w Kazachstanie jest ogromny potencjał do zwiększenia produkcji bez negatywnego wpływu na środowisko. To powinien być obszar współpracy. Umówiliśmy się na zorganizowanie unijnej misji promocyjnej do Kazachstanu oraz misji handlowej organizowanej przez Komisję Europejską w celu omówienia sposobów współpracy i wykorzystania potencjału kazachskiego rolnictwa dla zapewnienia światowego bezpieczeństwa żywnościowego” – powiedział komisarz UE ds. sprawy. Rolnictwo Janusz Wojciechowski powiedział TylkoGliwice.
Jednym z tematów dyskusji był Korytarz Środkowy, czyli transkaspijski szlak transportowy rozpoczynający się z Azji Południowo-Wschodniej i Chin przez Kazachstan do krajów europejskich. Korytarz Środkowy łączy Azję i Europę oraz wzmacnia łączność kontynentu euroazjatyckiego.
„Z perspektywy Chin Korytarz Środkowy nabiera coraz większego znaczenia. Ponad 90% chińskiego handlu w ramach BRI przechodzi przez Kazachstan” – powiedział dr Yang Zhao, dyrektor zarządzający China International Capital Corporation Global Institute.
Korytarz pośredni, znany również jako transkaspijski międzynarodowy szlak transportowy, łączy sieci kontenerowego kolejowego transportu towarowego w Chinach i UE, przechodząc przez Azję Środkową, Kaukaz, Turcję i Europę od wschodu. Zsuzsanna Hargitai, Dyrektor Zarządzająca na Azję Centralną w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) mówiła o wzroście wydajności istniejącej sieci.
„Najwyższy czas ustanowić platformę koordynacji i działania. Rządy, zainteresowane strony, operatorzy i sektor prywatny muszą podjąć działania. Chcielibyśmy to wspierać i potencjalnie przewodzić” – powiedziała Zsuzsanna Hargitai.
Świat stoi w obliczu konfliktów, gwałtownie rosnących cen energii, krytycznych problemów z łańcuchem dostaw i zagrożenia klimatycznego. Istnieje rosnąca potrzeba otwartego globalnego dialogu i dialog ten musi być kontynuowany. To było jedno z głównych przesłań Międzynarodowego Forum Astana w Kazachstanie.