O nas
Kontakt

Miliony muzułmanów oficjalnie rozpoczynają pielgrzymkę hadżdż do Mekki

Laura Kowalczyk

Two blind pilgrims preform Hajj with the help of their guide outside of the Grand Mosque during the annual pilgrimage in Mecca, Saudi Arabia, Thursday, June 13, 2024.

Hadżdż to coroczna islamska pielgrzymka do Mekki w Arabii Saudyjskiej, obowiązkowa raz w życiu każdego muzułmanina, którego na to stać i który jest w stanie fizycznie to zrobić.

Miliony muzułmanów z całego świata zebrały się w piątek w najświętszym miejscu islamu, aby oficjalnie rozpocząć pielgrzymkę hadżdż. Władze Arabii Saudyjskiej spodziewały się, że w tym roku liczba turystów przekroczy 2 miliony, ponieważ w weekend temperatura w Mekce prawdopodobnie osiągnie 44 stopnie Celsjusza.

Tegoroczna pielgrzymka odbyła się w czasie trwającego konfliktu w Strefie Gazy pomiędzy Izraelem a bojownikami palestyńskimi.

Ze względu na zamknięcie przejścia granicznego w Rafah w maju Palestyńczycy z Gazy nie mogli w tym roku udać się do Mekki na pielgrzymkę.

Pielgrzym zakrywa głowę matą do modlitwy, aby chronić się przed słońcem, wychodząc po modlitwie na zewnątrz Wielkiego Meczetu podczas corocznej pielgrzymki hadżdż.

Władze palestyńskie podały, że 4200 pielgrzymów z okupowanego Zachodniego Brzegu przybyło do Mekki na pielgrzymkę. Władze saudyjskie podały, że na zaproszenie króla Arabii Saudyjskiej Salmana przybyło jeszcze 1000 osób z rodzin Palestyńczyków zabitych lub rannych podczas wojny w Gazie, aby odprawić hadżdż. 1000 zaproszonych osób przebywało już poza Gazą – głównie w Egipcie – przed zamknięciem przejścia granicznego w Rafah.

„Jesteśmy pozbawieni (odbycia) hadżdż, ponieważ przejście jest zamknięte oraz z powodu szalejących wojen i zniszczeń” – powiedziała Amna Abu Mutlaq, 75-letnia Palestynka z Khan Younis, miasta Khan Younis na południu Gazy, która planowała wykonać Hadżdż w tym roku. „Oni (Izrael) pozbawili nas wszystkiego”.

Podczas tegorocznej pielgrzymki syryjscy pielgrzymi po raz pierwszy od ponad dziesięciu lat udali się do Mekki bezpośrednimi lotami z Damaszku. Posunięcie to było częścią trwającej odwilży w stosunkach między Arabią Saudyjską a ogarniętą konfliktem Syrią. Syryjczycy na obszarach zajętych przez rebeliantów przekraczali granicę z sąsiednią Turcją podczas wyczerpującej podróży do Mekki na pielgrzymkę.

„To naturalna rzecz: pielgrzymi udają się na pielgrzymkę bezpośrednio ze swoich krajów” – powiedział Abdel-Aziz al-Ashqar, syryjski koordynator grupy pielgrzymów, którzy w tym roku opuścili Damaszek, aby udać się na pielgrzymkę.

Poruszające przeżycie duchowe

Pielgrzymka jest jednym z pięciu filarów islamu i wszyscy muzułmanie mają obowiązek odbycia pięciodniowej pielgrzymki przynajmniej raz w życiu, jeśli pozwalają na to fizycznie i finansowo.

Jest to poruszające przeżycie duchowe dla pielgrzymów, którzy wierzą, że odpuszcza grzechy i przybliża ich do Boga, jednocząc jednocześnie ponad 2 miliardy muzułmanów na świecie. To także szansa na modlitwę o pokój w wielu ogarniętych konfliktem krajach arabskich i muzułmańskich, w tym w Jemenie i Sudanie, gdzie ponad rok wojny między rywalizującymi generałami spowodował największy na świecie kryzys wysiedleń.

Pielgrzymi wychodzą po modlitwie na zewnątrz Wielkiego Meczetu podczas corocznej pielgrzymki hadżdż do Mekki w Arabii Saudyjskiej, wczesny piątek, 14 czerwca 2024 r.

Dla wielu muzułmanów pielgrzymka jest jedyną większą podróżą, jaką odbyli w życiu. Niektórzy spędzają lata na oszczędzaniu pieniędzy i czekaniu na pozwolenie na wyruszenie w podróż w wieku 50–60 lat, kiedy już wychowali swoje dzieci.

Rytuały podczas hadżdż w dużej mierze upamiętniają zawarte w Koranie relacje o proroku Ibrahimie, jego synu, proroku Ismailu i matce Ismaila, Hadżar – czyli Abrahamie i Ismaelu, jak są nazywani w Biblii.