Kim Dzong-un odwiedził Rosję we wrześniu, kiedy spotkał się z Władimirem Putinem na kosmodromie Wostocznyj i dokonał inspekcji myśliwców w fabryce samolotów na dalekim wschodzie Rosji.
Według rosyjskiej państwowej agencji informacyjnej Tass, rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow przybył w środę do Korei Północnej, co stanowi ostatni z wielu działań dyplomatycznych między obydwoma krajami, podczas których rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu odwiedził Koreę Północną w lipcu i północnokoreański przywódca Kim Dzong Un udał się do Rosji we wrześniu.
Na początku tygodnia Ławrow towarzyszył prezydentowi Władimirowi Putinowi podczas wizyty w Pekinie, która podkreśliła chińskie wsparcie dla Moskwy podczas jej wojny na Ukrainie.
Ławrow ostatni raz odwiedził Koreę Północną w 2018 r. Podczas swojej dwudniowej wizyty ma spotkać się z ministrem spraw zagranicznych Korei Północnej Choe Son Hui, podała rosyjska państwowa agencja informacyjna RIA Novosti. Putin przyjął także zaproszenie Kima do złożenia wizyty w Korei Północnej, ale termin nie został ujawniony.
Podczas wizyty Kim w Rosji spotkał się z Putinem na rosyjskim kosmodromie Wostocznyj i przeprowadził inspekcję myśliwców w fabryce samolotów na dalekim wschodzie Rosji.
Biały Dom poinformował w piątek, że Korea Północna dostarczyła Rosji ponad 1000 kontenerów ze sprzętem wojskowym i amunicją na potrzeby toczącej się wojny na Ukrainie.
Spekulacje na temat możliwego planu Korei Północnej uzupełnienia rosyjskich zapasów amunicji wyczerpanych w wyniku przedłużającej się wojny z Ukrainą wybuchły podczas wizyty Kima w Rosji.
Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu, John Kirby, powiedział, że według Stanów Zjednoczonych Kim poszukuje wyrafinowanych rosyjskich technologii zbrojeniowych w zamian za amunicję, aby wesprzeć północnokoreański program wojskowy i nuklearny.
W zeszłym miesiącu Kim wezwał do wykładniczego wzrostu produkcji broni nuklearnej i do odegrania przez jego kraj większej roli w koalicji narodów stawiającej czoła Stanom Zjednoczonym w „nowej zimnej wojnie” – podały północnokoreańskie media państwowe.
Podczas sześciodniowej podróży Kima do Rosji, która jest jego najdłuższą podróżą zagraniczną jako przywódcy, oba kraje oświadczyły, że omawiały zacieśnienie swoich więzi obronnych, ale nie ujawniły żadnych konkretnych kroków. Zagraniczni eksperci spekulują, że oba kraje, oba pogrążone w konfrontacjach z Zachodem, nalegały na osiągnięcie porozumień w sprawie transferu broni z naruszeniem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Podróż do Rosji była także pierwszą zagraniczną podróżą Kima od czasu pandemii, podczas której Korea Północna na ponad trzy lata wprowadziła rygorystyczne kontrole graniczne. Po dziesięcioleciach gorących i zimnych stosunków Rosja i Korea Północna zbliżyły się do siebie od czasu inwazji Moskwy na Ukrainę w 2022 roku.
Stosunki między Rosją a Koreą Północną sięgają początków Północy w 1948 r., kiedy sowieccy urzędnicy mianowali na pierwszego władcę kraju młodego, ambitnego nacjonalistę Kim Ir Sena, zmarłego dziadka Kima. Dostawy pomocy radzieckiej odegrały kluczową rolę w utrzymaniu gospodarki Korei Północnej na rynku przez dziesięciolecia przed rozpadem Związku Radzieckiego na początku lat 90.